Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / برخورد متفاوت غرب با اعضای بازگشته داعش

برخورد متفاوت غرب با اعضای بازگشته داعش

بازداشت بازگشتی های داعشی تنها با داشتن مدارک کافی

بر اساس گزارش اخیر بخش خبر شبکه تلویزیون سی تی وی کانادا در حالی که تاکنون دست کم 60 پیکارجوی داعشی به کشور بازگشته اند، هنوز تقریبا 190 تن دیگر در خارج از کشور و به ویژه عراق و سوریه در فعالیت های تروریستی مشارکت دارند. دولت مرکزی در نظر ندارد، پس از بازگشت این داعشی ها بدون داشتن مدارک کافی آنها را بازداشت، و یا از شهروندی کانادا محروم کند. اما ازآنجا که گذرنامه هایشان را باطل نموده، آنها باید برای بازگشت مراحل مربوطه را پشت سر بگذارند.

البته یک <کارگروه ویژه بین وزارتخانه ای بازگشت های توأم با مخاطره شدید> را برای کمک به پلیس سواره سلطنتی کانادا/ آر سی ام پی تعیین کرده است. در صورتی که اعضای این کارگروه جهت ایراد اتهام رسمی به فردی مدارک کافی داشته باشند، پس از دریافت حکم دادگاه رفت وآمد و دسترسی او به اینترنت را محدود و یا ممنوع می کنند. یا اینکه جهت اصلاح ذهنیتش با وی و خانواده اش به گفت وگو می نشینند.

از دیگر سو همه کانادایی هایی که سر از سوریه درآوردند، به نفع داعش وارد عمل نشدند. کمااینکه جان گالافر 31 ساله اهل ویندزور انتاریو که پیشترها در گردان دوم توپخانه سبک شاهدخت پاتریشیای کانادا خدمت می کرد، و کودی برگراد جوان 26 ساله اهل جزیره سالت اسپرینگ استان بریتیش کلمبیا که دانشجوی رشته فلسفه بود، در سال 2015 به طور جداگانه و به صورت قاچاقی برای نبرد با داعش وارد خاک سوریه شدند. اولی که به سبب پیشینه خود استفاده از اسلحه را به خوبی بلد بود، سلاح به دست در الحسکه برعلیه داعش جنگید. او سرانجام در چهارم نوامبر همان سال در حالی که تنها 32 بهار را پشت سرگذاشته بود، نخستین کانادایی ای شد، که به عنوان رزمنده داوطلب در نبرد با داعش جان سپرد.

دومی که پیشتر هرگز اسلحه به دست نگرفته بود، پس از ورود به شهر قمیشلی آموزش نظامی دید. اما همچنان دست به سلاح نبرد، و در حوزه خدمات درمانی کار کرد. او به این امید به سالت اسپرینگ بازگشت، که به دوستان سوری اش برای مهاجرت به کانادا کمک کند.

واکنش سایر کشورهای غربی

کشورهای دیگر غربی نیز، در این مورد راهکارهایی داشته اند. مثلا وزارت کشور فنلاند در سال 2015 اعلام کرد در نظر دارد، کمک های مالی و آپارتمان در اختیار جهادگرایان داعش قرار داده شود، تا بتوان آنها را در جامعه پیشرفته و نولیبرال این کشور ادغام کرد. به همین سبب خواستار همکاری بین نهادهای مربوطه جهت چنین اقدامی در مورد پیکارجویانی شد، که از کرده خود پشیمان باشند.

آنا کنتل- فورسبوم رئیس اداره خدمات خانواده شهرداری وانتا نیز گفت: به باور من اگر بازادغام در جامعه یکی از بهترین کارکردها برعلیه تندروی تلقی شود، دادن آپارتمان و یا آموزش کاری اهمیت فوق العاده ای دارند….

همزمان وزارت امور اجتماعی و بهداشتی-درمانی فنلاند از پیشنهاد وزارت کشور استقبال کرد، و اظهار داشت که خانواده های این بازگشتگان و به ویژه آنهایی که خشونت را مشاهده و یا تجربه کرده اند، نیاز به کمک فوری دارند.

سایر دولت های غربی از جمله آمریکا، فرانسه و انگلستان نیز، اقدامات مشترک و منفردی انجام داده اند. کمااینکه در سال 2014 (که روند بازگشت نیروهای پیوسته به داعش شتاب بیشتری به خود گرفت) اقدامات عملی آنها از افزایش تدابیر امنیتی برای برخی از پروازهای به مقصد کشورهایشان گرفته، تا به حال آماده ‌باش درآمدن فرودگاه ها آغاز شد. همچنین در کنار این اقدامات مشترک، تلاش های منفردی هم داشته اند. اما به سبب محدودیت جای این ستون،        نمی توان به همه آنها پرداخت.

پیشینه

در سال 2014 در حالی که اهالی تونس، عربستان سعودی، لیبی، مراکش، مصر، تاجیکستان و مالزی، در صدر کشورهای با اکثریت جمعیت مسلمان بودند که بیشترین شمار نیروهای  پیوسته به داعش را تشکیل می دادند، شهروندان آلمان، آمریکا، انگلستان، کانادا و… نیز، در گروه های تندرو حضور داشتند. همچنین براساس مقاله منتشره سوم سپتامبر میچل کولومبه رئیس اداره ضدجاسوسی دولت مرکزی کانادا در نشریه گلوب ومیل، اعضای غربی داعش احتمالا زمانی به کشورهای خود بازمی گردند، که تبدیل به عناصری تندروتر و بنیادگراتر شده اند. بنابراین به خطری جدی تر نیز، تبدیل خواهند گردید…. آقای کولومبه در این نوشتار ضمن اشاره به هیجده توطئه تروریستی خنثی شده در تورنتو، نتیجه گیری کرد که کانادا از حمله تندروها مصون نیست.

واکنش غیردولتی ها

همزمان سازمان ها و برخی کوشندگان غیردولتی راهکارهای دیگری را برای مقابله با داعشی ها مناسب می دانند. کمااینکه امل کلونی (وکیل دعاوی حقوق بشر) و نادیا مراد (زن پیرو آیین یزیدی/ ایزدی، برده پیشین داعش، تقریبا تنها زنی در بین اینگونه برده ها که حاضر است در برابر دیگران و بگونه ای مستمر در مورد کارهای وحستناکی که داعشی ها با خودش کرده اند، شهادت بدهد، شش برادرش در بین 312 مرد قتل عام شده دهکده شان کوچو بودند) می خواهند با هم همکاری کنند، تا سران داعش را برای اقدام به نسل کشی یزیدی ها به دادگاهی بین المللی بکشانند.

دست اندرکاران بنیاد نیکوکاری هرایون (هرا) نیز از همان ابتدا برای مقابله با داعشی ها، با قهرمانان جنگی بازنشسته آمریکایی و انگلیسی همکاری نموده اند، تا از آسیب پذیرترین جوامع در خط مقدم محافظت کند. این محافظت از راه های گوناگون از جمله ارائه مهم ترین نیازهای اولیه، ساخت بهداری/ کلینیک های درمانی و روان درمانی، مراکز آموزش مهارت های شغلی جهت کاریابی، و زمینه سازی برای تحصیلات صورت می گیرد. کمااینکه از جمله پس از آن که افراد می توانند از دست داعش فرار کنند و یا فراری داده شوند، برای کودکان امکان درس خواندن، و برای مردان و زنان بزرگسال زمینه آموزش مهارت های شغلی جهت کاریابی فراهم می کند. هرا بنیادی موفق است. کمااینکه تنها در سال آغاز کارش (2015)، 103 نفر را از دست داعش نجات داد.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *