صفحه اصلی / علم و دانش / تشخیص استعداد ژنتیکی فرد برای ابتلا به دو نقص مادرزادی با بررسی اثر لب

تشخیص استعداد ژنتیکی فرد برای ابتلا به دو نقص مادرزادی با بررسی اثر لب

پژوهشگران مرکز ژنتیک بینی و دندان وابسته به دانشگاه پیتسبورگ، می گویند که اثر لب یک فرد می تواند حاوی اسرار مهم در مورد وضعیت سلامتی فرد باشد و نشان بدهد که آیا این فرد و بخصوص استعداد ژنتیکی ابتلا به دو نقص مادرزادی شایع یعنی لب شکافته (cleft lip)  یا کام شکافته (palate) را داشت یا خیر.

ماری مارازیتا و کاترین نیسوانگر (متخصصین علم ژنتیک)، طی بیش از 20 سال گذشته مشغول تحقیق بر روی عوامل ژنتیکی این دو عارضه بودند. آنها اخیرا توجه خود را بر روی ویژگی های چهره، از جمله خطوط لب، متمرکز کرده اند تا دریابند آیا ویژگی های فیزیکی خاص با ابتلا به این دو عارضه مرتبط اند یا خیر.

نیسوانگر می گوید که سیستم طبقه بندی واحد وجود ندارد، اما اثر لب معمولا به چند دسته تقسیم می شود: خطوط عمودی، شاخه هایی که مانند ریشه درخت بر روی لب پخش شده اند، اشکال دایره ای و غیره… وجود این اشکال دایره ای، بخصوص بر روی لب پایین، با احتمال اینکه فرد دارای ژن لب شکافته یا نقص های دهانی-دندانی دیگر باشد، مرتبط است. وی تاکید می کند که تحقیقات بر روی خطوط لب، به تازگی شروع شده اند، بنابراین اظهار نظر قطعی در مورد وجود ارتباط بین آنها، ممکن نیست. اما با پیشرفت فن آوری، محققان امیدوارند که  بتوانند قبل از تولد آن را تشخیص بدهند


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *