علم و دانش

به زودی؛ ساخت واکسن بیماری سلیاک برای کمک به افراد حساس به گلوتن

واکسن بیماری سلیاک، که باعث می شود بدن، زمانی که فرد گلوتن می خورد، به خود حمله کند، یک گام دیگر به آماده شدن نزدیک تر شده است. محققین امیدوارند که درمان تجربی جدید برای بیماری سلیاک به نام Nexvax2 بتواند به بیماران مبتلا به اختلال ایمنی برای خوردن یک ماده غذایی معمولی، از جمله ماکارونی و نان کمک کند.
در حال حاضر، ترک غذاهای حاوی گلوتن تنها راه درمان بیماری و جلوگیری از عوارض جدی سلامتی است. بیماری سلیاک، عدم تحمل یا آلرژی به گلوتن نیست، بلکه یک اختلال autoimmune است که سبب می شود روده باریک در هنگام برخورد با گلوتن (پروتئین موجود در غذاها مانند گندم، چاودار و جو) به خودش حمله کند. این واکنش باعث تخریب پوشش روده باریک می ‌شود. حدودا یک نفر از هر 100 نفر در ایالات متحده به این بیماری مبتلا هستند.

محققان استرالیایی بیمارستان سلطنتی ملبورن، با صدور بیانیه ای هشدار دادند: <حتی افرادی که به شدت به رژیم غذایی بدون گلوتن پایبند هستند، می توانند از اثرات نامطبوع کوتاه مدت و طولانی مدت مصرف گلوتن رنج ببرند.>
در مرحله اول آزمایشات، واکسن Nexvax2 قابل اطمینان و قابل تحمل برآورد شد. در حال حاضر آزمایشات مرحله دوم آغاز شده است. طی این مرحله محققین بررسی می کنند که آیا Nexvax2 می تواند بیماران را در برابر اثرات منفی گلوتن وارد شده به سیستم گوارش محافظت کند؟
تیم متشکل از دانشمندان بین المللی، امیدوار است که بتواند 150 فرد را در آمریکا، استرالیا و نیوزیلند برای آزمایش بالینی جذب کند. به گفته مسوولین بیمارستان سلطنتی ملبورن، این افراد بایستی بین 18 تا 70 سال سن داشته و مبتلا به بیماری سلیاک باشند و حداقل به مدت 12 ماه از رژیم غذایی بدون گلوتن پیروی کرده باشند.

در حال حاضر تنها راه برای مدیریت بیماری سلیاک برای این بیماران پرهیز دائمی از خوردن غذاهای حاوی گلوتن است. اما علیرغم عمومیت روزافزون غذاهای بدون گلوتن همچنان دنبال کردن چنین رژیمی  سخت است و ممکن است بیماران سهوا در معرض این پروتئین قرار بگیرند.

نحوه عملکرد Nexvax2 مشابه تزریقات ضدآلرژی است. این درمان که شامل هفته ‌ای دو تزریق طی یک دوره 16 هفته ‌ای است، از مولکول ‌هایی به نام پپتید ساخته شده که پاسخ ایمنی را در بیماران مبتلا به سلیاک کاهش می ‌دهد. به صورت نظری قرار گرفتن در معرض این پپتیدها در طولانی مدت می ‌تواند به برنامه ریزی مجدد سلول‌ های ایمنی به نام T cell ها کمک کند، تا گلوتن را تحمل کنند و گلوتن، دیگر محرک پاسخ ایمنی نباشد. این می‌ تواند به بیماران اجازه دهد که ضمن داشتن بیماری سلیاک غذاهای حاوی گلوتن بخورند.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *