مقالاتمقالات اجتماعی

تغییر شکل خرج کردن و سرمایه گذاری: نماد خردمندی افراد خیلی پولدار

هیلاری هافوور- بیزنس اینسایدر

تا همین چندی پیش افراد فوق العاده پولدار با سوار شدن بر اتومبیل های لامبورگینی، استفاده از زیورآلات دارای نگین های الماس/ الماس نشان، به دست گرفتن کیف های لویی وتان، داشتن ساعت مچی های رولکس، و در یک کلام استفاده از اشیای گرانبها، دارایی خود را به رخ می کشیدند. اما آن روزگار دیگر تا اندازه زیادی، و در سراسر جهان سپری شده است. کمااینکه اینک اکثریت افرادی از این دست ثروت شان را برای مقولاتی مانند تحصیلات و سلامتی سرمایه گذاری می کنند. در عین حال سراهای خود بر بلندی های چشمگیر را با خانه هایی در محلاتی تاخت می زنند، که از دید نقشه خوان خیابانی گوگل پنهان هستند.

چنین کارهایی از جمله سبب می شوند افراد فوق العاده پولدار به امکان تحرک هایی دست پیدا کنند، که دستیابی به آنها برای طبقه متوسط امکان پذیر نیست. به عبارت دیگر در برهه ای که مصرف به این مفهوم می باشد که هر دو طبقه پولدار و متوسط می توانند کالاهای دارای مارک های سرشناس و گرانبها بخرند، ثروتمندان از مرحله ابتیاع و داشتن اینگونه اجناس عبور کرده، و در حوزه های غیرمادی سرمایه گذاری می نمایند. کاری که در عین حال نشانگر جایگاه شان هم هست. کمااینکه الیزابت کورید-هالکت در اثر خود زیر نام مجموعه ای از چیزهای کوچک: فرضیه طبقه ای آرمانی، از این روند نوین با عنوان مصرف خردمندانه یاد کرده است. چیزی که در تضاد با مصرف در معرض دید قرار دارد، که همانگونه که آمد تا همین چندی پیش رایج بود.

در عین حال به نوشته وی و با استناد به نتایج نظرسنجی نهاد موسوم به مخارج مصرف کنندگان، این امر به ویژه خود را در آمریکا نشان می دهد. کشوری که آن یک درصد افراد فوق العاده پولدارش از سال 2007 به این سو، برای خرید کالاهای مادی پول کمتری خرج کرده اند. او در ادامه عنوان نموده که روند کنونی نه تنها در بین میلیونرها و میلیاردرها، بلکه در طبقه ای هم رو به گسترش است، که آن را آرمانی می خواند. کمااینکه نوشته: طبقه نخبه نوین جایگاه خود را از طریق افزایش قدرت معلومات و ایجاد سرمایه فرهنگی می سازد، و محکم می کند. چنانچه در مجموع از ماده گرایی آشکار خودداری می نماید. در مقابل به شکلی بسیار چشمگیرتر در حوزه تحصیلات، بازنشستگی و سلامتی سرمایه گذاری می نماید، که همگی غیرمادی هستند. اما در عین حال چندین برابر هر کیف زنانه گرانبهایی می باشند، که امکان دارد افراد طبقه متوسط آنها را به دست بگیرند.

سرمایه گذاری در حوزه تحصیلات: افزایش دهنده جایگاه و تحرکات اجتماعی

به نوشته کورید-هالکت افراد طبقه متوسط اغلب متوجه مصرف خردمندانه نمی شوند. اما این مصرف از دید نخبگان مخفی نمی ماند. و همین نکته است، که آن را خیلی خردمندانه می کند. زیرا در واقع نوعی علامت دادن نخبگان به یکدیگر در مورد سرمایه گذاری فرهنگی، و استحکام جایگاه می باشد. همچنین افتخاری را بازتولید می کند، که استفاده از کالاهای لوکس قادر به انجام آن نبودند. زیرا سرمایه گذاری فرهنگی اهرمی در اختیار فرد مربوطه قرار می دهد، که می تواند با استفاده از آن از نردبان اجتماعی بالا برود، و ارتباطات گوناگون برقرار کند. به همین سبب بسیاری از والدین فوق العاده پولدار از طریق سرمایه گذاری برای درس خواندن فرزندان شان در موسسات آموزشی بسیار معتبر، جایگاه و تحرکات اجتماعی خودشان را هم ارتقاء می دهند. به عبارت دیگرمصرف خردمندانه سبب افزایش تحرکات و ارتقای جایگاه اجتماعی هم می شود.

 

سلامتی و بهداشت: دیگر نشانگر جایگاه برتر

نشریه ووگ در سال 2015 گزارش داد، که سلامتی و بهداشت نیز به نماد جایگاه برتر و تجملی تبدیل شده اند.

سایمن کاپر نویسنده نشریه تایمز مالی هم سال گذشته در تحلیل خود آورد: طبقه نخبه پول نسبتا کمتری برای لوازم آرایش مصرف می کند. در مقابل برای ورزش و تمرینات بدنی، حسابی هزینه می نماید. زیرا بر این باور است، که بدن نیز باید مانند غذا طبیعی به نظر برسد. کمااینکه برخی از پولدارهای نیویورکی برای عضویت در باشگاه های ورزشی معتبر و سرشناسی مانند خانه پرفورمیکس منهتن، ماهانه 900 دلار می پردازند. روش رسیدگی به درخواست های عضویت در این باشگاه بسیار سخت است. باشگاهی که ورودی اختصاصی، و در عین حال برای هواداران شبکه های اجتماعی مجازی استودیویی نشاط انگیز دارد. این روند دیدگاه نوین این طبقه را نشان می دهد، که براساس آن حتی سرگرمی هم باید مولد باشد.

 

یکی از اعضای اینگونه باشگاه ها به خبرنگار ووگ می گوید: این روزها مباهات به اتومبیل گرانبها و یا داشتن پول زیاد، تحقیرآمیز است. اما افتخار به میزان ورزش و فعالیت های بدنی طبیعی به شمار می رود.

 
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان