اخباراخبار کانادا

بحران کمبود متخصصان سرطان‌‌های زنان در شهرهای کوچک کانادا

دکتر کریستوفر گید که 55 سال دارد، یک متخصص سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان است، که از ماه سپتامبر با مرخصی پزشکی کارش را ترک کرده است. او که همچنان در خواب و بیداری نگران بیمارانش است، می‌گوید: <من دیگر حال جسمانی خوشی ندارم و اصلا نمی‌توانم میزان فعالیتی را که از من انتظار می‌رود، انجام دهم. در این چند سال اخیر اضطراب کاری ما به خاطر امکانات کم پزشکی و کمبود نیرو، بسیار بالا رفته و به سطحی غیر قابل تحمل رسیده است>.

به جز دکتر گید، تنها یک دکتر دیگر به نام انیتا آگراوال در شهر ساسکاتون تخصص مشابه او را دارد که او نیز در ماه دسامبر، کار خود را ترک کرد و در گفتگو با CBC News گفته که مدت‌ها برای کمک و همیاری دولت درخواست داده تا عاقبت تصمیم گرفته یک پیشنهاد کاری در انتاریو را بپذیرد.

اما ماجرای ساسکاتون در سایر شهرهای کوچک کانادا، تکرار می‌شود. برای نمونه، کینگستون انتاریو و شربروک در کبک، مدت‌هاست با مشکل جذب پزشکان جدید و حفظ این پزشکان متخصص، دست و پنجه نرم می کنند. این مسئله، به طور ویژه حالا محسوس‌تر است، زیرا که کشور در میانه‌ یک بحران کمبود پزشک متخصص به سر می‌برد؛ چرا که پزشکان فعال به دلایلی همچون بازنشستگی و معلولیت کارشان را ترک می‌نمایند. از سوی دیگر، به گزارش جامعه‌ متخصصان سرطان‌های دستگاه تناسلی زنان در کانادا، رقابت بین‌المللی برای کار و درآمد بهتر و همچنین بالارفتن نیاز به این پزشکان، به دلیل بالارفتن شمار بیماران مبتلا به این گونه سرطان، بر عمق این بحران افزوده است.  

داده های آماری وزارت بهداشت نشان می‌دهد که هر سال، تنها در استان ساسکاچوان، شمار 240 زن به شمار بیماران مبتلا به سرطان‌های دستگاه تناسلی، همچون سرطان دهانه‌ رحم، افزوده می‌شوند. اکنون زمان انتظار برای این بیماران، جهت انجام عمل Hysterectomy یا برداشتن رحم، در انتاریو حدود چهار هفته است، اما در شهرهای کوچکتر، این زمان تا چند ماه به درازا می‌انجامد. این یعنی زمان آن رسیده که دولت فدرال چاره‌ای اساسی برای این مشکل بیاندیشد.

 

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *