مقالاتمقالات اجتماعی

تلفات انسانی رو به افزایش آب و هوا

روندی جهانگیر
سال هاست که شاهد آنیم که تغییرات اقلیمی سبب تلفات جانی و خسارت های مالی فراوانی در دنیا شده اند. در ادامه تنها به چند نمونه می پردازیم.
در ایران جاوید
مرگ یک تن و آسیب دیدن 62 خانواده در استان گلستان
به گفته محمدعلی هروی مدیرعامل جمعیت هلال احمر گلستان در شامگاه بیست و هشتم شهریورماه/ نوزدهم سپتامبر طوفانی با سرعت 90 تا 94 کیلومتر در ساعت به مرگ یک تن در آزادشهر/ و مصدومیت 9 نفر، آسیب دیدن 62 خانوار، و خرابی برخی از خانه ها در پنج شهرستان دیگر این استان، منجر شد.
آماده باش در استان مازندران
براساس اظهارات همان روز علی اصغر احمدی مدیرکل مدیریت بحران مازندران در پی تداوم بارندگی شدید در بلده، آبشستگی، نشست گل و لای روی جاده و بسته شدن آن، ایجاد ترافیک و پیش‌بینی ادامه بارندگی در این محور، اقدامات پیشگیرانه در نظر گرفته و به برخی از فرمانداری های استان آماده ‌باش غیررسمی داده شد.
جان باختن یک تن و ناپدید شدن سه نفر در شاهرود
همزمان مرتضی سلیمی رئيس سازمان امداد و نجات ایران از جان باختن یک تن و ناپدید شدن سه نفر در شاهرود خبر داد. همچنین گفت که در 24 ساعت منتهی به این رخداد 9 استان کشور دستخوش سیل، طوفان و رعد و برق بودند. شمار زیادی از آسیب ‌دیدگان به شکل اضطراری اسکان داده شدند.

در کانادا
مرگ 70 کبکی بر اثر گرمای شدید
به گفته مقامات وزارت بهداشت و درمان کبک در تابستان امسال موج هوای بسیار شرجی (به شدت گرم و مرطوب) در بخش های مرکزی و شرقی کانادا و از جمله این استان، در مجموع سبب مرگ 70 تن از ساکنان کبک شامل 34 نفر از اهالی شهر مونترال شد. صدور هشدار در کل استان/ سر زدن خانه به خانه ماموران پلیس و آتش نشانی در مونترال به منظور شناسایی افراد سالمند، تنها، مددجو و آسیب پذیرانی (مانند بیماران قلبی، کلیوی و قندی) که ممکن است به خاطر گرما در خطر مرگ باشند، و به کار بستن تدابیر لازم جهت سلامتی آنها از جمله انتقال به بیمارستان در صورت لزوم/ قرار دادن هزاران لیتر آب در اختیار نهادهایی که به بی خانمان های مونترال کمک می کنند/ و توصیه های مکرر جهت مراقبت از کودکان و حیوانات خانگی، و تنها نگذاشتن آنها در اتومبیل حتی برای یک دقیقه/ از جمله اقدامات مسوولان مربوطه برای مقابله با این مشکل کشنده بودند. بدترین رخداد از این دست برای مونترال در سال 2010 پیش آمد، که به مرگ 106 تن از اهالی آن منجر شد.
در جهان
تلفات و خسارات بی سابقه گردباد فلورانس
روز هفدهم سپتامبر تونی آندروود سخنگوی کلانتر قصبه کانتی واقع در ایالت کارولینای شمالی اعلام کرد، که جنازه کیدن لی ولش یک ساله که امواج بلند سیل ناشی از گردباد شدید فلورانس او را از آغوش مادرش ربوده بودند، پیدا شد. البته مادر که نامش فاش نگشته توانسته بود از اتومبیل خارج شود، فرزندش را از صندلی کودک بیرون بیاورد، در آغوش بگیرد، و به سویی بگریزد. اما امواج سهمگین کودک را از آغوشش بیرون کشیدند و با خود بردند.
این سیلاب بی سابقه دست کم 16 کشته در ایالت مورد اشاره و یکی در کارولینای جنوبی به جا گذاشت. به گفته روی کوپر فرماندار کارولینای شمالی، این طوفان هرگز از این خطرناک تر نبوده است. مایکل اسپریبری مدیر مدیریت اضطراری این ایالت نیز، از فلورانس با عنوان تاریخی و بی سابقه یاد کرد.
تخلیه 15 هزار نفر از ساکنان و اسکان آنها در سرپناه های امن، وارد آمدن خسارت به 4300 خانه تنها در شهر نوبرن کارولینای شمالی، بسته شدن 171 جاده، بی برق ماندن چندصد هزار خانوار و کسب و کار، کشته شدن 5 هزار حیوان و…، از جمله دیگر پیامدهای منفی فلورانس بودند. داوطلبان نیروی دریایی، نیروهای گارد ساحلی و گشت بزرگراه ها، از جمله نهادهای آمریکایی بودند، که به کمک آسیب دیدگان و نیازمندان شتافتند.
کشته و بی خانمان شدن مردم نیجریه براثر سیل
بنا براظهارات مقامات نیجریه در همان روز، سیل سبب کشته و بی خانمانی به ترتیب بیش از 100 و هزاران تن از مردم این کشور شد.
برخی از دیگر موارد
مرگ 76 نفربر اثر باران های سنگین فصلی در جنوب ژاپن/گرم ترین تابستان چند دهه اخیر در یونان که منجر به مرگ 74 تن در آنش سوزی های طبیعی شد/ جانسپاری بیش از 60 نفر در پاکستان در گرمای بالای 40 درجه سانتیگراد/موج گرمای بی سابقه (از سال 2003 به این سو) در اروپا که سبب دمای 39 درجه سانتیگراد هوا در آلمان و درخواست یک میلیارد یورو کمک به کشاورزان این کشور در پی خشکسالی گردید، آتش گرفتن جنگل‌ها و مراتع در سوئد و…، مشت نمونه خروار از تلفات و خسارات مربوطه به شمار می روند.
فراتر اینکه بنا بر نتایج پژوهش نهاد غیرانتفاعی موسوم به انرژی پایدار برای همه، به موازات افزایش گرمای زمین یک میلیارد و 100 میلیون تن از ساکنان آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین، در معرض خطر نداشتن یخچال (برای نگهداری موادغذایی و دارو از جمله انواع واکسن ها) و سیستم های خنک کننده هوا (جهت حفظ خود از گرمای شدید) قرار دارند.
به گفته مسوولان سازمان بهداشت جهانی سازمان ملل متحد نیز، گرمای ناشی از تغییرات اقلیمی بین 2030 تا 2050 در هر سال سبب 38 هزار مرگ و میر بیشتر خواهد شد.
موارد کم خطرتر
خوشبختانه چنین مواردی نیز، وجود داشته اند. برای نمونه 12 نوجوان فوتبالیست تایلندی به همراه مربی شان برای تفریح به غاری در شمال کشور خود رفتند. اما به سبب بسته شدن دهانه غار و آب گرفتگی شدید ناشی از باران های موسمی، درون آن گیر افتادند. خوشبختانه این گروه سرانجام نجات پیدا کردند.
آیا انسان مسوول همه تغییرات اقلیمی خطرناک است؟
بسیار پیش از آن که موجودی به نام آدم ولو به شکل بسیار ابتدایی خود بر زمین پا بگذارد، در این کره رخدادهای اقلیمی بسیار گسترده ای اتفاق می افتادند. کمااینکه در مجموع پنج بار انقراض 50 تا 95 درصدی کل موجودات زنده روی زمین در خلال 500 میلیون سال گذشته (رویدادهایی که دانشمندان از آنها با عنوان پنج بزرگ یاد می کنند)، از مهم ترین و تاثیرگذارترین اینگونه رخدادها هستند. بااینهمه اینک تردید چندانی وجود ندارد، که تغییرات خطرناک اقلیمی دهه های اخیر تا اندازه زیادی پیامد روش نادرست آدم ها هستند. برداشتن گام های ولو کوچک از سوی تک تک ما، می توانند از اصلاح کنندگان این روند مرگبار باشند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0