صفحه اصلی / مقالات / تمایل شدید زنان به وزنه زدن

تمایل شدید زنان به وزنه زدن

پدیده نوین اقبال بسیار زیاد زنان به فعالیت های ورزشی به اندازه ای چشمگیر است، که نمی توان آن را نادیده گرفت. کمااینکه در سال های اخیر زنان هر چه بیشتری برای رقابت های بدنسازی ثبت نام می کنند. همچنین افزایش علاقه آنان به ورزش، سبب ایجاد دسته بندی های نوین شده است. کمااینکه مثلا همه ساله در رقابت های فدراسیون بدنسازی کانادا زنان اکثریت شرکت کنندگان را تشکیل می دهند.

ناستاسیا جنوآ معاون موسسه ورزشی موسوم به باشگاه های ورزشی و آمادگی بدنی جهانی استیو نش که در استان بریتیش کلمبیا 22 شعبه دارد، می گوید: در ده سال اخیر شاهد افزایش فراوان شمار زنانی هستیم، که برای دیدن آموزش وزنه برداری مراجعه می کنند. به موازاتی که آنان بیشتر فعال شده اند، ما هم آموزش وزنه برداری را در برنامه های ورزشی و فعالیت های بدنی آنها گنجانده ایم.

دبی کارپنکو معاون نهاد داوری فدراسیون مورد اشاره مستقر در وینی پگ نیز، خاطرنشان می کند: در اوایل دهه 1990 ما رسته زیبایی اندام زنان را به رشته های موجود خود افزودیم. زنانی که می خواستند بدنشان ماهیچه بسازد، و در این رسته رقابت کنند. اما نمی خواستند، هیکلشان مانند ورزشکاران بدنسازی شود. در عین حال زنان دیگری هم بودند، که می خواستند رقابت کنند. اما دوست نداشتند، بدنشان حتی به اندازه ورزشکاران رشته زیبایی اندام ماهیچه بسازند. بنابراین در اواسط دهه 2000 رشته بیکینی را هم به دسته بندی های موجود افزودیم.

البته علاقه فزاینده زنان به وزنه برداری فراتر از رقابت های بدنسازی است. کمااینکه در سالن های ورزشی تفریحی سراسر کشور هم زنان هرچه بیشتری برای حفظ و بهبود سلامتی و تناسب اندام خود، البته به صورت طبیعی و بدون استفاده از دارو، به آن استقبال نشان می دهند. در عین حال روند موجود تنها پدیده ای کانادایی نیست. کمااینکه نظرسنجی سال گذشته از زنان عضو گروه های ورزشی در انگلستان نشان داد، نزدیک به 95 درصد آنها آموزش مستمر شامل استفاده از وزنه و سایر تجهیزات قوی کننده بدن را، به تمرینات بدنی معمول خود افزوده اند. تقریبا نیمی از آنان نیز، وزنه را محبوب ترین ابزار ورزشی خویش دانستند.

 

 

 

ناستاسیا جنوآ روند موجود را ناشی از درک بهتر از تاثیرات مثبت وزنه برداری بر مشکلاتی مانند پوکی استخوان، اضافه وزن و یا چاقی مفرط، و حتی مشکلات روانی مانند فراموشی، می داند. همچنین زنان دارند به شکلی فزاینده متوجه می شوند که قدرت بدنی شان بیش از آن است، که پیشترها تصور می کردند. لیلیان بوردا اهل میسی ساگا و مادری که دست تنها دو فرزند خردسالش را بزرگ می کند، یکی از اینگونه زنان است. او دو سال پیش به سبب داشتن اضافه وزن، وزنه برداری را زیر نظر یک دوست خانوادگی مذکر در خانه آغاز کرد. دوستی که خود به شدت اهل بدنسازی بود. این خانم سپس عضو نهاد آمادگی بدنی گودلایف شد، و در آن وزنه برداری را ادامه داد. اینک نه تنها از وزنی مناسب برخوردار است، بلکه می تواند با یک دست وزنه 45 پوندی را بلند کند. خودش در این باره می گوید: دوستم تمامی این تمرینات بدنی را که من می توانستم به کمک وزنه و سایر دستگاه های ورزشی انجام بدهم، نشانم داد. با خود اندیشیدم، که حتما باید فعالانه این کارها را انجام بدهم. بنابراین در مورد وزنه برداری و تغذیه کند و کاو کردم، اطلاعاتی به دست آوردم، پیرامون این دو مورد برنامه ریزی کردم، و تصمیم گرفتم عضو یکی از سالن های ورزشی شوم. زیرا شمار دستگاه های آنها بسیار بیشتر از آن است، که من بتوانم در خانه داشته باشم.

 

 

 

 

البته لیلیان بوردا در آغاز نگران بود که مبادا وزنه برداری سبب گردد، فرم اندامش مردانه شود. سیدنی شید مربی تربیت بدنی که در یکی از شعبات مرکز تورنتوی گودلایف کار می کند، می گوید بیشتر زنان همین نگرانی را دارند. اما واقعیت چیز دیگریست. کمااینکه می افزاید: برای اینکه بدن یک زن آن اندازه ای ماهیچه بسازد که شبیه اندام یک مرد بشود، باید کلی غذا بخورد، و واقعا به صورتی مستمر وزنه های بسیار سنگین بردارد.

به گفته وی اتفاقا واقعیت عکس این برداشت است. زیرا پس از یک تمرین قوی با وزنه، بدن به مدت 72 ساعت کالری می سوزاند، که در نتیجه به کاهش وزن هم کمک شایانی می کند. حال آن که در تمرینات بدنی بدون استفاده از وزنه، این مدت تنها 24 ساعت است. او چگونگی تغذیه را هم برای کسب نتیجه مورد نظر بسیار مهم می داند. البته این به مفهوم مصرف هر گونه خوراکی نیست. مثلا برنامه غذایی چیان گاریک مدل و دارنده کسب و کار ساکن تورنتو را، مقدار زیادی پروتئین، سبزیجات، میوه و غلات سبوس نگرفته، تشکیل می دهند. او می گوید: برای من وزنه برداری سبک زندگی، و بنابراین چیزی فرای تمایل به داشتن اندامی زیبا، است. یعنی در واقع بیشتر به داشتن اندامی سالم مربوط می شود.

 

 

لارا والزاک استادیار رسانه های ورزشی دانشگاه رایرسون در ماه مه 2015 در رقابت های بدنسازی انتاریو مقام نخست را به دست آورد. او که در سپتامبر 43 ساله می شود، قصد دارد یک بار دیگر در این رقابت ها شرکت نماید. وی برای زنانی که می خواهند با تمرینات ورزشی قدرت بدنی پیدا کنند، یا توانایی موجودشان را افزایش دهند، اما مرددند، توصیه هایی دارد. کمااینکه می گوید: گاهی اوقات زنان از مشاهده اینکه بیشتر حاضران در سالن های وزنه برداری را مردان تشکیل می دهند، می ترسند. اما من می گویم، تردیدی به دل راه ندهند. زیرا بر اثر تجربه می دانم، که اتفاقا اینگونه مردان کمک کار و پشتیبان (زنان) هستند. توصیه می کنم با یک مربی و یا دوست، تمرینات وزنه برداری را انجام بدهند. همچنین برای هر موفقیتی ارزش قائل شوند. فرم بدن و یا اندازه آن هم، در این مورد هیچ تاثیری ندارد. زیرا وقتی انسان از نظر بدنی قوی شود، در کل جنبه های زندگی نیز احساس قدرت و اعتماد می کنند.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *