مقالاتمقالات اقتصادی

برنده ها و بازنده های توافقنامه تجاری؛ آمریکا برنده اصلی؟!

بالاخره پس از 14 ماه پرتنش و جنجالی که بعضا با تهدید و مجادله لفظی طرفین دعوی نیز همراه بود، توافقنامه تجاری آمریکا، مکزیک و کانادا (به اختصار USMCA) حاصل شد. توافق نامه جدید که جایگزین NAFTA  خواهد شد، به موضوعات مختلف از قوانین مالکیت معنوی گرفته تا کشاورزی مربوط می باشد. در اینجا قصد داریم بطور خلاصه به برنده ها و بازنده های این توافقنامه بپردازیم.

دونالد ترامپ پس از نهایی شدن توافقنامه آن را یک  <توافق بزرگ برای هر سه کشور> خواند. جاستین ترودو نیز آن را <روزی خوب برای کانادا> توصیف کرد. انتظار می رود این توافقنامه 1 ژانویه 2020 به اجرا گذاشته شود. قبل از آن کنگره آمریکا و مجلس فدرال کانادا بایستی آن را تصویب کنند. این فرایند ماه ها به طول خواهد انجامید.

اینطور که از مفاد توافق شده استنباط می شود، کفه ترازو در موضوعات مهم، به نفع آمریکا سنگین تر از کانادا و مکزیک است. باید بپذیریم که اصولا حصول توافق جدید را بایستی یک پیروزی بزرگ برای کانادا محسوب کنیم. چرا؟ چون اگر مذاکرات به نتیجه نمی رسید و ترامپ به تهدید خود مبنی بر خروج از NAFTA  عمل می کرد، کانادا با از دست دادن بزرگترین شریک تجاری اش با مشکل بزرگی روبرو می شد و می بایست در به در به دنبال یافتن بازارهای جدید بگردد و برای جلب نظر کشورهای دیگر امتیازات به مراتب بزرگتری را واگذار می کرد.

ترامپ می تواند درست قبل از انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا ادعا کند که به یک قول  انتخاباتی دیگر عمل کرده و همانطور که با رای دهندگان عهد کرده بود، توافقنامه NAFTA که آن را بهیچوجه برای آمریکایی ها عادلانه نمی دانست، لغو کرده است. او حتی مکزیک و کانادا را متقاعد کرد تا نام NAFTA را که از آن بیزار بود تغییر بدهند.

برندگان

 

شرکت های اتومبیل سازی: بر اساس توافق جدید، درصدی از اتومبیل های صادراتی کانادا به آمریکا مشمول تعرفه ای که دولت ترامپ در نظر گرفته نخواهند شد. این مورد یک پیروزی بزرگ برای صنعت اتومبیل سازی کانادا که عمدتا در انتاریو مستقر است، محسوب می شود. مسلما ادامه فعالیت واحدهای تولید اتومبیل و قطعات اتومبیل به معنای حفظ هزاران فرصت شغلی در صنعت خواهد بود.

رئیس جمهور ایالات متحده، که بعضا از روش تهدید و قلدری برای پیش بردن مذاکرات استفاده کرده است، تهدید کرده بود که در صورت عدم حصول توافق با کانادا، تعرفه سنگین 25 درصدی را بر روی اتومبیل های وارداتی از کانادا تعیین خواهد کرد.

بر اساس توافق جدید،  سه کشور عضو باید هر کدام 75 درصد یک اتومبیل را تولید کنند.  کانادا به این ترتیب می تواند تا دو میلیون و 600 هزار اتومبیل را بدون تعرفه گمرکی صادر کند. همچنین حداقل 30 درصد از یک اتومبیل بایستی توسط کارگرانی که حداقل 16 دلار در ساعت حقوق می گیرند ساخته شود. این حقوق و دستمزد، سه برابر حقوق معمول کارگران در مکزیک می باشد.

 

حل اختلاف: اصرار و پافشاری کانادا بر عدم تغییر بند مربوط به فرایند حل اختلاف نتیجه داد، تا کشورهای عضو پیمان بتوانند در صورت استفاده کشورها از شیوه های تجاری غیرمنصفانه از یکدیگر شکایت کنند. عدم تغییر این اصل در توافقنامه جدید، به نفع کانادا است.  

صنایع فرهنگی: قوانین مربوط به حق نسخه برداری و مالکیت معنوی تغییر کرده است. بر اساس توافق جدید <کپی رایت> برای کانادا از 50 سال بعد از مرگ مالک معنوی اصر به 70 سال افزایش خواهد یافت.

خریداران آنلاین کانادایی: مصرف کنندگان کانادایی از پرداخت عوارض گمرکی برای کالاهای خریداری شده بصورت آنلاین از آمریکا تا سقف 150 دلار معاف خواهند بود. این سقف در حال حاضر 20 دلار است.

تولید کنندگان آمریکایی محصولات کشاورزی: بر اساس توافق جدید، امکان دسترسی تولید کنندگان آمریکایی اقلام کشاورزی به بازار کانادا فراهم خواهد شد. مکزیک نیز توافق کرده که واردات پنیر آمریکایی را تسهیل نماید.


بازنده ها:

تولید کنندگان محصولات لبنی :  دست اندرکاران صنعت تولید لبنیات در کانادا بیشترین ضرر و زیان را از توافقنامه جدید متحمل خواهند شد. زیرا توافقنامه جدید صادرات محصولات کانادایی را محدود کرده و بازار کانادا را بر روی محصولات آمریکایی باز می کند.

به گفته تحلیلگران، توافق نامه USMCA  دسترسی خارجی به بازار لبنی داخلی را حدود 3.6 درصد افزایش خواهد داد که بالاتر از 3.25 درصد است که توسط کانادا در قرارداد  Trans-Pacific ( TPP)در نظر گرفته شده است.

دولت لیبرال قول جبران خسارت دامداران و تولید کنندگان لبنیات در کانادا را داده است. اما برخی از تحلیل گران آن را کافی نمی دانند.

از سوی دیگر مقامات ایالات متحده این تغییر را به عنوان یک پیروزی بزرگ برای کشاورزان آمریکایی، به ویژه در ویسکانسین و نیویورک، توصیف کرده اند.

بخش فولاد و آلومینیوم: تولید کنندگان کانادایی فولاد و آلومینیوم در پایان مذاکرات کاملا ناامید شده اند. زیرا دولت فدرال  نتوانست این موضوع را در مذاکرات نفتا بگنجاند و تعرفه های سنگین تعیین شده از سوی دولت ترامپ را لغو کند. کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا مدعی شد که این تعرفه هرگز قرار نبود در مذاکرات تجاری مطرح بشود و موضوعی کاملا متفاوت است که بایستی جداگانه بررسی شود. دولت فدرال ادعا می کند که از هم اکنون همه نیرو و توانش را بر روی لغو تعرفه های گمرکی متمرکز خواهد کرد.

به این ترتیب تعرفه 25 درصدی بر روی واردات فولاد و آلومینیوم که از سوی دولت ترامپ به کانادا و مکزیک تحمیل شده، همجنان محاسبه خواهد شد.

بیماران کانادایی: یکی از نتایج این توافق افزایش قیمت دارو،  بخصوص داروهای گرانقیمت که با عنوان بیولوژیک شناخته می شوند، برای کانادایی خواهد بود. بر اساس توافق جدید حداقل دوره <حفاظت از داده ها> برای این گروه از داروها از 8 سال فعلی به 10 سال افزایش می یابد. این داروها برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها، از جمله انواع سرطان، آرتریت (التهاب مفاصل) و ام اس (مولتیپل اسکلروز) استفاده می شوند.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان