مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

به مخاطره افتادن کودکان به سبب فقدان مقررات برای سیگارهای الکترونیکی

اندرو پایپ- رسانه تروی

آنچه در بازار سیگارهای الکترونیکی و تبلیغات مربوطه جریان دارد، فراگیر، موذیانه، و به ویژه برای کودکان خطرناک است. بنابراین ما با اجازه دادن به وجود و ادامه این روند در استان انتاریو، داریم در قبال کودکان کم کاری می نماییم. در حالی که برعکس در خلال 30 سال گذشته با خط مشی صنعت تنباکو مبارزه زیادی کرده ایم. همچنین به طور کلی در مبارزات برعلیه بیماری های مزمن، مرگ های زودهنگام، اعتیاد، و هزینه های درمانی که با تولیدات این صنعت همراهند، پیشرفتی عالی  داشته ایم. اما در حال حاضر که صنعت بزرگ تنباکو سلاح نوین شوم خود را وارد بازار زرادخانه اش کرده، ما در استان مان هیچ گونه دفاعی به عمل نیاورده ایم. کمااینکه انتاریو نخستین استان در کشور است که قوانینش اجازه می دهند در اماکنی مانند پمپ بنزین ها و بقالی ها که کودکان هم اغلب به آنها رفت و آمد دارند، در مورد سیگارهای الکترونیکی تبلیغات گسترده ای صورت بگیرند. حال آن که نسل کنونی آنها نخستین در نوع خود می باشند که در جامعه ای بزرگ شده اند، که تبلیغ تولیدات حاوی تنباکو در آنها ممنوع بوده است. اما اینک به نظر می رسد بدون توجه به پیامدهای منفی سیگارهای الکترونیکی برای سلامتی این گروه سنی، چنین منعی به اشتباه برای این سیگارها اعمال نمی شود.

برای پشتیبانی از این برداشت نادرست افسانه هایی بر این مبنا منتشر شده اند، که شواهد چندانی دال بر این پیامدها در دست نیست. برعکس شواهد موجود نشانگر آنند، که کشیدن سیگارهای الکترونیکی از استفاده از سایر دخانیات بسیار کم خطرتر است. اما این گفته کاملا غلط می باشد. مثلا میزان نیکوتین موجود در یک بسته یکی از انواع این سیگارها به نام جول/ Juul که از محبوب ترین ها به شمار می رود، درست به اندازه یک پاکت کامل سیگارهای سنتی متداول است. یعنی جول که به عنوان نوعی جایگزین برای تولیدات حاوی تنباکوی سنتی متداول تلقی می شود، در واقع یک سیستم باورنکردنی موثر در وارد نمودن نیکوتین به بدن می باشد. سیستمی که براساس پژوهش های به عمل آمده کودک- محور به ویژه برای این گروه سنی آسیب پذیرتر، پیامدهای منفی فراوانی دارد. کمااینکه نیکوتین همچنان یکی از مواد اعتیادآور موجود به شمار می رود، و می دانیم که از جمله به رشد بدن و مغز آسیب می رساند. بنابراین کودکان ما دارند ناخودآگاه به نیکوتین معتاد می شوند. همانگونه که چنین چیزی در دهه های 1950 و 1960 برای والدین کنونی رخ داد.

از دیگر سو پژوهش های اخیرتر هم نشان می دهند، که احتمال افزایش خطر حمله قلبی در بین مصرف کنندگان سیگارهای الکترونیکی چندان از استفاده کنندگان انواع دیگر دخانیات کمتر نیست. همچنین شواهدی وجود دارند که نشانگر آنند، که سیگارهای الکترونیکی سبب بالا رفتن مخاطره ابتلای کودکان حتی تا 11 ساله به ورم نایژه/ برونشین مزمن می شوند.

از دیگر سو براساس برخی دیگر از پژوهش ها احتمال اینکه کودکانی که از سیگارهای الکترونیکی استفاده می کنند در ادامه به سوی دود کردن سیگارهای سنتی متداول بروند، چهار برابر بیش از سایر همسن و سالانشان است. نتایج این پژوهش غلط بودن این ادعای شرکت های تولیدکننده مربوطه را ثابت می کنند، که هدف از سیگارهای الکترونیکی کاهش مصرف دخانیات است.  

 

 

اخیرا رسانه ها به چگونگی رابطه اتحادیه بقالی ها و دولت استان انتاریو پرداخته اند. براساس یک گزارش به تازگی این اتحادیه در ضیافتی با پشتیبانی مالی جول، میزبان رئیس هیئت خزانه داری این دولت بوده است. در نتیجه فضایی صمیمی برای دیدار خط مشی سازان ارشد و مجریانی فراهم آمده، که از معتاد کردن شمار بسیار زیادی از کودکان بهره می برند. این در حالی است که خط مشی در مورد مساله ای که تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی دارد، باید ناشی از شواهد متقن برآمده از پژوهش ها و تجربیاتی باشد، که در دهه ها تلاش برای کنترل تنباکو صورت گرفته اند.

چکیده اینکه سیگارهای الکترونیکی نیز درست مانند سایر تولیدات حاوی تنباکو، برای سلامتی انسان مخاطرات شدید دارند. اما به نظر نمی رسد، دولت استان انتاریو برای این مساله اهمیت قائل باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!