مقالاتمقالات اقتصادی

برگزیت بی حاشیه و به موقع به نفع بریتانیا و کانادا خواهد بود

جک باکبی

به گزارش تروی مدیا، هرچند سیاست های بریتانیا بیش از هر زمان دیگری در تاریخ معاصر، دچار آشفتگی است، اما بریتانیا باید در مسیر برگزیت باقی  بماند.

دادگاه اسکاتلندی نخست  وزیر بوریس جانسون را به دروغگویی به ملکه متهم کرده است، دولت محافظه کار اکثریت را در مجلس از دست  داده و 21 نماینده این حزب ساز مخالف کوک کرده اند، احزاب مخالف در مجلس برگزاری انتخابات پیش از موعد را رد کرده اند، و دولت از پذیرش تمدید مهلت برگزیت سرباز می زند.  

در حالیکه بسیاری از بریتانیایی ها در دوران نخست وزیری ترزا می مذاکرات برگزیت را به فراموشی سپرده  بودند، با روی کار آمدن جانسون همه مجبور شدند بار دیگر با جدیت موضوع را پیگیری کنند. اگر جانسون در مورد عدم پذیرش تمدید مهلت غیر ضروری راست گفته باشد، برگزیت قرار است سی و یکم اکتبر، با توافق یا بدون توافق، انجام شود.

سه سال و نیم گذشت و دولت بریتانیا هنوز وعده های سال 2016 خود را عملی نکرده است. مردم بریتانیا همراه با جامعه جهانی سرگرم نظرسنجی  های مختلفی هستند که آنها را تشویق می کند یا با کنترل روابط تجاری بریتانیا توسط اتحادیه اروپا موافقت کنند و یا کلا برگزیت را کنار بگذارند.  

 

 

یکی از مقصران اصلی این مسئله نیز کنفدراسیون صنعت بریتانیا با انتشار اطلاعات غلط و بیهوده  بوده است، سازمانی که ادعا می کند صدای تجارت بریتانیا است. CBIمکررا تصریح کرده است بریتانیا باید با پذیرش توافق برگزیت در بازار واحد اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی باقی  بماند. توافقی که بریتانیا را از ایجاد توافقات تجاری جدید و تبدیل شدن به یک کشور ازاد و مستقل در تجارت های جهانی باز خواهد داشت. 

CBI پس از شکست های پیاپی در پیش بینی پیامدهای توافق برگزیت، نباید منبع معتبری در مسائل تجاری محسوب شود. هدف این سازمان تبدیل بریتانیا به یک واحد ایزوله تجاری با قوانینی است که مانع سود بردن کشور از رشد اقتصادی جهان می شود.  

در شرایطی که خود اتحادیه اروپا تایید می کند نود درصد رشد جهانی در پانزده سال آینده بیرون از کشورهای عضو این اتحادیه رقم خواهد خورد، کدام اقتصاددان یا فرد عاقلی با باقی ماندن در این گروه یا تقدیم اختیار قوانین تجاری اش به آن موافقت می کند؟

برای دستیابی به بازارهای جهانی، خروج بدون توافق از اتحادیه اروپا در سی و یکم اکتبر حتی اگر موقتا اختلالاتی را ایجاد کند، باید انجام شود. ترک اتحادیه اروپا حتی بدون توافق فورا بریتانیا را قادر خواهد ساخت برای اجناسی که از خارج از اتحادیه اروپا وارد می شوند تعرفه تعیین کند، و با روابط تجاری با آمریکا و کانادا را توسعه دهد. رونا امبروس، رهبر موقت سابق محافظه کاران در جولای 2019 با اشاره به اعتبارنامه های تجاری جانسون گفت: تا زمانی که برگزیت اتفاق نیفتد، نمی توان به توافق با کانادا امید بست. کانادا می تواند به زودی از دسترسی معاف از تعرفه به 87 درصد واردات به بریتانیا در صورت عدم توافق بهره مند شود.  

همین پتانسیل بالای بریتانیا برای برنده شدن در بازی تجارت و کسب امتیاز رقابتی در برابر سایر اعضاست که مدت هاست اتحادیه اروپا را نگران کرده است. 

رهبران انتخاب نشده در بروکسل می دانند بریتانیای رقابتی تهدیدی جدی برای پروژه رو به زوال آنهاست. آنها بیش از هرچیز به دنبال یکپارچه شدن کشورهای عضو اتحادیه هستند، و در نتیجه خروج یکی از بزرگ ترین و قدرتمندترین اعضا، و نشان دادن زندگی بهتر خارج از این حصار، اخرین  چیزی است که بتوانند تحمل کنند.

به گفته میشل بارنیر، مذاکره کننده برگزیت از سوی اتحادیه اروپا، توافق نمی تواند به بریتانیا امتیاز غیرمنصفانه   ای در تجارت بدهد. اگر اتحادیه اروپا از این مسئله می ترسد، زمان آن رسیده که بریتانیا فرصت را غنیمت شمرده و خود را از این اتحادیه واپسگرا و استبدادی کنار بکشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!