صفحه اصلی / اخبار / برنده و بازنده بزرگ تحریم های اقتصادی بر علیه ایران  

برنده و بازنده بزرگ تحریم های اقتصادی بر علیه ایران  

Behnam Marfou

تحریم ها سلاح های اقتصادی هستند، اما مانند گلوله تک تیراندازان عمل نمی کنند. در اقتصاد به شدت در هم آمیخته جهانی، پیامدهای تحریم علیه یک کشور، به ویژه یک کشور بزرگ، می تواند همه جا احساس شود.  آنچه که می تواست یک حمله هدفمند تلقی شود، ممکن است به بمب تبدیل شده و عواقب پیش بینی نشده و گسترده ای داشته باشد.

ایران به لحاظ تئوری آنقدر بزرگ است که بتواند در رده های پایین تر <گروه هفت> قرار بگیرد. (جمعیت ایران دو برابر جمعیت کانادا می باشد.) سه شنبه 8 ماه می، دونالد ترامپ خروج آمریکا از پیمان بین المللی هسته ای با ایران و اعمال بالاترین سطح تحریم های اقتصادی بر علیه آن را اعلام کرد.

ایران در این میان تنها قربانی نخواهد بود. اما در عین حال، زیان یک کشور می تواند به منزله سود کشوری دیگر باشد. در اینجا بد نیست اشاره ای داشته باشیم به برنده ها و بازنده های تحریم اقتصادی:

 

بازنده
سازندگان هواپیما

 

با توجه به تحریم هایی که از زمان وقوع انقلاب ایران در سال 1979 اعمال شده و به تدریج تشدید شده است، ایران یکی از فرسوده ترین ناوگان های جت های مسافربری جهان را در اختیار دارد. سوانح هوایی بطور مکرر رخ می دهند. هنگامی که در سال 2015 یعنی سال امضاء توافقنامه هسته ای، لغو شد، بوئیگ و ایر باس به ایران شتافتند تا سفارش هایی به ارزش 40 میلیارد دلار را دریافت کنند.

این سفارش ها هم اکنون جز حافظه شیرین، ارزش دیگری ندارند. استیو مونچین، وزیر خزانه داری ایالات متحده، روز سه شنبه مجوز صادرات بوئینگ و ایرباس به ایران را لغو کرد. (Airbus شرکتی اروپایی است، اما از آنجایی که با شرکت های تولیدی آمریکایی وابسته است و با بانک های آمریکایی کار می کند، چاره ای جز پیروی از تحریم ها ندارد.)

خبر برای بمباردیه نیز ناخوشایند بود. با اینکه این شرکت برای صادرات هواپیما یا قطار به ایران قراردادی ندارد، اما در حال مذاکره با برخی شرکت های هواپیمایی ایران بود. بر اساس گزارش اخیر رسانه های ایران، شرکت هواپیمایی قشم ایر، که در خلیج فارس فعالیت می کند، قصد خرید 10 هواپیمای بمباردیه را داشت.

برنده
نفت عربستان سعودی


عربستان به سه دلیل برنده تحریم های ترامپ بر علیه ایران است. این کشور از اعمال مجدد تحریم ها به وجد آمده است. هر دو کشور برای اعمال نفوذ و سلطه بر خاورمیانه تلاش می کنند. تا به اینجا ایران در این رقابت پیشرو بوده. (بخصوص با دستاوردها و پیروزی حزب الله در انتخابات اخیر لبنان.)

 

دلیل دوم، افزایش شدید قیمت نفت از زمان اعلام خبر خروج آمریکا از برجام است. روز چهارشنبه، با پیش بینی احتمال متوقف شدن صادرات نفت از ایران، قیمت نفت 3 درصد افزایش یافت تا به بالاترین سطح از سال 2014 برسد. ایران هم اکنون 2.5 میلیون بشکه در روز یا معادل 3 درصد تقاضای جهانی نفت صادر می کند. اقتصاد عربستان سعودی کاملا به صادرات نفت وابسته است. افزایش قیمت نفت      می تواند کمبود بودجه عربستان را جبران کند.

 

دلیل سوم، به Aramco ، بزرگترین تولید کننده نفت جهان که شرکتی دولتی است مربوط می شود. با توجه به افزایش 57 درصد قیمت نفت طی یک سال گذشته، Aramco می تواند به ارزش گذاری 2 تریلیون دلاری IPO نزدیک شود.

 

 

بازنده
صنایع اروپایی


بزرگترین شرکت های صنعتی اتحادیه اروپا نگران و مضطرب شده اند. ایران بازاری بالقوه بزرگ مانند ایتالیا یا اسپانیا است و شاید هم بزرگتر. البته تا قبل از، ازسرگیری مجدد تحریم ها توسط ترامپ. اتحادیه اروپا ملزم به اعمال تحریم های مشابه آمریکا بر علیه ایران نیست. اما مجبور است از تحریم های ثانوی پیروی کند. این تحریم ها بانک های بین المللی و شرکت هایی که با ایران کار می کنند را هدف قرار    می دهد. در واقع، این تحریم ها باعث خواهد شد که شرکت های اروپایی بین تجارت با آمریکا و ایران، یکی را انتخاب کنند. فکر می کنند برنده کدام کشور خواهد بود؟

اگر اروپا برای دور زدن تحریم های آمریکا راهی داشته باشد، این راه در حال حاضر مشخص نیست. بسیاری از شرکت های اروپایی از جمله شرکت آلمانی Siemens، شرکت اتومبیل سازی فرانسوی PSA Peugeot Citroen و شرکت ایتالیایی Saipem به عقد قراردادهای چند میلیارد دلاری در ایران امیدوار بودند. اما حالا مجبورند با ایران خداحافظی کنند. ریچارد گرنل، سفیر آمریکا در آلمان برای انتقال صریح پیام آمریکا توییتی را به این شرح منتشر کرد: شرکت های آلمانی که با ایران کار می کنند، بایستی فورا عملیات خود را متوقف کنند.

 

 

برنده
نفت و هواپیماهای روسی


روسیه، مانند عربستان سعودی، اقتصاد نفتی است . روسیه و عربستان سعودی نیروهای برای کاهش تولید نفت و افزایش قیمت ها به یکدیگر پیوستند و اتفاقا نقشه آنها کارساز بود. این مساله ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه را خوشحال کرده است. زیر می تواند بودجه نظامی مورد نیاز برای جنگ در سوریه و دفاع از رژیم بشار اسد را تامین کند.

همزمان، شرکت های هواپیمایی ایران مجبورند جای خالی بوئینگ و ایرباس را پر کنند. گزارش شده است که شرکت های هواپیمایی ایرانی درحال عقد قرارداد برای خرید جت های روسی Sukhoi SSJ-100 هستند که تا حد کوچکتر از جت های Bombardier C Series هستند.

سازندگان Sukhoi با زیرکی موفق شده اند سهم قطعات و لوازم تولید شده در آمریکا را به زیر 10 درصد کاهش بدهند، تا بتوانند راحت تر تحریم ها را دور بزنند.

 

برنده (بالقوه)

شرکت ملی نفت چین

پیش از اعلام تحریم ترامپ، شرکت نفتی فرانسوی  Total SA، امیدوار بود که خود را از هرگونه تحریم مصون نگه دارد. این شرکت و شرکایش می توانستند یک میدان گازی بزرگ دریایی در ایران را توسعه بدهند. به گزارش Dow Jones، شرکت Total سخت برای به حداقل رساندن محتوای آمریکایی در پروژه، به نام پارس جنوبی، تلاش کرده است، تا اطمینان حاصل کند هیچ نرم افزار آمریکایی یا شهروند آمریکایی در آن دخالت ندارد. اگر این استراتژی کارساز نباشد، Total اعلام کرده که مایل است 50.1 درصد سهم خود در پروژه را به شرکت ملی نفت چین واگذار کند، که در حال حاضر از شرکای جزء پارس جنوبی می باشد. اگر این اتفاق بیفتد، چین به بازیگر عمده میدان گاز در جهان تبدیل می شود که مالکیت آن مشترکا در اختیار ایران و قطر است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *