صفحه اصلی / مقالات / بیشتر کانادایی ها به بهای کالاها بیش از مارکشان اهمیت می دهند

بیشتر کانادایی ها به بهای کالاها بیش از مارکشان اهمیت می دهند

 

نتایج نظرسنجی اخیر نشریه مک لینز در چهارچوب موسوم به پروژه کانادا نشان می دهند، که در خلال یک سال گذشته از هر چهار کانادایی سه تن از خرید کالاهای با مارک محبوب خود دست برداشته اند. کمااینکه در پاسخ به این پرسش که آیا مایلید برای کالایی که مارک محبوب تان را بر خود دارند پول بیشتری بپردازید، یا اینکه از استفاده از همان کالا اما از نوع بدون مارک های معروف خرسندید؟، بیش از یک سوم شرکت کنندگان گفته اند، که گزینه دوم را مدنظر قرار می دهند. تنها 35 درصد نیز حاضر بودند، گزینه نخست را انجام دهند.

اینک این پرسش مطرح می شود، که کدام کانادایی ها این 35 درصد را تشکیل می دهند؟ همان نتایج نشانگر آنند، که دو گروه از کانادایی ها این 35 درصد را تشکیل می دهند: نومهاجران و متولدین دهه های 1960 تا 1980! کمااینکه 55 درصد نومهاجران شرکت کننده گفتند، حاضرند برای کالایی که مارک محبوب شان را بر خود دارد پول بیشتری بپردازند. حال آن که این میزان در کانادایی های نسل اول 44 درصد بود.  

برنی چانگ معاون خدمات مالی و بازارهای فرهنگی شرکت نظرسنجی و تحقیقات بازار موسوم به پژوهش محیط – اقتصادی مستقر در تورنتو، برای نشان دادن این علاقه نومهاجران به کالاهای دارای مارک معروف استدلالی عقل پسند دارد. کمااینکه می گوید: در برخی از کشورها عرضه موادغذایی تقلبی در سطحی گسترده وجود دارد. مثلا در کشورهای آسیایی اغلب موادی غذایی عرضه می شوند، که در واقع موادغذایی نیستند.

از دیگر سو اداره نظارت بر موادغذایی کانادا که در مورد دیدگاه مصرف کنندگان درباره ایمنی این مواد کند و کاو کرده، می گوید دلنگرانی ها از جمله شامل کمتر بودن وزن مواد غذایی نسبت به وزنی که ادعا می شود، مواد تشکیل دهنده جایگزین و یا جعلی، و ادعاهای گمراه کننده عرضه کنندگان، می باشد. برنی چانگ در این پیوند خاطرنشان می کند: احساس شمار زیادی از نومهاجران این است، که باید از کیفیت کالا احراز اطمینان نمایند. به همین سبب برای کالاهای دارای مارک معروف پول بیشتری می پردازند.

پژوهشی هم که در سال 2016 از سوی آی پی سی مدیابرندز/ IPC Mediabrands صورت گرفت، نتایج نظرسنجی مورد اشاره را تایید می کند. چراکه این پژوهش نیز نشانگر آن است، که کانادایی های جنوب آسیا و چینی تبار بیش از سایر کانادایی ها به مارک کالاهای مصرفی خود اهمیت می دهند.

از دیگر سو ماروی یپ رییس نهاد بازاریابی چندفرهنگی موسوم به ای وی کامیونیکیشنز/ AV Communications  مستقر در تورنتو که خود یک کانادایی فیلیپینی تبار می باشد، بر این باور است که بخشی از دلیل این کار نومهاجران تمایل شدید به پذیرفته شدن در فرهنگ نوین می باشد. کمااینکه خاطرنشان می کند: استفاده از کالاهای دارای مارک معروف می تواند، بیانگر موفقیت نومهاجران باشد. زیرا آنها برای زندگی بهتر به کانادا نقل مکان می کنند. بنابراین داشتن اینگونه کالاها برایشان نوعی بلندپروازی محسوب می شود. زیرا زمانی که در زادگاه های خود زندگی می کردند، از پس خرید کالاهای دارای مارک معروف بر نمی آمدند. چنین خریدی همچنین نماد این است، که تصمیم شان برای کوچ به کانادا در جستجوی دستیابی به زندگی بهتر موفقیت آمیز بوده، و به هدف خویش رسیده اند.

از دیگر سو 41 درصد شرکت کنندگان نسل متولدین دهه های 1960 تا 1980 هم گفته اند ترجیح می دهند برای کالاهایی که مارک محبوب شان را بر خود دارند، پول بیشتری بپردازند. اما از اجناس بی نام و نشان استفاده نکنند. هیثر فرانکلین مشاور مالی ساکن تورنتو و مادر دو فرزند متعلق به این نسل، می گوید: آنها با مارک های معروف بزرگ شده اند. مثلا با کره های بادام زمینی با مارک های کرفت/ Kraft و اسکیپی/ Skippy، و نه پرزیدنتز چویس/President’s Choice  یا بی نام، رشد کرده اند. به همین سبب هم کالاهای دارای مارک معروف را می خرند.

از دیگر سو در بین هواداران گزینه دوم نیز، زنان، نسل موسوم به هزاره (متولدین از اوایل دهه 1980 تا اوایل دهه 2000)، و اهالی استان کبک، کمترین تمایل را به خرید کالاهای دارای مارک معروف دارند. کمااینکه تنها 32 درصد زنان دست به چنین خریدی می زنند. اما این میزان برای مردان 40 درصد است. درعین حال تنها 31 درصد نسل هزاره کالاهای دارای مارک معروف اما گران تر را، به اجناس دیگر ترجیح می دهند. این میزان در بین اهالی استان کبک حتی کمتر، یعنی 30 درصد است. هیثر فرانکلین در مورد چرایی این روند خاطرنشان می کند: زنان بیشتر کالاهای بدون مارک می خرند، زیرا هنوز اکثر خریدها را آنها انجام می دهند.

الکساندرا بروساک، نویسنده آزاد، ساکن تورنتو، و از نسل هزاره، ضمن موافقت با این دیدگاه هیثر فرانکلین، می افزاید سبب دیگر این است، که معمولا درآمد زنان از مردان کمتر می باشد. همچنین نسبت به مردان آینده نگرتر هستند. طبیعی می باشد، که آب آینده نگری با خریدن کالاهای دارای مارک معروف در یک جوی نمی رود. در مورد خودش هم می گوید گذران زندگی برای یک نویسنده آزاد در شهری به گرانی تورنتو سبب شده، روش مقتصدانه در پیش بگیرد. کمااینکه می افزاید: از فروشگاه های زنجیره ای No Frills مواد غذایی، و برای اجناس دیگر از Dollarama خرید می کنم/ برای وعده های غذایی طرح های هفتگی دارم/ تا حد امکان کالاهایی را می خرم، که حراج شده اند/ تا جایی که امکان دارد، در خانه غذا می پزم، و…


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *