صفحه اصلی / مقالات / حکم قاضی مبنی بر واجد شرایط بودن زن خواهان مرگ خودخواسته

حکم قاضی مبنی بر واجد شرایط بودن زن خواهان مرگ خودخواسته

روز نوزدهم ژوئن، پل پرل قاضی دیوانعالی استان انتاریو حکم خود در مورد قتل خودخواسته یک زن 77 ساله ساکن استان ما را اعلام کرد. زنی که در مدارک دادگاه از او تنها با حروف نخست نام و نام خانوادگی اش یعنی ای بی/ AB نام برده شده است. وی در این حکم از جمله آورده که با توجه به جمیع جهات، شرایط مرگ طبیعی این خانم عقلا قابل پیش بینی می باشد. همچنین این بیمار و پزشک اش هر دو به یک نتیجه مشترک رسیده اند. البته این پزشک بعدا از ترس اینکه متهم به قتل شود، تغییرعقیده داده بود.

 

بااینهمه براساس حکم قاضی نامبرده خانم مورد اشاره که به بیماری بی درمان آرتروز بسیار پيشرفته و فرساینده مبتلا است، واجد شرایط استفاده از مرگ خودخواسته با کمک پزشک می باشد. البته این قاضی درخواست خانم مذکور مبنی بر اعلام صریح این مسئله را که وی واجد تمام شرایط مرگ خودخواسته با کمک پزشک است، نپذیرفت. اما خاطرنشان نمود که توضیح دادن قانون دولت مرکزی در مورد قابل پیش بینی معقول چنین مرگی می تواند به روند کار وی کمک کند.

 

 

شهناز گوکول رئیس هیئت مدیره سازمان غیرانتفاعی موسوم به مرگ با عزت کانادا می گوید، از صدور چنین حکمی از سوی قاضی نامبرده خرسند است. زیرا چنین حکمی به پزشکان اعتماد به نفس بیشتری می دهد، تا در موارد مشابه دخیل شوند.  

 

 

وی همچنین خانم بیمار را که با وی دیدار کرده، مورد ستایش قرار داده است. چراکه این شهامت را داشته که پرونده خود را به دادگاه بکشاند و بتواند با عزت چشم از جهان فروببندد. کمااینکه می گوید: می خواهم او را تحسین کنم که پا پیش گذاشت و خود را در موقعیتی آسیب پذیر قرار داد. امیدوارم اینک که پزشک وی نیز قدری آرامش پیدا کرده است، این زن بتواند برای گزینه مورد نظر خودش تصمیم بگیرد. به ویژه اینکه اینک آگاهی دارد مرگش در آینده نزدیک قابل پیش بینی می باشد.

 

براساس قوانین موجود اگر بزرگسالان به معلولیت ها و یا بیماری های خطرناک بی درمان مبتلا شده باشند، در موقعیتی قرار داشته باشند که وضع شان رو به بدتر شدن بی بازگشت گذاشته باشد، به ناچار درد غیرقابل تحمل بکشند و مرگ شان عقلا قابل پیش بینی باشد، می توانند خواهان مرگ خودخواسته با کمک پزشک شوند.

 

اما به گفته شهناز گوکول مسئولان مربوطه در پیوند با پرونده خانم مذکور، در مورد آخرین شرط این قانون دچار ابهام شده اند. چراکه وی با وجود ابتلا به بیماری مورد اشاره هنوز می تواند، سال ها زندگی کند. اما از آنجا که برای درمان اش هیچ گزینه مؤثری وجود ندارد، بی تردید در مسیر مرگ قرار گرفته است. وی همچنین می افزاید: فکر می کنم این امکان وجود داشته باشد که این تصمیم (قاضی نامبرده) به بیماران دیگری که در شرایط مشابه خانم ای بی قرار دارند، کمک کند. همچنین برای پزشکانی که در مورد کمک به مرگ اینگونه بیماران دچار تردید هستند، به اندازه کافی شفاف باشد که احتمالا این تصمیم را مدنظر قرار دهند.  

 

شاید این اظهارات شهناز گوکول به بخشی از حکم قاضی پل پرل اشاره داشته باشد. چراکه در این بخش گفته عدم تمایل پزشک مربوطه برای کمک به خانم مورد اشاره جهت مرگ خودخواسته را ایجاد نکردن موقعیتی امن تلقی می نماید که دادگاه های مدنی برای مجریان قانون جنحه و جنایت به وجود می آورند. کمااینکه در حکم خود از جمله آورده: به نظر من چنین اعلامی در مورد برداشت و تحلیل ها در باره قوانین مدون، سودمند خواهد بود. همچنین با برداشت مسئولان دادگاه ها در تفسیر و اعلام آنها، همخوانی دارد.

وی همچنین خاطرنشان کرد که مسائل ایجاد شده پیرامون پرونده خانم نامبرده که آن را دل شکن و رقت انگیز خوانده، ناشی از سوءتفاهم پزشکان در مورد قوانین و بیش از اندازه محتاط بودن، می باشد.

Leeza

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *