صفحه اصلی / اخبار / تلاش جنایتکار جنگی گواتمالایی تبار برای حفظ  تابعیت کانادا!

تلاش جنایتکار جنگی گواتمالایی تبار برای حفظ  تابعیت کانادا!

Leeza

اتاوا- خورخه وینیسیوا سوسا اورانتس، سرباز سابق گواتمالایی که به قتل عام روستاییان گواتمالایی با نارنجک، سلاح گرم و سلاح سرد متهم شده بود، برای حفظ تابعیت کانادایی اش مبارزه می کند.

اورانتس متهم است که هنگامی که در سال 1992 برای دریافت تابعیت کانادا اقدام کرد، شرکت خود در کشتارهای سال 1982 را از مقامات اداره مهاجرت و شهروندی مخفی نگه داشته بود. اما اورانتس ادعا می کند که در هنگام کشتار روستاییان در روستای Las dos Erres  حضور نداشت. او اصرار دارد که در آن هنگام به عنوان مربی در یکی از دانشکده های نظامی خدمت می کرد.

سوسا اورانتس 59 هم اکنون مشغول گذراندن دوران محکومیت 10 ساله به جرم تقلب در تنظیم مدارک تابعیت در آمریکا می باشد. تابعیت آمریکایی سوسا در سال 2014 باطل شد.

در اوایل سال های 1980، ارتش گواتمالا مبارزه گسترده خود با گروه های شبه نظامی را آغاز کرده و در این ماموریت 440 روستا را با خاک یکسان، 75 هزار نفر را قتل عام کرده و 250 هزار نفر را از خانه و کاشانه شان آواره کرد. بر اساس مدارک ارائه شده از سوی دولت کانادا به دادگاه، سوسا در آن هنگام به عنوان یکی از افسران ارشد نیروهای ویژه ارتش، فرماندهی ماموریت دسامبر 1982 که در Las dos Erres  انجام شد را به عهده داشت. در این ماموریت، 162 غیرنظامی، از جمله 65 کودک به قتل رسیده و زنان روستا مورد تجاوز قرار گرفتند. سربازان روستاییان مجروح را به داخل چاه انداختند. سوسا متهم است که با اسلحه به داخل چاه شلیک کرده و سپس نارنجکی را به داخل آن انداخت.

اورانتس، در سال 1985 گواتمالا را به مقصد کالیفرنیا ترک کرد. پس از رد شدن تقاضای پناهندگی اش به آمریکا به کنسولگری کانادا در سان فرانسیسکو مراجعه و تقاضای پناهندگی کرد. با این تقاضا موافقت شده و اورانتس چند سال بعد تابعیت کانادا را به دست آورد.

حال دولت فدرال می گوید که تابعیت کانادایی سوسا به دلیل مخفی نگه داشتن جزئیات خدمت اش در ارتش گواتمالا بایستی از وی سلب شود تا دیگر نتواند به کانادا بازگردد.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *