صفحه اصلی / مقالات / جان ارزشمند مردم بیگناه ملعبه دست رانندگان سر به هوا

جان ارزشمند مردم بیگناه ملعبه دست رانندگان سر به هوا

Leeza

کشته شدن دو زن در تورنتو تنها در کمتر از پنج ساعت و نیم

در ساعت 3:30 بامداد پنجم اکتبر در حدود تقاطع خیابان های یانگ و لارنس اتومبیلی به زن و مردی زد، که در حال عبور از عرض خیابان یانگ بودند. این تصادف زن را به کشتن داد، و مرد را به شدت زخمی کرد. به گفته پاسبان کلینت استیبی هر دوی این افراد تقریبا 21 ساله بودند.

کمتر از پنج ساعت و نیم پیش از این تصادف یعنی حدود 11:15 شامگاه چهارم اکتبر در حدود تقاطع خیابان های یورک میلز و دان میلز اتومبیلی به زنی 63 ساله کوبید، که در پیاده رو در حال گذر بود. کوتاه مدتی بعد اعلام شد، که این زن جان سپرده است.

یورک منطقه خطرناک

البته تورنتو تنها نقطه واقع در منطقه بزرگتر ما نیست، که در آن جان مردم تا این اندازه در خطر می باشد. کمااینکه در سال 2014 پلیس منطقه یورک 247 نفر را به سبب رانندگی خطرناک جریمه کرد. بنابراین با توجه به شمار ساکنان این منطقه از هر 100 هزار ساکن آن، 22.03 نفر به شکلی خطرناک رانندگی می کردند، که بیشترین میزان در کلانشهر تورنتو بود. 12 مورد از آن رانندگی های خطرناک منجر به مرگ شدند، که باز هم با توجه به نسبت شمار ساکنان، بیشترین میزان در کلانشهر تورنتو بود. همچنین در آن سال بیش از 8 هزار و 399 تصادف در این منطقه رخ داد.

سال 2015 نیز برای یورک یکی از تکاندهنده ترین ها بود. چراکه در بیست وهفتم سپتامبر مارکو مازو جوان 29 ساله با رانندگی در حال مستی، سه کودک و پدربزرگ آنها را کشت. در بیست و چهارم اکتبر یعنی تنها کمتر از یک ماه پس از این تصادف مرگبار، چپه شدن یک اتومبیل در تقاطع خیابان های وستون و پاین ولی در وان، به جانسپاری دو نوجوان 15 و 16 ساله منجر گردید. نوجوان 17 ساله ای هم که پشت فرمان بود، با پنج اتهام در پیوند با رانندگی خطرناک روبرو شد.

2016 هم، سال بهتری نبود. کمااینکه در مارس و درست در روزهای آخر همان هفته ای که حکم ده سال زندان و پس از آزادی 12 سال محرومیت از رانندگی برای مارکو مازو صادر گردید، در منطقه یورک 13 نفر دیگر برای رانندگی در حال مستی گناهکار شناخته شدند.

سایر نقاط استان

در ساعت 10 بامداد پنجم اکتبر زن و مردی در منطقه روستایی حومه همیلتون در تصادف دو اتومبیل کشته شدند. به گفته ماموران پلیس منطقه واترلو این تصادف پیامد تعقیب و گریز این دو اتومبیل بود.

البته اوضاع در کل استان انتاریو خراب است. کمااینکه تنها در خلال 5 سال اخیر بیش از 450 عابر پیاده و دوچرخه سوار در تصادف با وسایل نقلیه کشته شده اند. همچنین شمار چنین تصادف هایی به ویژه در 5 پرجمعیت ترین شهر استان و جاده های حوزه استحفاظی پلیس انتاریو، رو به افزایش بوده است.

سایر نقاط کشور

از اول اوت تا بیست و هشتم سپتامبر سال جاری یعنی در کمتر از دو ماه، در نیوفاندلند و لابرادور 19 تن جان شان را در 12 تصادف اتومبیل از دست دادند. به گفته دست اندرکاران مربوطه رانندگان این استان گاهی با سرعت تا 173 کیلومتر در ساعت می رانند. سرپاسبان اولیور ویفن که 11 سال است کارش در پیوند با اینگونه تصادف ها بوده، دو ماه مورد اشاره را بدترین تجربه خود می داند. چراکه تنها در یک رخداد از این دست، 4 تن، و در هر یک از دو تصادف دیگر، سه نفر کشته شدند. در عین حال از اول سال جاری تا آخر سپتامبر 26 تن در 19 تصادف جان سپرده اند. برهه مشابه سال گذشته از این هم بدتر بود. چراکه 30 نفر در 21 تصادف جان باختند. به گفته این مامور در شش سال گذشته میزان تصادف های هر سال به طور متوسط 28 مورد، و شمار کشته ها بین 30 تا 32 تن بوده است.

سبب های اصلی

براساس تجربیات مسئولان مربوطه در استان انتاریو تصادف های توأم با بی مبالاتی منجر به قتل معمولا زمانی رخ می دهند، که فرد پشت فرمان دارد به تلفنش نگاه می کند.

در عین حال از بیش از 8 هزار و 399 تصادف در منطقه یورک در سال 2014، بیش از 38 درصد به سبب رانندگی تهاجمی رخ دادند.

یکی از کارکنان بخش خدمات درمانی منطقه یورک خاطرنشان می کند، که چگونگی رانندگی در وان حتی پیش از تصادف مرگبار و دلخراش مارکو مازو هم، در سطحی گسترده تهاجمی بود. چراکه دلنگرانی های مانند استفاده از موادمخدر در بین نوجوانان و جوانان خانواده های دارا که به آسانی به اتومبیل دسترسی دارند، در میان می باشد. کمااینکه در سال 2014 نشریه وایس از وان به عنوان یکی از پایتخت های مسابقات خیابانی کانادا نام برد. برخی از رانندگان این چنینی که بچه پولدارهایی هستند که پشت فرمان اتومبیل گرانبهای والدین خویش می نشینند، می گویند جاده های طولانی کشاورزی در وان، برای مقاصد دیرهنگام شامگاهی ایده آل هستند.

از دیگر سو تام هایکی رئیس شرکت بیمه وج وود یکی از عمده ترین ها از نوع خود در نیوفاندلند و لابرادور، فرهنگ رانندگی این استان را دیوانه وار می خواند. زیرا مشکل ساکنانش تنها رانندگی با سرعت غیرمجاز نیست، بلکه روحیه تهاجمی هم هست.

سرپاسبان پل دیدهام جمعی شهربانی نیوفاندلند و لابرادور نیز، رانندگی در حال مستی/ نشئگی، نبستن کمربند ایمنی، رانندگی با حواس پرت و تهاجمی، و سرعت بیش از حد مجاز را، چهار عامل اصلی تصادف ها می داند.  

واکنش مسئولان مربوطه

سرپاسبان نامبرده می افزاید، که نیروی متبوعش جهت اجرای قوانین مربوطه در کلیه نقاط استان با پلیس سواره سلطنتی کانادا/ آر سی ام پی همکاری می کند. به همین سبب میزان تصادف ها در حوزه استحفاظی این نیرو از 6 هزار و 300 فقره در 2013، به 5 هزار و 200 در سال گذشته کاهش یافت.  

از دیگر سو تصادف های زیاد در نیوفاندلند و لابرادور سبب شده ساکنان آن در مقایسه با سایر نقاط بخش موسوم به کانادای آتلانتیک (استان های نیوفاندلند و لابرادور، جزیره شاهزاده ادوارد، نیوبرانزویک و نوااسکوشیا، که در کنار اقیانوس اطلس قرار دارند) پول بیشتری برای بیمه اتومبیل های شان، و یکی از گران ترین ها در کل کشور را  بپردازند. کمااینکه در ژوئیه گذشته مبلغ بیمه سالانه برای این ساکنان هزار و 117 دلار بود. حال آن که اهالی نوااسکوشیا، 813، و دو استان نیوبرازنویک و جزیره شاهزاده ادوارد، هر یک 775 دلار پرداختند.

واکنش بسیار تندتر مسئولان استان انتاریو

در بیستم سپتامبر برای تصادف توأم با بی مبالاتی منجر به قتل در استان انتاریو، رسما برقراری جریمه تا 50 هزار دلار اعلام شد. این شدیدترین قانون مربوطه در کل کشور است. قانونی که همچنین زمان تعلیق گواهینامه اینگونه رانندگان را افزایش می دهد. برای آن دسته از راننده هایی هم که در سر چهارراه ها و مناطق ویژه مدارس به اندازه کافی به عابران پیاده توجه نکنند، جریمه هر بار تخلف سر به بین 300 تا هزار دلار خواهد زد. بر اساس بخش در پیوند با بزرگراه های این قانون، صرف محکوم شدن به اینگونه رانندگی، جریمه 2 هزار دلاری خواهد داشت. همچنین بسته به آسیب وارده و در نهایت کشته شدن طرف مقابل، میزان جریمه نقدی تا 50 هزار دلار، زندان تا دو سال، و تعلیق گواهینامه رانندگی تا 5 سال، افزایش می یابد. چراکه برمبنای قانون کنونی جریمه نخستین محکومیت رانندگی توأم با بی مبالاتی از 450 تا هزار دلار می باشد. رانندگان بی مبالاتی هم که کسی را به کشتن بدهند، حداکثر به پرداخت جریمه 2 هزار دلاری، شش ماه زندان و تعلیق 2 ساله گواهینامه رانندگی، محکوم می شوند.

در کل کشور

در سطح ملی بسیاری از تصادف های توأم با بی مبالاتی، منجر به زندانی شدن راننده می گردد.

وظیفه تک تک ما

هیچ قانون و مقرراتی تا هنگامی که تنها روی کاغذ نوشته شده، تاثیر مثبت ندارد. بلکه این رعایت کردن قوانین است، که به آنها ارزش عملی می دهد. بنابراین بر تک تک ماست که به عنوان انسان و نه از ترس جریمه و یا زندانی شدن، قوانین را رعایت، و رعایت آنها را به دیگران و به ویژه فرزندان جوان خود توصیه کنیم.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *