صفحه اصلی / اخبار / بحران کمبود مسکن برای اجاره و افزایش روزافزون اجاره بها
A

بحران کمبود مسکن برای اجاره و افزایش روزافزون اجاره بها

ونکوور- جوانا فلچر، به همراه پسر 10 ساله اش در یک آپارتمان 1 خوابه کوچک در شرق ونکوور زندگی می کند. این ساختمان لانه موش هاست و دیوارهایش هم کپک زده اند، با این حال صاحبخانه فلچر را تهدید کرده که باید آپارتمان را تخلیه کند.

با اینکه فلچر دلایل زیادی برای تخلیه آپارتمان دارد، اما به دلیل اینکه وسع اجاره آپارتمانی دیگر در همان منطقه را ندارد، ترجیح می دهد که با حکم تخلیه مبارزه کند. ترک این محله، سبب وقفه در سال تحصیلی پسرش خواهد شد. فلچر می گوید: جای دیگری ندارم که بروم!

افرادی مانند فلچر بسیارند. کمبود مسکن اجاره ای ارزان در سراسر کشور مردم را گرفتار کرده است. به گزارش سازمان مسکن و وام مسکن کانادا، میانگین اجاره بها در کانادا طی سال گذشته با 2.7 درصد افزایش به 947 دلار در ماه رسید.

همزمان، تعداد واحدهای اجاره ای به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. مشخص است که میزان عرضه واحدهای اجاره ای پاسخگوی میزان تقاضا نیست. زیرا تعداد کاندومینیوم های اجاره ای نیز کاهش یافته است.

کریگ جونز، دانشجوی مقطع دکترای دانشگاه بریتیش کلمبیا، دولت فدرال را عامل ایجاد شدن بحران مسکن اجاره ای می داند و می گوید که تصمیم سال های 1990 دولت فدرال مبنی بر توقف ساخت واحدهای اجاره ای جدید، در کنار سودآورتر بودن ساخت و ساز کاندومینیوم های فروشی در مقایسه با اجاره ای، مشکل ساز شده است.

دولت تا قبل از سال های 1990، سالانه هزاران واحد اجاره ای مقرون به صرفه را می ساخت، اما بخش خصوصی نتوانسته در غیاب دولت، این شکاف را پر کند.

با اینکه یک سوم کاندومینیوم های خصوصی به اجاره گذاشته می شوند، اما اجاره بهای آنها پایین نیست. ضمن اینکه صاحبخانه حق دارد هر زمان که بخواهد مستاجر را روانه کرده و خود در کاندومینیوم ساکن بشود، آن را تخلیه و بازسازی کند و به بهای بالاتر به اجاره بگذارد.

فلچر، 8 سال است که در این آپارتمان زندگی می کند و ماهانه 930 دلار اجاره می پردازد. او به عارضه MS مبتلا و بی کار می باشد، اما به دنبال یافتن شغلی برای خود است. او می گوید که مدت ها برای یافتن یک آپارتمان 2 خوابه کوچک جستجو کرده، اما تلاش هایش بی نتیجه بوده است. ضمن اینکه اجاره یک آپارتمان 2 خوابه کوچک در همان منطقه، دو برابر بالاتر از اجاره ای است که هم اکنون می پردازد.

ساختمان، سال گذشته به یک شرکت دیگر فروخته شد. صاحبخانه جدید به مستاجران پیشنهاد کرد که با دریافت 3 ماه اجاره بها آپارتمان را تخلیه کنند. به فلچر معادل 5 ماه اجاره پیشنهاد شد. اما او می گوید که این پول کافی نیست. به همین دلیل آن را رد کرد و بایستی با حکم تخلیه روبرو شود.

دولت فدرال، پاییز گذشته استراتژی ملی مسکن را معرفی کرد و قول اختصاص 40 میلیارد دلار طی 10 سال به ساخت واحدهای اجاره ای جدید و نوسازی واحدهای قدیمی را داد. ضمن اینکه متعهد شد تسهیلاتی را برای سازندگان واحدهای اجاره ای ارزان برای قشر متوسط و کم درآمد، فراهم کند. بایستی دید آیا این محرک ها می توانند وضعیت آشفته و بحرانی بازار مسکن اجاره ای در کشور را بهبود بخشند؟


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *