اخباراخبار کانادا

تعداد آمریکایی های واکسینه شده در یک روز، بیشتر از کل کانادایی های واکسینه شده تاکنون 

 

کانادا- ایالات متحده در اجرای برنامه واکسیناسیون شهروندان از همسایه شمالی خود پیشی گرفته است. دکتر کروتیکا کوپالی، متخصص بیماری های عفونی در کارولینای جنوبی گفت اگرچه اخیرا واکسیناسیون شهروندان در آمریکا سرعت گرفته است، ولی اجرای آن بدون خطا نبوده است. وی افزود:عدم وجود استاندارد یکسان برای واجد شرایط بودن دریافت واکسن، منجر به سردرگمی در حوزه های قضایی مختلف شده است. بعنوان مثال، بعضی از ایالت ها معلمان را در لیست اولویت های خود قرار داده اند در حالی که برخی دیگر هنوز در حال تزریق آن به شهروندان 80 سال به بالا هستند.

کوپالی طی مصاحبه تلفنی با CP24 افزود: سردرگمی در مراحل اولیه واکسیناسیون باعث ناامیدی و سلب اعتماد عمومی می شود. در حالی که سر کار آمدن دولت جدید در ماه گذشته منجر به برخی پیشرفت ها شده است، اما جای بیشتری برای کار وجود دارد. فکر نمی کنم ما الگوی موفقی باشیم. با چالش های زیادی روبرو بودیم، اما اوضاع در حال بهتر شدن است. ارتباط بین ایالت ها بهتر شده است. قطعا هم اکنون شفافیت بیشتری وجود دارد و تعداد سایت های واکسیناسیون نیز در سراسر کشور افزایش یافته اند. همه اینها به اجرای بهتر برنامه واکسیناسیون کمک کرده است. 

آمریکا طی هفته گذشته به طور متوسط روزانه 1.7 میلیون آمریکایی را واکسینه کرده است. این کشور تا روز جمعه حداقل یک دوز واکسن را به بیش از 12 درصد از جمعیت خود تزریق کرده بود. 

در حالی که کانادا، که اخیراً با تاخیر تحویل واکسن های  Pfizer-BioNTech و Moderna دست و پنجه نرم کرده است ، از زمان شروع عرضه آن در اواسط ماه دسامبر، تقریباً 1.4 میلیون دوز را تزریق کرده و در واقع حدود 2.65 درصد از جمعیت خود را با حداقل یک دوز واکسینه کرده است.  

جاستین ترودو تاکید کرد که توزیع واکسن به سرعت افزایش خواهد یافت. استان ها نیز آماده شده اند تا طی سه هفته آینده 1.5 میلیون دوز را تزریق کند. 

 

 

کارشناسان می گویند فاکتورهای بسیاری در سرعت گرفتن واکسیناسیون در آمریکا نقش داشتند. از جمله تولید واکسن مدرنا در آمریکا.  

کوپالی افزود: دریافت این واکسن ها در داروخانه ها نیز کمک کرده است. دولت آمریكا هفته ها پیش هدف خود برای تزریق واکسن در حدود 40000 داروخانه در ماه های آینده را اعلام كرد.

کانادا هنوز به مرحله استفاده از داروخانه ها برای اجرای برنامه واکسیناسیون نرسیده است، اما دکتر آیزک بوگوش، متخصص بیماری های عفونی از دانشگاه تورنتو، انتظار دارد که این اتفاق هرچه زودتر رخ بدهد. 

بوگوش که همچنین عضو کارگروه توزیع واکسن انتاریو است ، گفت: ما دقیقاً همین برنامه را داریم ، فقط به واکسن نیاز داریم. 

کلی گریندرود، استاد دانشکده داروسازی دانشگاه واترلو می گوید اگرچه استفاده از داروخانه برای عرضه سریع منطقی است، اما اگر افراد در وقت تعیین شده در محل حاضر نشوند، این می تواند منجر به هدر رفتن دوزهای واکسن شود.

واکسن های Pfizer-BioNTech و Moderna باید در یک بازه زمانی نسبتاً کوتاه استفاده شوند. گریندرود می افزاید: هنگامی که یک ویال باز می شود، این بازه کوتاه تر می شود. 

در حالی که واکسیناسیون عمومی در آمریکا خطاهایی داشته است، گریندرود برخی از رویکردهای منحصر به فرد دیگر در آنسوی مرز جنوبی را در احراز اطمینان از ارائه واکسن به گروه های پر خطر، تحسین می کند. وی خاطرنشان كرد: اخیراً كلیساهای سیاهپوستان در اجرای برنامه در محله های عمدتا محروم شرکت داشته اند. این ها نمونه های مثبت از نقش کامیونیتی ها در اجرای هر چه بهتر واکسیناسیون است. این ها درس هایی هستند که می توان از آمریکا آموخت. 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست