صفحه اصلی / مقالات / بهای مسکن و وام کلان کانادایی ها، دو خطر بزرگ مالی

بهای مسکن و وام کلان کانادایی ها، دو خطر بزرگ مالی

behzad-azizi

در حال حاضر بهای مسکن و وام کلان کادایی ها برای خرید ملک و املاک، بسیاری از خانواده های کشور را در وضعیت مخاطره آمیزی قرار داده است. کمااینکه از جمله آخرین گزارش اداره آمار کانادا نشان از آن دارد، که میزان بدهی مردم کشور ما یکی از بالاترین ها در سطح جهان می باشد. بدتر اینکه انتظار می رود، این میزان افزایش بیشتری هم پیدا کند.

از دیگر سو دولت ها در سطوح گوناگون ملی، استانی و شهری (شهرداری ها)، برای مبارزه با روند افزایش سریع بهای مسکن دست به اقدامات گوناگون از جمله بستن مالیات بیشتر برای خریداران خارجی، سخت تر کردن شرایط گرفتن وام مسکن و… زده اند. اما به نظر نمی رسد، این اقدامات در کاهش مخاطرات مورد اشاره تاثیر چندانی داشته باشند.

آنچه در پی می آید، نگاهی به برخی از سرفصل های مهم در این حوزه است.

وضعیت بازارهای مسکن

به گفته بنجامین رایتزس از مقامات صاحبنظر بانک مونترال کاهش گرمی بازار و بهای مسکن به ویژه در کلانشهرهای ونکوور و تورنتو که به سبب اینگونه اقدامات هفت ماه ادامه داشت، در نوامبر تغییر کرد. بگونه ای که به جای بازار داغ قطارخانه ها (خانه هایی که از دو طرف به املاک کناری متصلند) نوبت به بازار پررونق واحدهای واقع در مجتمع های مسکونی رسید. بازار مسکن اتاوا، مونترال، و بخش موسوم به مرغزارهای کانادا/ Canadian Prairies (استان های آلبرتا، سسکچوان و منی توبا، که عمده خاک شان را سرزمین های سبز تشکیل می دهند) نیز، دارد پررونق تر می شود. اما براساس اظهارات داگلاس پورتر اقتصاددان ارشد این بانک، رونق بازار پول مجازی بیت کوین به ادامه کاهش بهای مسکن منجر خواهد شد.

از دیدگاه ویل دانینگ اقتصاددان ارشد کانادایی، دیگر نکته قابل توجه این است که درصد مالکان مسکن از 69 در پنج سال پیش، به 67.8 در سال گذشته کاهش یافت.

چرا باید در مقایسه با سایر کشورهای جهان، بیشتر در مورد اوضاع کانادا نگران بود؟

از دیگر سو گرچه افزایش بهای ملک و املاک در برخی از کشورها از کانادا بیشتر بوده، اما بعضی از ویژگی های بازار مسکن کشور ما نگران کننده تر هستند. مثلا میزان بدهی در مقایسه با سطح درآمد، یکی از عمده ترین سبب های نگرانی در مورد کانادایی ها به شمار می رود. کمااینکه این میزان در حال حاضر 168 درصد می باشد. به عبارت دیگر ما در ازای هر یک دلار درآمد خود، یک دلار و 68 سنت بدهی (وام مسکن) داریم. نگران کننده تر اینکه براساس گزارش اداره آمار کانادا انتظار می رود، این روند رو به بدتر شدن داشته باشد. چراکه به نظر نمی رسد تاثیر قوانین نوینی که از نخستین روز ژانویه سال پیش رو به اجرا در خواهند آمد، درازمدت باشد. به گفته بنجامین رایتزس البته در حال حاضر مردم همچنان قسط های وام خود را می پردازند. ولی معلوم نیست اگر بهره این وام ها افزایش پیدا کند، عملکرد بدهکاران چگونه خواهد بود.  

براساس اظهارات اسکات هنا رئیس انجمن مشاوره اعتبار مالی نیز، افزایش بدهی شامل همه گروه های سنی می شود. همچنین کند و کاو در گزارش مورد اشاره آشکار می کند، در حال حاضر خلاصی از بار وام برای مردم کانادا بسیار مشکل تر شده است.

پیامدهای منفی بالقوه

بدترین حالتی که می توان تصور کرد این است، که ما به هر دلیل شغل خود را از دست بدهیم. بدیهی است که  به تبع آن، ملک و املاک مان را نیز از دست خواهیم داد. چراکه در حالی بدهی های فراوانی بالا آورده ایم، که متاسفانه ویژگی خوب پس انداز کردن را از یاد برده ایم. البته بدیهی است که روش درست و مفید پس انداز کردن در صورتی قابل انجام می باشد، که ما ناچار نباشیم همه ماهه بخش عمده ای از پول خود را برای بدهی های گوناگون و به ویژه وام مسکن بپردازیم.

البته هیچ صاحبنظری در حال حاضر حالت مورد اشاره را پیش بینی نمی کند. اما این بدان معنی نیست، که مخاطره مذکور وجود نداشته باشد.

افزایش احتمالی بهره وام مسکن، دیگر مساله سبب نگرانی است. کمااینکه در سال جاری بانک مرکزی دو بار این بهره را بالا برد. به همین سبب اینک همه در انتظار گام بعدی این موسسه مالی عمده کشور هستند. همچنین صاحبنظران دارند تاثیرات این احتمال را سبک سنگین می کنند.

عوامل خارجی نیز می توانند، در این میان تاثیرگذار باشند. کمااینکه برخی از اقتصاددان های ارشد بر این باورند در صورتی که گفت و گوها در مورد موافقتنامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (نفتا) به نتیجه مطلوب نرسد و این پیمان لغو شود و یا از حیز انتفاع بیفتد، یک شوک منفی به اقتصاد کانادا وارد می شود.

افزایش بهره وام مسکن در سایر کشورها و از جمله آمریکا هم می تواند، بر وضعیت همتای کانادایی خود تأثیر داشته باشد.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *