صفحه اصلی / علم و دانش / تاثیر مهلک آفت کش ها بر روی زنبور عسل ثابت شد

تاثیر مهلک آفت کش ها بر روی زنبور عسل ثابت شد

Leeza

گروهی از دانشمندان بین المللی به یکدیگر ملحق شده اند تا ثابت کنند تردیدی درمورد اثر مرگ آور بودن آفت کش ها بر روی زنبور عسل وجود ندارد. ژان-مارک بونماتین از مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (FNCSR)  می گوید که آفت کش های نئونیکوتینوید، به جز زنبورهای عسل موجودات زنده دیگر از جمله قورباغه ها، پرندگان، آبزیان و کرم های خاکی را نیز از بین می برد.

دانشمندان مورد اشاره عضو ائتلاف بین المللی برای محافظت از طبیعت می باشند که در سال 2015 گزارش کامل تحقیقات خود در مورد نئونیکوتینویدها را منتشر کردند. نونیکوتین گون ها دسته ای از حشره کش های سیستماتیک موثر بر دستگاه عصبی هستند که از نظر شیمیایی به نیکوتین شباهت دارند. با اینکه این مواد از نسل های قبلی آفت کش سمیت کمتری دارند، با این حال می توانند اثرات محیطی مخربی داشته باشند. کشاورزان از این آفت کش برای محافظت محصولات خود در برابر انواع آفت، از جمله شته (aphid)، کنه تار عنکبوتی (spider mite) و غیره، استفاده می کنند.

پس از اینکه پرورش دهندگان زنبور عسل در مورد تلفات گسترده زنبورهای عسل هشدار دادند، دانشمندان بر روی آفت کش ها به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر زنبورها متمرکز شدند.

محققان می گویند که نئونیکوتینویدها می توانند تولید مثل و رشد این گونه ها را مختل کرده و آنها را در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر نمایند.

مقامات بسیاری از کشورهای جهان، از جمله فرانسه، در حال حاضر استفاه از نئونیکوتینویدها در بخش کشاورزی را ممنوع کرده اند. اما کانادا از این نظر از کشورهای اروپایی به مراتب عقب تر می باشد. البته باید اشاره کرد که انتاریو استفاده از این آفت کش ها در مزارع ذرت و دانه سویا را از سال 2015 ممنوع کرده است. کبک نیز پیشنهاد ممنوع شدن آنها را ارائه کرده و ونکوور و مونترال استفاده از آن در محدوده شهری را کاملا ممنوع اعلام کرده اند.

لیزا گی، از محققان ارشد بنیاد دیوید سوزوکی می گوید، حتی اگر آژانس مسوول مدیریت آفات نباتی از سال آینده استفاده از این آفت کش را در سطح کشور ممنوع العام کند، مرحله اول ممنوعیت تا سال 2021 آغاز نخواهد شد. وی ابراز امیدواری کرد که مقامات کانادایی با مطالعه گزارش جدید، از خواب غفلت بیدار شوند.

hamidreza-safipour

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *