املاک و مسکنمقالات

تاثیر پیمان تجاری جدید کانادا، آمریکا و مکزیک بر بازار مسکن و نرخ بهره

پایان سوء تفاهمات در مورد پیمان تجارت آزاد آمریکای شمالی، می تواند سبب تقویت بازار مسکن کلانشهر تورنتو بشود، زیرا با کاهش اضطراب و نگرانی ها در مورد وضعیت اقتصادی، اعتماد به نفس مصرف کنندگان افزایش خواهد یافت. با این حال اقتصاددانان می گویند که عمر این خوش بینی می تواند با افزایش قریب الوقوع نرخ بهره، کوتاه باشد.

کانادا و ایالات متحده در اصل بر سر یک پیمان تجاری جدید که جایگزین توافقنامه نفتا خواهد شد، با یکدیگر به توافق رسیده اند. با اینکه توافقنامه پیشنهادی بایستی توسط مجالس سه کشور تصویب بشود، اما جاستین ترودو آن را به عنوان قراردادی که استاندارد زندگی کانادایی ها را افزایش خواهد داد، توصیف کرده است.

داگلاس پورتر، اقتصاددان ارشد بانک مونترال، یک نوبت دیگر افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی کانادا در سال 2019 را پیش بینی می کند. این افزایش به احتمال زیاد در ماه ژانویه سال آینده رخ خواهد داد. در واقع بانک مونترال برای کل سال 2019، سه افزایش نرخ بهره، به ترتیب در ماه های ژانویه، آوریل و جولای را پیش بینی کرده است.

پیمان تجاری جدید، پس از 13 ماه مذاکره فشرده و پرتنش منعقد شده است. پورتر با اشاره به این مساله می افزاید که USMCA، تاثیر منفی درخواست های دشوار آمریکا بر اقتصاد کانادا را کاهش می دهد. پورتر می گوید: <واضح است که این قرارداد سبب آسوده شدن خیال کانادا و برچیده شدن ابرهای عدم اطمینان و بی ثباتی شده است.>

 

bahman-azimi-gif

 

به گفته پورتر، بانک مرکزی کانادا با توجه به عدم اطمینان پیرامون آینده مذاکرات تجاری، از نزدیک روند مذاکرات نفتا و دیگر تحولات اقتصادی و تاثیر آنها بر چشم انداز تورم را زیر نظر داشت. حال، قرارداد جدید در کنار داده های منتشر شده طی هفته گذشته، جز افزایش نرخ بهره نتیجه دیگری نخواهد داشت.
اثرات عدم اطمینان درباره اقتصاد کانادا، بیش از یک سال است که در بازار مسکن مشهود است و باعث ایجاد رکود شده است. اما جالب اینکه طبق گزارش Sotheby’s International Realty کانادا، فروش خانه های لوکس در مرکز تورنتو در تابستان افزایش یافت. به گزارش این سازمان، طی ماه های جولای و آگوست، 35 خانه بالای 4 میلیون دلاری در تورنتو فروخته شد. این تعداد 52 درصد بالاتر از تعداد خانه های لوکس فروخته شده در سال 2017 می باشد.

جیمی مالوی، مشاور املاک Chestnut Park Real Estate Ltd. تابستان امسال خانه ای را در Rosdale به قیمت بیش از 18 میلیون دلار فروخت. مالوی طی چند هفته اخیر، چند معامله را به قیمت بین 2 تا 5 میلیون دلار انجام داده است. او می گوید که فروش خانه های بالای 4 میلیون دلاری، در حال افزایش است.

نامبرده معتقد است که تاثیر انعقاد قرارداد تجاری جدید، به طور کلی برای بازار املاک و مستغلات و بازارهای مالی مثبت خواهد بود. او گفت: <بدترین چیز برای هر بازار عدم اطمینان است.>
افزایش نرخ بهره بر کل قیمت ها تاثیر خواهد گذاشت، اما بانک مرکزی مدتی است که در مورد افزایش قریب الوقوع نرخ بهره هشدار می دهد. به گفته مالوی خریداران بار اول بایستی برای تشخیص قدرت خریدشان کاملا روند افزایش نرخ را زیر نظر داشته باشند.

دریک بارلتون، اقتصاددان و معاون بانک Toronto-Dominion Bank نیز، انعقاد قرارداد تجاری را مثبت ارزیابی می کند، هرچند که احتمال می دهد در مرحله بررسی و تصویب نهایی با تغییرات پیش بینی نشده روبرو شود. بارلتون واکنش های عمومی را عمدتا مثبت ارزیابی می کند.

جیمز لرد، مدیر CanWise Financial و یکی از بنیانگذاران وب سایت مقایسه وام مسکن به نام Ratehub.ca نیز افزایش نرخ بهره توسط بانک مرکزی را حتمی می داند و می گوید که نرخ وام مسکن با نرخ متغیر افزایش خواهد یافت. بنابراین دارندگان اینگونه وام ها باید از سال آینده خود را برای پرداخت اقساط بالاتر آماده کنند. لرد به این افراد تغییر وام با نرخ متغیر به وام با نرخ ثابت را توصیه می کند.

آنچه از صحبت های کارشناسان استنباط می شود، حتمی بودن افزایش نرخ بهره پایه طی چند ماه آینده است. بنابراین بایستی در تصمیم گیری های مالی به این مساله مهم توجه کامل داشت. درآمد و بودجه خانوار بایستی قادر به پوشش اقساط وام با نرخ بالاتر از آنچه هم اکنون می پردازید، باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *