مقالاتمقالات اجتماعی

برگرفته شده از نشریه زنان واقعی کانادا خبرهای خوب در مورد نوجوانان کنونی

در خلال دهه گذشته تغییرات فرهنگی چشمگیری در نوجوانان ایجاد شده اند، که حاوی مقولات خوب و بد هستند. خبر خوب اینکه نوجوانان کنونی ترجیح می دهند با خانواده شان وقت بگذرانند، کمتر مشروبات الکلی بنوشند، و احتمال روابط جنسی شان کاهش پیدا کرده است. این تغییرات با نتایج پژوهش های به عمل آمده در ایرلند، زلاندنو، آمریکا، استرالیا و بریتانیا، همخوانی دارند.

از دیگر سو در کانادا اداره آمار کشور از سال 1974 میزان بارداری نوجوانان را رهگیری کرده است. این رهیگری نشان می دهد که میزان مذکور برغم چندین افزایش موردی، در مجموع در درازمدت رو به کاهش داشته است. کمااینکه بین سال های 2001 تا 2010 میزان این کاهش 20.3 درصد بود. اما در سال 2010 در چهار استان نیوبرانزویک، نیوفاندلند، نووااسکوشیا و منی توبا، افزایش پیدا کرد. به باور کارشناسان مربوطه دلیل این افزایش شرایط مشکل اجتماعی- اقتصادی بود. این کارشناسان استدلال می کنند وقتی امکانات تحصیلی و اشتغال کمتر باشد، احتمال بارداری دختران نوجوان بیشتر می شود.

خبرهای بد درباره نسل کنونی نوجوان

اما نسل مورد اشاره تغییرات فرهنگی بدی هم داشته است. زیرا افزایش دسترسی دختران این نسل به کامپیوتر و تلفن های دستی، عامل زیاد شدن افسردگی و افکار در پیوند با خوکشی در بین آنان شناخته می شود. کمااینکه پژوهش به عمل آمده در دانشگاه دولتی سن دیگو که در یک برهه بیش از ده ساله با شرکت 5 هزار نوجوان آمریکایی صورت گرفت، نشان داد بین سال های 2010 تا 2015 خودکشی در نوجوانان 13 تا 18 ساله افزایش 65 درصدی داشت. این میزان در بین دخترانی هم که دارای افکار متمایل به خودکشی مانند احساس نومیدی و یا فکر به آسیب زدن به خود بودند، 12 درصد بیشتر شد. افزایش شمار دختران نوجوانی نیز که از عوارضی مانند افسردگی خبر دادند، سر به 58 درصد زد. قابل توجه اینکه دخترانی که برای بودن در اجتماع، ورزش و تمرینات و فعالیت های بدنی وقت گذراندند، کمتر دچار افسردگی شدند.

تاثیر منفی عوامل گوناگون

 

  • وسایل الکترونیکی

 

پژوهشگران دریافتند که 48 درصد نوجوانانی که هر روز پنج ساعت یا بیشتر از وسایل الکترونیکی استفاده می کنند، گفتند این کار دست کم یک پیامد در پیوند با خودکشی داشته است. این میزان برای نوجوانانی که کمتر به سراغ این وسایل می روند، تنها 28 درصد می باشد. همچنین نوجوانانی که وقت زیادی برای استفاده از تبلت، کامپیوتر و تلفن های هوشمند صرف می کنند، علایم افسردگی بروز می دهند.

 

  • رسانه های اجتماعی مجازی

 

اکثریت دانش آموزان یعنی 86 درصد آنها گفته اند، که همه روزه به رسانه های اجتماعی مجازی سر می زنند. در عین حال تنها 7 درصدشان هرگز به سراغ این رسانه ها نمی روند. از هر پنج نفر هم یکی گفته، که برای این کار روزانه پنج ساعت یا بیشتر وقت صرف می کند. این میزان نسبت به سال های 2017 و 2013 که به ترتیب 16 و 11 درصد بود، افزایش چشمگیری نشان می دهد.

از دیگر سو به نظر می رسد، نوجوانان پسر به اندازه هم سن و سال های دختر خود به سراغ وسایل الکترونیکی نمی روند. کمااینکه میزان استفاده این دختران از وسایل مورد اشاره تقریبا دو برابر پسران است. بنابراین امکان اینکه دختران نوجوان به سبب تاثیرات برنامه های موجود در شبکه های اجتماعی مذکور مانند اینستاگرام و فیسبوک در معرض مخاطرات و تاثیرات منفی روانی قرار بگیرند، بیشتر می شود. زیرا مایلند در هنگام استفاده از این برنامه ها ظاهری خوب داشته، و بتوانند با سایرین هماهنگ باشند. در نتیجه پژوهشگران بر این باورند، که نوجوانان نباید روزانه بیش از یکی دو ساعت صرف وسایل مورد اشاره و حضور در رسانه های اجتماعی مجازی کنند.

البته از جمله پژوهش نوین دانشگاه میشیگان نشان می دهد، که والدین هم از اینگونه وقت گذرانی های زیانبار مصون نیستند. در عین حال هرقدر که میزان این اقدام شان بیشتر باشد، از تعامل معنی دار آنها با فرزندان شان کاسته می شود.

از دیگر سو کاملا روشن است که وقت گذراندن در دنیای مجازی در تقابل با صرف وقت در جهان حقیقی، بر بهداشت و سلامتی جسمی و روحی بزرگسالان، نوجوانان و کودکان، تاثیرات و پیامدهای منفی تعیین کننده دارد. کم شدن توان بینایی و سلامتی چشمان/افسردگی که مشکلی روانیست/آسیب دیدن سلامتی قلب و عروق/ افزایش احتمال ابتلاء به بیماری های قند، درد کمر و پشت/کاهش رشد مغز/و افزایش مشکلات یادگیری، تمرکز توأم با توجه، و خواب/ برخی از این تاثیرات و پیامدها به شمار می روند. بنابراین برغم دستاوردهای مثبت فناوری ها، نباید بیش از اندازه لازم به سراغشان رفت.    

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان