املاک و مسکنمقالات
موضوعات داغ

تحریف واقعیت در تصاویر املاک فروشی، و سردرگمی خریداران بالقوه

در دنیای ملک و املاک تفاوت های فراوان بین تبلیغات و واقعیت چنان فراگیر شده، که برای فروشندگان به امری عادی تبدیل، و برای خریداران قابل پیش بینی گشته است. زیرا به موازاتی که در دو دهه گذشته بازار مسکن رونق زیادی گرفت، زیباسازی و برخی نوسازی ها و مرمت ها جای خود را به عکس های گرفته شده با لنزهای پهن، دستکاری شده با فتوشاپ و صحنه آرایی مجازی، داد. اقداماتی که فناوری های جدید امکان انجام آنها را فراهم کرده اند. شدت این روند به جایی رسیده، که برخی آن را تحریف و حتی فریب می دانند. اینک نیز احتمالا با رو به سری گذاشتن این بازار، فروشندگان املاک دارای کمی و کاستی دوباره به سراغ اینگونه روندها می روند. زیرا عکس های روشن تر، بهتر، فتوشاپ و ویرایش شده، از جمله می توانند گنجشک رنگ شده را به جای قناری قالب کنند.

البته در چنین مواردی خریداران بالقوه می توانند مراتب را به شورای ملک و املاک انتاریو گزارش، و شکایت کنند. زیرا مشاوران املاک قانونا نمی توانند، در تبلیغات خود اطلاعات دروغ بدهند.

اما با در دست بودن فناوری های نوین از جمله دوربین های عکاسی و کامپیوترهای نسل بسیار پیشرفته تر، اثبات اینگونه خطاها پیچیده شده است.

به گفته جوزف ریچر مسئول ثبت این شورا به همین سبب دولت استان اخیرا دارد مقررات مربوطه را بازبینی می کند، تا بازتاب و دربرگیرنده مواردی مانند فناوری های جدید هم باشند. کاری که شورای ملک و املاک بریتیش کلمبیا در سال 2013 در قبال نظامنامه استانداردهای حرفه ای خود انجام داد. در تغییرات جدید ایجاد شده در این نظامنامه از جمله عوض کردن هر گونه ویژگی ملک موردنظر در عکس و تبلیغات بگونه ای که متفاوت از واقعیت خود عرضه شود، قابل پذیرش نیست.

البته در تبلیغات، واقعیت خطی مبهم است. خطی که به موازات ارائه امکانات بیشتر فناوری، دستخوش تغییر می شود. کمااینکه راب مورتو استاد عکاسی تجاری و صحنه آرایی مجازی ساکن کلگری خاطرنشان می کند، که می توان با استفاده از اینگونه فناوری ها مثلا چنان تصویری از یک خانه بیرون شهر گرفت، که گویی در کنار اقیانوس قرار دارد. زیرا می توان اقیانوس را به عکس واقعی ضمیمه کرد. در عین حال می توان مثلا اتاق کوچکی را که ممکن است در بازدید واقعی از یک خانه اصلا به چشم خریداران هم نیاید و یا بی مصرف به نظر برسد، در صحنه آرایی مجازی کاملا برجسته کرد، و نشان داد که می شود از آن به عنوان دفتر کار خانگی، اتاق پیانو و یا کتابخانه، استفاده کرد. بدون اینکه چیزی خلاف واقع گفته شود.

بااینهمه توصیه اکید می کند، که هیچ چیز نمی تواند جایگزین بازدید واقعی از ملک موردنظر شود. کمااینکه در تصاویر تا حد ممکن واقعی و دست نبرده شده هم، کاستی هایی مانند بوی ناخوشایند موجود در یک خانه و یا صدای غژغژ کف پوش های چوبی قابل شناسایی نیستند. باید دانست که با وجود چنین معایبی هم، ملک و املاک مورد نظر سرانجام به فروش می رسند. البته نه به بهای پیشنهادی فروشندگان!

اما اگر خریداران بالقوه از همان ابتدا از این کاستی ها آگاهی داشته باشند، شمار اندکی از آنان برای دیدن این ملک و املاک مراجعه می کنند.

از دیگر سو با وجود همه مطالبی که گفته شد، باز هم پیش می آید که خریداری بدون بازدید واقعی از ملکی آن را ابتیاع کند. در چنین وضعیتی سرخوردگی وی پس از مشاهده واقعیت، کمترین پیامد خواهد بود. زیرا چنین معامله ای می تواند به شکایت رسمی، سرشکستگی اجتماعی و حرفه ای مشاور مربوطه، و… منجر شود.

اما اوضاع بر وفق مراد این مشاوران املاک نیز نیست. کمااینکه استیو فاج مشاور ساکن تورنتو می گوید، که مدتی طولانی برای گرفتن تصاویر ملک و املاکی که مشتری هایش جهت فروش عرضه می کردند، از لنزهای معمولی استفاده می نمود. اما سرانجام ناچار شد، با بی میلی روش خود را تغییر دهد. زیرا با وجود عکس های گرفته شده با لنزهای پهن، دستکاری شده با فتوشاپ و صحنه آرایی مجازی، تصاویری که وی به خریداران بالقوه نشان می داد، هیچ یک از آنها را ترغیب به بازدید واقعی از ملک هم نمی کرد. تصمیم به خرید که جای خود دارد.

شمار زیادی از کارشناسان مربوطه با تایید گفته های وی، استفاده از فناوری های جدید را غیرقابل اجتناب می دانند. اما می گویند چنین استفاده ای نباید آنقدر گسترده باشد، که بتوان گنجشک رنگ شده را به جای قناری قالب کرد.

 

پرسش و پاسخ هفته:

آیا بازار املاک در آینده نزدیک رو به رشد خواهد بود؟

 

جواب این سوال را می توان با محاسبه میزان عرضه و تقاضا در سال های آینده پاسخ داد. همانطور که می دانید سالانه 250,000 نفر به کانادا مهاجرت قانونی می نمایند و در حدود 30 تا 40 هزار نفر با درخواست پناهندگی اقامت را دریافت می نمایند. ضمن این که بخش عمده ای از افرادی که با ویزای دانشجویی و ویزای کاری هم اکنون در کانادا بسر می برند، احتمال دریافت اقامت آن ها هم ممکن می باشد و همچنین به دلیل شرایط اقتصادی مناسب تورنتو، مهاجرین دیگری هم از شهرهای مختلف و استان های دیگر جذب این منطقه خواهند شد.

با احتساب این که 65% این مهاجرین در GTA مستقر خواهند شد و اگر این تعداد را به خانواده 4 نفری تقسیم کنیم، سالانه حدود 50,000 مسکن جدید نیاز خواهیم داشت و اگر به عنوان مثال فقط با ساخت کاندو به این نیاز نگاه کنیم و برای هر کاندو 300 یونیت در نظر بگیریم، حداقل می بایست 150 واحد آپارتمانی در هر سال ساخته شود. بنابراین خواهیم دید که تعداد عرضه کمتر از تقاضا می باشد و احتمال رشد روزافزون املاک در منطقه GTA به طور قطع وجود خواهد داشت.

برای اطلاعات بیشتر با من تماس حاصل فرمایید.

در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0