صفحه اصلی / مقالات / املاک و مسکن / تاثیر بازار مسکن بر اقتصاد کشور در سال جاری

تاثیر بازار مسکن بر اقتصاد کشور در سال جاری

اقتصاد کانادا پس از پشت سر گذاشتن 2017 یعنی سالی سرشار از رونق اقتصادی، 2018 را بد آغاز کرد. چراکه از جمله در ماه ژانویه سال جاری تولید ناخالص داخلی کاهشی 0.1 درصدی داشت.

در همان ماه در نتیجه سیاست های اخیرا به کار گرفته شده از جمله برقراری مالیات بیشتر برای خریداران خارجی مسکن در کلانشهرهای تورنتو و ونکوور یعنی داغ ترین و پررونق ترین بازارهای مسکن کشور، اجرایی شدن قوانین نوین و سفت و سخت تر وام مسکن، افزایش بهره این وام ها و… سبب شدند، میزان فروش ملک و املاک در کل کشور به طور متوسط شاهد کاهش 14.5 درصدی شود.

به گفته اقتصاددانان این بازار مسکن، در آن کاهش تولید ناخالص داخلی نقش بزرگی داشته است.

اینک این پرسش مطرح می شود، که از این پس اوضاع به چه سمت و سویی می رود؟ برای پاسخ به این پرسش مهم، دیدگاه سه اقتصاددان ارشد از نظر خوانندگان گرامی می گذرد.

حرکت خزنده افزایش تورم

درک هالت معاون و سرپرست بازارهای سرمایه بانک اسکوشیا می گوید، که کند شدن بازار مسکن بر کل اقتصاد کشور تاثیر منفی داشته است. کمااینکه اینک شاهد تورم 2.2 درصدی هستیم. این در حالی می باشد، که میزان مورد نظر بانک مرکزی کانادا 2 درصد است.

فراتر اینکه براساس اظهارات آقای هالت در صورتی که کاهش بهای ملک و املاک ادامه پیدا کند، می تواند بر سایر صنایع وابسته نیز تاثیر منفی داشته باشد، و میزان تورم را بالاتر هم ببرد.

اقتصاد رونق چندانی ندارد

همانگونه که آمد، تولید ناخالص داخلی در ماه ژانویه کاهشی 0.1 درصدی داشت. به این ترتیب کشور از این نظر بدترین حالت ماهانه از 2015 به این سو را تجربه کرد. کاهشی که عمدتا ناشی از رکود فروش تولیدات کارخانجات، و کاهش فروش ملک و املاک می باشد.

سل گواتایری اقتصاددان ارشد بانک مونترال در نوشتار خود درباره اینکه در سال جاری می توانیم چه انتظاری از اقتصاد کانادا داشته باشیم، از جمله آورده: دست کم در حال حاضر برای رونق اقتصادی نمی توان روی بازار مسکن کشور حساب کرد.

بااینهمه به نظر وی می توان انتظار داشت که در اواخر امسال که این بازار خود را با قوانین نوین و سفت و سخت تر وام مسکن و افزایش بهره این وام مطابقت داده است، هم تولید ناخالص داخلی و هم فروش ملک و املاک افزایش پیدا کند. چراکه این بازار برای تطابق با شرایط نوین، احتیاج به زمان دارد.

معنی و مفهوم بخش آخر اظهارات او این می باشد، که گرچه در همین ماه آتی شاهد رشد تولید ناخالص داخلی نخواهیم بود، اما بعدا اوضاع بهتر خواهد شد.

امکان در مخاطره قرار گرفتن جایگاه رقابتی کانادا در جهان

از دیدگاه اریک لاسلس اقتصاددان ارشد بخش مدیریت اموال جهانی بانک سلطنتی کانادا/ آر بی سی (RBC/ The Royal Bank of Canada)، تمامی موارد مورد اشاره در بخش های پیشین این نوشتار که با خود عدم اطمینان به همراه می آورند، می توانند بر جایگاه اقتصادی کانادا در جهان تاثیر منفی داشته باشند. کمااینکه در نوشتار خویش در مورد اوضاع اقتصادی و از جمله مواردی در پیوند با دلار کشور ما، می افزاید: جایگاه رقابتی کانادا در جهان، دارد به شکلی شتاب آلود تضعیف می شود… احتمال سرد شدن بیشتر بازار مسکن نیز، خطری جدی برای اقتصاد کانادا خواهد داشت. به نظر می رسد این مخاطره با توجه به افزایش سریع میزان وام مسکن در کشور در سال های اخیر و نبود قابلیت خرید مناسب، شدیدتر هم بشود.

وی در عین حال خاطرنشان می نماید، که مردم کانادا باید به اقتصاد کندتر عادت کنند. زیرا دیگر بازار مسکن (داغ و پررونقی) وجود ندارد، که به روند اقتصادی شتاب بخشد. زیرا احتمال بسیار اندکی وجود دارد که در دهه پیش رو این بازار بتواند مانند دهه گذشته، رشد مصنوعی بیشتری داشته باشد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *