صفحه اصلی / مقالات / خدمات دندانپزشکی تجمل نیست، حق است

خدمات دندانپزشکی تجمل نیست، حق است

Leeza

شش میلیون کانادایی تنها به این یک دلیل ساده از رفتن به دندانپزشکی خودداری می کنند، که از پس هزینه های آن برنمی آیند. کمااینکه برای کسانی که بیمه خدمات دندانپزشکی ندارند، رفتن به نزد دندانپزشک برای جرم گیری مرتب دندان ها تجمل به شمار می رود. فراتر اینکه برای خانواده های پرجمعیت حتی هزینه یک کار کوچک در پیوند با دندانپزشکی، می تواند یک بار مالی مضاعف باشد. به همین سبب تنها زمانی به سراغ درمان دندان های خود می روند، که مراجعه به دندانپزشک کاملا ضرورت داشته باشد. حتی در چنین مواردی هم آنقدر به مطب ها و مراکز متفاوت سر می زنند و در مورد قیمت ها پرس و جو می کنند، تا مقرون به صرفه ترین خدمات را بیابند.

این دقیقا همان کاری بود، که یک سال پیش ملیسا لوپز ساکن ویتبی انتاریو انجام داد. یعنی زمانی که دخترش را نزد دندانپزشک برد. در این مراجعه بود که متوجه شد، 9 دندان دخترش کرم خورده اند. او پس از شنیدن این خبر از این دندانپزشک، به مطب یک دندانپزشک دیگر مراجعه کرد. دندانپزشکی که دریافت، شمار دندان های کرم خورده دخترک کمتر هستند. به همین سبب خانم لوپز تصمیم گرفت، دندان های دخترش را در مطب او پر کند. چراکه این کار مقرون به صرفه تر بود.

به گزارش شبکه چندرسانه ای سراسری کانادا (سی بی سی/ CBC) ماه گذشته این مادر نامه ای از انجمن کمک به کودکان دریافت کرد. در آن نامه آمده بود که بر اساس گزارش دندانپزشک نخست، احتمالا وی در مورد بهداشت دهان دختر خود غفلت کرده است.

بر اساس قوانین و مقررات کالج سلطنتی جراحان دندانپزشک انتاریو آن دندانپزشک موظف بود با توجه به قانون خدمات کودکان و خانواده، عملکرد خانم لوپز را گزارش کند. خوشبختانه گرچه این مادر بیمه خدمات دندانپزشکی نداشت، اما همانگونه که آمد در نهایت دخترش را نزد دندانپزشک دیگری برده، و دندان های کرم خورده او را درمان کرده بود. حال این پرسش پیش می آید که اگر یک مادر یا پدر از عهده پرداخت این هزینه های خدمات دندانپزشکی ضروری برای فرزندشان برنیایند، تکلیفشان چیست؟ آیا باید به سبب نداشتن امکانات مالی برای پرداخت چنین هزینه هایی تنبیه شوند؟

سلامتی دهان برای سلامتی عمومی بدن از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است. بنابراین ضرورت دارد، به تمامی مشکلات دندان ها رسیدگی شود. در عین حال در اینجا مساله تنها دندان های زرد و یا جرم گیری آنها نیست. چراکه اینگونه مشکلات بسیار فراتر از رنگ و یا زیبایی ظاهر دندان ها هستند. کمااینکه امکان دارد مشکلات دندان ها سبب بیماری های لثه، عفونت های شدید و سرطان های در پیوند با دهان شوند. بنابراین آن دندانپزشکی که متوجه مشکلات دندان های دختر خانم لوپز شده و از دیدگاه خود غفلت این مادر را گزارش کرده بود، گناهی ندارد. زیرا گناه نه به گردن افراد، که به گردن سیستم درمانی است. چراکه برغم اینکه سلامتی دندان ها برای سلامتی کل بدن عاملی کلیدی به شمار می رود، اما بیمه خدمات درمانی همچنان خدمات در پیوند با دندان ها را پوشش نمی دهد. بگونه ای که گویی این خدمات روندی غیرضروری، و صرفا در پیوند با زیبایی ظاهر هستند.

اما در سایر نقاط دنیا اوضاع اینگونه نیست. چراکه مثلا در کشورهای فنلاند و سوئد، خدمات دندانپزشکی زیر پوشش بیمه خدمات درمانی ملی قرار می گیرد. اگر در کانادا هم هدف از سیستم بیمه خدمات درمانی سراسری احراز اطمینان از دسترسی مردم به خدمات درمانی ضروری است، خدمات دندانپزشکی نیز باید بخشی از این بیمه باشد. زیرا ما نمی توانیم جامعه ای داشته باشیم که در آن تنها ثروتمندانش مجاز به داشتن دندان های سالم بوده، ولی دندان های فقرایش خراب و کرم خورده باشند.

از دیگر سو دندانپزشک ها در تاریخچه خود، در جبهه طرف محق نبرد قرار نداشته اند. کمااینکه زمانی هم که بحث و گفت و گوهای اولیه در مورد بیمه خدمات درمانی در جریان بود، برخی از آنان با اینکه خدمات دندانپزشکی بخشی از این بیمه باشد، مخالفت کردند. آنها در این مخالفت موفق شدند، و خدمات دندانپزشکی را بیرون از بیمه مورد اشاره نگه داشتند. اما این روند می تواند، و باید تغییر کند. زیرا اگر دندانپزشکان کانادا می خواهند بیمارانشان دندان های بهتری داشته باشند، باید خودشان در صف مقدم مبارزه با وضعیت موجود قرار بگیرند. زیرا مساله بسیار ساده است: اگر مردم به بیمه خدمات دندانپزشکی دسترسی داشته باشند، از آن استفاده می کنند.

برقراری بیمه خدمات دندانپزشکی نه فقط تنها راه از بین بردن نابرابری های موجود در بیمه خدمات درمانی سراسری است، بلکه احراز اطمینان از این مهم هم می باشد، که همه از توانایی حفظ پاکیزگی و سلامت دندان های خود برخوردار شوند. اینک زمان آن فرارسیده، که ما برای دستیابی به چنین بیمه ای تلاش کنیم.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *