مقالاتمقالات سیاسی

ترودو می خواهد رسوایی WE فراموش شود. اما فراموشش نکنید!

 

 

به گزارش گلوب اند میل، جاستین ترودو، نخست وزیر، هفته گذشته با تعطیل کردن مجلس روند تحقیقات کمیته های پارلمان درباره مناقشه WE، و اینکه چگونه روابط نزدیک دولت با این موسسه منجر به اعطای یک قرارداد پرسود به آن شد، را متوقف کرد.

روش ضد دموکراتیک او جواب داد و بدون برگزاری نشست کمیته های مجلس و در نبود پوشش خبری رسانه ها، این ماجرا به حاشیه رانده شد؛ ماجرایی که دخالت کمیسر اصول اخلاقی کانادا را برای سومین بار از زمان روی کار آمدن ترودو موجب شده بود.

و احتمالا زمانی که پارلمان و کمیته های تحقیق و تفحص 23 سپتامبر و با سخنرانی سلطنتی کار خود را مجددا آغاز کنند، مردم رسوایی WE را به فراموشی سپرده اند.

اما به دو دلیل باید جلوی این فراموشکاری را گرفت: اول این که نباید اجازه داد اقدام زیرکانه دولت برای فرار از پاسخگویی به نتیجه برسد؛ و دوم این که اخیرا دو موضوع دیگر نیز افشا شده که نیاز به بررسی دارد.

 

 

موضوع اول این که دولت سعی کرد نام کسی را که مدارک مربوط به قرارداد WE را- که در اختیار کمیته های پارلمان قرار گرفته بود- به میزان قابل توجهی مخدوش و سانسور کرده بود مخفی کند. این مدارک در پاسخ به درخواست کمیته اقتصادی مبنی بر دسترسی به همه اسناد و مدارک مرتبط با این قرارداد، در ماه آگوست تسلیم مجلس شده بود. با اینکه از سوی دپارتمان های مختلف در مجموع 5000 صفحه سند و مدرک به پارلمان تحویل داده شد، اما صدها صفحه به شکلی با جوهر سیاه پوشانده شده بود که تعجبی ندارد اگر بشنویم تونر پرینتر در دولت کمیاب شده است.

دولت در پاسخ به سوال پارلمان در این باره گفت این سانسورها توسط کارمند حقوقی مجلس با هدف جلوگیری از افشای اطلاعات شخصی افراد و یا اطلاعات محرمانه دولت انجام شده است.

اما فیلیپ دوفرسن، کارمند حقوقی مجلس، در نامه ای به کمیته اقتصادی اعلام کرد این سانسورها توسط کارمندان خود دولت انجام شده و او نمی تواند موجه بودن حذف این اطلاعات را تضمین کند. این مساله به تنهایی موضوعی قابل بررسی است.

اما موضوع دوم سوالی است که این هفته چارلی انگس از حزب NDP، درباره توضیحات گمراه کننده باردیش چاگر، وزیر جوانان، در رابطه با موضوع جلسه خود با کرگ کیلبرگر، ازموسسان خیریه WE در تاریخ 17 آوریل، مطرح کرد.

در حالی که دولت اصرار دارد موسسه WE پیشنهاد کارکنان خدمات اجتماعی بوده است، بر اساس ایمیل هایی که پس از 17 آوریل زده شده، به نظر می رسد خانم چاگر به خیریه پیشنهاد می دهد طرحی را که برای کارآفرینی برای جوانان به دولت ارائه داده بود به نحوی تغییر دهد که با شرایط برنامه جدید دولت در اعطای کمک مالی به دانشجویان داوطلب منطبق شود. 

خانم چاگر در برابر کمیته مجلس حرفی از این جلسه تلفنی نزده بود، اما پس از اینکه رسانه ها آن را فاش کردند، گفت چون موضوع آن جلسه ارتباطی با قرارداد دولت و موسسه WE نداشته است، دلیلی برای مطرح کردن آن ندیده است.

اما در ایمیلی که 22 آوریل کیلبرگر به خانم چاگر ارسال کرده است، ضمن تشکر به خاطر جلسه تلفنی و پیشنهادش، گفته شده: تیم ما برای انجام پیشنهاد شما در تغییر طرح و تمرکز بر برنامه خدمات تابستانی تلاش خود را آغاز کرده است.

آقای انگس با اشاره به سایر اسنادی که نقش خانم چاگر را در معرفی خیریه WE برای انجام برنامه 900 میلیون دلاری فدرال نشان می دهد، گفت بر اساس شواهد، در 22 آوریل تنها گزینه دولت برای برون سپاری این برنامه موسسه WE بوده است.

سوال اینجاست که آیا در همان دیدار مقامات خیریه با وزیر جوانان دولت لیبرال، معامله تمام شده است؟ و آیا خانم وزیر در مورد ماهیت آن جلسه به پارلمان دروغ گفته است؟

هرچند آقای ترودو امیدوار است با آغاز کار مجدد مجلس این مسایل به فراموشی سپرده شده باشد، اما کمیته های مجلس باید روند تحقیق و تفحص خود را در مورد این شبهات، تا رسیدن به پاسخ شفاف، دنبال کنند.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست