Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / اخبار / بسیاری از مبتلایان سرطان سینه به شیمی درمانی نیاز ندارند

بسیاری از مبتلایان سرطان سینه به شیمی درمانی نیاز ندارند

آمریکا- به گفته کیا آلبین، متخصص سرطان، بسیاری از مبتلایان به رایج ترین نوع سرطان سینه می توانند پس از عمل جراحی بر حسب نمره ای که در آزمایش ژنتیکی کسب می کنند، شیمی درمانی را انجام ندهند.

نتیجه تحقیقات اخیر که گزارش کامل آن در اجلاس سالانه American Society of Clinical Oncology تشریح شد، می تواند شامل 65 هزار زن در آمریکا بشود. مطالعات اخیر دربرگیرنده 10 هزار و 273 زن مبتلا به شایع ترین نوع سرطان سینه (هورمون گیرنده مثبت، HER-2 منفی) که به گره های لنفاوی گسترش نیافته است، بود. محققین نتایج 69 درصد از بیمارانی که در آزمون 21 ژن، نمرات متوسط کسب کردند را، مورد بررسی قرار دادند. کتی آلبین، متخصص سرطان از Loyola Medicine می گوید: با توجه به نتایج به دست آمده، می توانیم بگوییم که حدود 70 درصد از بیماران مبتلا  به رایج ترین نوع سرطان سینه که در مراحل اولیه تشخیص داده شده و در سایر قسمت های بدن پخش نشده است، می توانند بدون نگرانی شیمی درمانی را انجام ندهند.

آزمون 21 ژن که با نام Oncotype DX شناخته می شود، از سال 2004 به این سو انجام می شود. بیمارانی که امتیاز 25 را دریافت می کنند، نیازمند شیمی درمانی هستند، اما بیماران با نمرات پایین (10 یا کمتر) به آن نیاز ندارند. مطالعه جدید بر روی زنان 18 تا 75 ساله که در محدوده نمره متوسط بین 11 تا 25 قرار دارند، انجام شد. بیماران به طور تصادفی برای دریافت شیمی درمانی همراه با درمان هورمونی یا درمان هورمونی به تنهایی، انتخاب شدند. پزشکان سپس، بازگشت سرطان نزد بیماران دو گروه را مورد بررسی قرار دادند.

برای کل جمعیت مورد مطالعه با نمرات ژن 11 تا 25 و به ویژه نزد زنان 50 تا 75 ساله، تفاوت معنی داری بین گروه شیمی درمانی و گروه بدون شیمی درمانی، مشاهده نشد. در میان زنان جوان تر از 50 سال، نتایج مشابهی برای نمرات آزمون ژنی 15 یا کمتر مشاهده شد. در میان زنان جوان تر با نمرات 16 تا 25، نتایج به دست آمده در گروه شیمی درمانی کمی بهتر بود. به همین دلیل پزشکان به این گروه از بیماران، شیمی درمانی را توصیه می کنند.

سرطان سینه عامل عمده مرگ و میر ناشی از سرطان در جهان می باشد. سالانه بیش از 1.7 میلیون مورد ابتلای جدید گزارش می شود. از این میان نیم میلیون نفر جان خود را از دست می دهند. بودجه این طرح مطالعاتی، عمدتا از سوی National Institute of Health آمریکا تامین شد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *