صفحه اصلی / زنان / بری لارسون: مستقل ترین ستاره جوان هالیوود

بری لارسون: مستقل ترین ستاره جوان هالیوود

از سال گذشته که بری لارسون جایزه اسکار بهترین بازیگر زن نقش اول را به خانه برد، سرش بیشتر از همیشه شلوغ بوده است. مهم تر اینکه در مرحله تدوین فیلم فروشگاه تک شاخ/ Unicorn Store قرار دارد، که نخستین تجربه کارگردانی اش می باشد. جالب اینکه با وجودی که خودش جوانی 27 ساله است، بازیگرانی مانند جوآن کاساک، بردلی ویتفورد و سموئل ال جکسون، در این فیلم کمدی نقش آفرینی می کنند. در واقع دست زدن به اینگونه کارها در این سن و سال دل شیر می خواهد. زیرا چنین پروژه ای می تواند، هر کارگردان جوانی را بترساند. به ویژه اینکه اگر توجه کنیم، تنها کارگردانی 7 درصد فیلم های سطح بالای تولیدی سال گذشته هالیوود به عهده زنان بوده است. خودش در این باره می گوید: وقتی بازیگری می خواهد دست به چنین تجربه ای بزند، معمولا گفته می شود اوه حالا می خواهد کارگردان باشد؟ و من هم چون هنوز از اینگونه گفتارها خجالت نمی کشم، فکر کردم همین برهه بهترین زمان ممکن برای آغاز و تجربه کارگردانی است.

شاید عمده ترین سبب اینکه وی چنین شهامتی دارد و در عین حال حرف دیگران برایش مهم نیست، این باشد که گرچه سن و سال زیادی ندارد، اما دو دهه است که در عالم سرگرمی سازی فعالیت می کند. کمااینکه کار خود در این دنیا را از سن 7 سالگی آغاز نمود. البته تا ایفای نقش های عمده هنوز فاصله نسبتا زیادی داشت. وی در این باره خاطرنشان می کند: وقتی 18 سالم شد، دوستانم به دانشگاه می رفتند. اما من همچنان سرگرم دادن امتحان برای نقش آفرینی در فیلم ها بودم. ولی در آن سن ناگهان در مورد درست بودن مسیرم دچار تردید شدم. کمااینکه از خودم می پرسیدم، آیا باید به این کار ادامه بدهم؟ پس از فکر کردن در این باره به این نتیجه رسیدم، که داستان فیلم برایم اهمیت بیش از اندازه ای دارد.

او در این دو دهه فعالیت از فیلم های کم هزینه ای مانند 12 موقتی در سال 2013 تا اتاق در سال 2015 حضور داشته، که سبب شد در مراسم اسکار سال گذشته جایزه بهترین بازیگر زن نقش اول را به خانه ببرد. پس از بردن این جایزه بود، که پیشنهاد بازی در فیلم های پرهزینه ای مانند کنگ: جزیره جمجمه به او ارائه شد. فیلمی که تاکنون در دنیا 500 میلیون دلار فروش داشته، و نمایش آن با موفقیت ادامه دارد.  

در پاییز سال جاری نیز شاهد نمایش فیلم قلعه شیشه ای با شرکت او خواهیم بود، که بر اساس کتاب پرفروش خاطرات جنت وال نویسنده سرشناس ساخته شده است، که بری لارسون در نقش او بازی می کند. اثری که از هم اینک زمزمه های گرفتن جوایز اسکارش به گوش می رسد. در این فیلم بازیگرانی مانند نائومی واتس و وودی هارلسون نیز، حضور دارند.

همچنین قرار است بری لارسون در سال جاری در نقش ویکتوریا وودهال بازی کند، که نخستین زنی بود که برای رسیدن به سمت ریاست جمهوری آمریکا فعالیت نمود. این فیلم از سوی استودیوی آمازون ساخته می شود. اخیرا هم اعلام شده، که بری لارسون در فیلم کاپیتان مارول در نقش این ابَرقهرمان ظاهر می شود. به این ترتیب او نخستین بازیگر زنی خواهد بود، که در اثری از این دست قهرمان اصلی است.

بری لارسون از کودکی به فیلم و بازیگری علاقه فراوانی داشت. بگونه ای که مثلا فیلم برباد رفته را بارها و بارها تماشا کرده بود، و مرتب خود را به جای قهرمان آن می گذاشت. اما برخی ویژگی هایش با این علاقه سازگار نبودند. کمااینکه خودش می گوید: بااینهمه اگر والدینم از من می خواستند در برابر مهمان ها یا دوستان خانوادگی نقش اسکارلت را بازی کنم، از خجالت فرار می کردم و به طبقه بالا می دویدم. در مدرسه هم بسیار خجالتی بودم. بگونه ای که با هیچ کس حرف نمی زدم.

او در اواسط دهه 1990 به اتفاق مادر مطلقه و خواهرش (که اینک دبیر ریاضی است)، به لس آنجلس نقل مکان کرد. زندگی آنها در آن دوران به سختی می گذشت. بگونه ای که به گفته خودش در دوران کودکی حتی نمی توانست، بسته غذایی ویژه کودکان ساندویچ فروشی های زنجیره ای مک دانلد به نام غذای شادی را بخرد. در بیشتر اوقات هم به مدرسه نمی رفت، و در خانه درس می خواند. وقتی سرانجام توانست در برخی از آگهی های تبلیغاتی بازی کند، دستش کمی بازتر شد. البته برای این کار پول چندانی نمی گرفت. اما آنقدری بود که توانست، یک روپوش دست دوم برای مدرسه رفتن بخرد. وی در این باره خاطرنشان می کند: کار سختی نبود. زیرا همه روپوش ها یک رنگ و یک شکل بودند. بنابراین خرید از فروشگاه دست دوم سبب صرفه جویی در پول و وقت می شد.

جالب اینکه او هنوز هم تمایلی ندارد، پول زیادی صرف خرید لباس کند. در مقابل به نهادهای نیکوکاری/ خیریه کمک مالی می نماید. کمااینکه می گوید: هنوز هم از پرداخت پول زیاد برای خرید لباس خودداری می کنم.

او در حوزه کاری فردی فروتن است. بگونه ای که هم سموئل ال جکسون و هم نائومی واتس که به ترتیب در فیلم های فروشگاه تک شاخ و قلعه شیشه ای همبازی وی بوده اند، بر این ویژگی اش تاکید دارند. کمااینکه نائومی واتس در این باره از جمله خاطرنشان می کند: او کاملا خاکی، باادب و خوش اخلاق است. بگونه ای که برغم بسیاری از بازیگران دیگر، پس از بردن اسکار اخلاقش اصلا تغییر نکرد. زیرا همواره تعادل را حفظ می نماید. البته چنین کاری ابدا آسان نیست. به ویژه اینکه در این سن کم یک فیلم هم کارگردانی کرده است.

ویژگی های اخلاقی و پرانرژی بودن بری لارسون دقیقا همان خصوصیاتی هستند، که دست اندرکاران تهیه فیلم کاپیتان مارول در پی آنها بودند. فیلمی که بی تردید بسیاری از همکاران وی آرزو داشتند، در آن نقش آفرینی کنند. چراکه به جز اینکه نخستین بار است یک زن در چنین آثاری در نقش ابَرقهرمان ظاهر می شود، بلکه موفقیت این فیلم می تواند ضامن ایفاگری نقش بازیگر قهرمان اصلی در بخش های بعدی شود. با اینهمه بری لارسون فروتن زود به دعوت برای شرکت در آن پاسخ مثبت نداد. خودش در این باره می گوید: زمان زیادی طول کشید، تا بتوانم در این مورد تصمیم بگیرم. زیرا باید می نشستم و با خود درباره زندگی ام و اینکه از آن چه می خواهم، فکر می کردم. البته نمی توانستم انکار کنم، که بازی در چنین فیلمی آرزویم است. زیرا در آن یک زن نماد پیشرفت، اهمیت و معنادار بودن، می باشد. به همین سبب فکر می کردم و می کنم اگر بتوانم با نقش آفرینی در آن به زنان جوان درکی از اهمیت خود و اعتماد به نفسی بیشتر ببخشم، کار مهمی انجام داده ام. ولی در عین حال شهرت زیاد از پیامد بازی در اینگونه فیلم ها است. و من از آن دسته از افرادم که ترجیح می دهند، زندگی شخصی شان دور از حاشیه و ذره بین های خبرنگاران و عکاسان سپری شود.   


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *