صفحه اصلی / علم و دانش / خبر خوب؛ پلنگ برفی از خطر انقراض نجات یافت

خبر خوب؛ پلنگ برفی از خطر انقراض نجات یافت

Behnam Marfou

پلنگ برفی/ Snow Leopard گربه سانی است که در کوه های مرتفع آسیای میانه، هیمالیا و تبت زندگی می کند. آنها از سایر گربه سانان کوچکتر بوده و بر روی پوست آنها خال های تیره وجود دارد.

ائتلاف بین المللی محافظت از طبیعت یا International Union for Conservation of Nature، در پایان تحقیقات سه ساله که با شرکت 5 محقق انجام شد، وضعیت این پلنگ ها را از <در خطر انقراض> به <آسیب پذیر> تغییر دادند. این حیوان، در سال های 1970 از سوی زیست شناسان در لیست موجودات در خطر انقراض قرار گرفته بود.

اگر کمتر از 10 هزار حیوان زنده از یک گونه در جهان وجود داشته باشد و نرخ کاهش جمعیت آن طی سه نسل بیش از 10 درصد باشد، حیوان <آسیب پذیر> تلقی می شود. در حال حاضر کمتر از 4 هزار پلنگ برفی بالغ در هیمالیا وجود دارد، به همین دلیل در گروه مورد اشاره قرار می گیرد.

با اینکه تغییر وضعیت این گربه زیبا، به نوبه خود خبر مثبتی تلقی می شود، اما کارشناسان حیات وحش هشدار می دهند که نسل این سمبل کوهستان های آسیای میانه، همچنان با تهدیدات جدی روبرو می باشد. تعداد این پلنگ ها به دلیل شکار بی رویه در حال کاهش می باشد. ضمن اینکه تغییرات آب و هوایی نیز باعث شده پلنگ های برقی بیش از قبل به ارتفاعات کوه ها هدایت شوند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *