مقالاتمقالات اجتماعی

حقیقت در مورد پول و خوشبختی، و برخی توصیه های کلیدی

دیوید گلس- نیویورک تایمز

اگر وقتی برای لذت بردن از پول وجود نداشته باشد، این پول چه ارزشی دارد؟

بیشتر ما اکثر وقت مان را به کار کردن اختصاص می دهیم. با این باور که چنین کاری برای مان پول به ارمغان می آورد، که به نوبه خود در درازمدت سبب خوشبختی مان می شود. اما به گفته اشلی ویالانز استاد دانشکده بازرگانی دانشگاه هاروارد، چنین باوری غلط است. چراکه پژوهش های مستمر نشان داده اند، که خوشبخت ترین افراد از پول خود برای خرید زمان استفاده می کنند. وی در این پیوند می افزاید: کسانی که مایلند برای داشتن وقت بیشتر – مثلا از طریق کاهش ساعات کاری، و یا محول کردن انجام وظایفی که دوست ندارند به منابع خارج از محیط شغلی خود- از پول دست بکشند، روابط اجتماعی رضایت بخش بیشتری تجربه می کنند، مشاغل خرسندکننده تری دارند، بیشتر لذت می برند، و در مجموع شادتر زندگی می نمایند.

کلید مدیریت فشارهای روانی: جداسازی عملکرد از واکنش

ساعات طولانی کاری، مهلت سررسید قریب الوقوع انجام وظایف محوله و همکاران چالشی، می توانند ترکیبی شوند، که ساعات کاری را به منبع فشارهای روانی تبدیل کنند. تارا هیلی از دست اندرکاران موسسه خدمات درمانی پیلگریم هاروارد در مقاله اش در این مورد پیشنهادهایی ارائه کرده است. از جمله این پیشنهادها می توان به جداسازی عملکرد از واکنش، اشاره نمود. به این ترتیب به جای اینکه تجربه حاصله ما را از اهداف مان دور کند، ثابت می نماییم ظرفیت جلوتر بودن از این تجربه را داریم.

 

 

پاسخ به برخی از پرسش ها، و پرداختن به بعضی از چالش های مربوطه

س: راه های مناسب برای تعامل با شغلی که از آن متنفریم، کدامند؟

پاسخ نخست از سوی آرون میز نویسنده، مشاور و ناشر مستقل:

  • اگر از شغل خود نفرت دارید، همه روزه اقدامی در مورد رهایی از احساس مربوطه انجام دهید. یعنی این احساس که در یک روند خرحمالی کردن بی پایان گیر افتاده اید. یکی از راه های ممکن اختصاص وقت های متناوب برای قرار دادن خود در دنیایی دیگر است. مثلا چند سال پیش که خود من شغلی جانکاه داشتم، کتابی به محل کارم می بردم و در وقت نهار آن را می خواندم.           راه دوم آموختن کاری دیگر و ایجاد مهارت های شغلی متفاوت، یا در وقت نهار و یا اوقات پس از اتمام ساعات اداری است. به این ترتیب نه تنها شغل نفرت انگیز همه هم و غم تان نمی شود، بلکه پس از مدتی می توانید با استفاده از آموخته ها کار دیگری پیدا کنید.

پاسخ دوم از سوی کوآیر سیچا نویسنده و وبلاگ نویس سرشناس:

  • باید در پی یافتن کاری دیگر رفت. زیرا موقعیت مناسب تنها اهرم اقدام بدون درگیری به شمار می رود.

چگونگی ریشه کن کردن حواس پرتی

  • همانگونه که دکتر کلوین نوپورت استادیار دانشگاه جرج تان و نویسنده شش کتاب در مورد بهبود وضعیت موجود توصیه می کند، توانایی برای ریشه کن نمودن حواس پرتی فقط به تغییر عادت ها پیوند ندارد. بلکه مهارتی است، که آموختنش مستلزم تمرین مداوم و توأم با پیگیری می باشد. از دیدگاه وی فنی که آن را مراقبه مولد می نامد، در این مورد بسیار موثر است. فنی که شامل قدم زدن و تمرکز بر یک مشکل واحد می باشد. به این ترتیب هر وقت که ذهن تان دچار سردرگمی می شود، به آرامی آن را به سوی میز کار خود برمی گردانید. وی در این پیوند می افزاید: فکر می کنم مراقبه مولد مانند تمرین بدنی آویزان شدن از میله و خود را بالا کشیدن است. زیرا به ویژه در ابتدا انجامش سخت می باشد. اما نتایج واقعا بزرگی به بار می آورد.

مهم ترین توصیه برای افراد مزدوج: باقی ماندن در حیطه مسئولیت خود

اخیرا با جولیا هارتز بنیانگذار شرکت برگزارکننده عروسی موسوم به ایونت براید گفت و گو کردم، که در ابتدای راه اندازی کارش مخاطره مشارکت با نامزد خود را به جان خرید. البته این دو می دانستند، که چنین همکاری ای مشکلات خود را دارد. اما با عزمی جزم روشی را در پیش گرفتند که از این امر احراز اطمینان کنند، که در حیطه مسئولیت خود باقی بمانند. به عبارت دیگر در چگونگی عملکرد یکدیگر دخالتی نداشته باشند. زیرا در غیر این صورت مرتب جر و بحث پیش می آید. مساله ای که نه تنها اعصاب طرفین را خرد می کند، بلکه سبب کاهش یا از بین رفتن راندمان کاری هم می شود.

آخرین نظریه

بسیاری از شرکت ها مدعی اند، که سهم خود برای بهتر کردن دنیا را انجام می دهند. اما همانگونه که اناند گیریدهاراداس اخیرا در کنفرانس شرکت درجه بندی پرفروش ترین ها در نیویورک گفت، در شرکت های بزرگ معمولا دست چپ برعلیه دست راست کار می کند. بنابراین پیشنهاد وی این است که کارکنان مربوطه به جای تمرکز بر نوآوری های اجتماعی شرکت خود، درک کاملی از فعالیت های لابیگری و خواسته های در پیوند با پاسخگویی آنها داشته باشند.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *