مقالاتمقالات اجتماعی

بازگشت تندروهای داعشی از سوریه: مشکلی بزرگ، اما مشکل خود ما

داگلاس سندرز- گلوب و میل

قتل عامی که در یکشنبه عید پاک در سریلانکا رخ داد نه تنها سبب وحشت در جامعه کوچک و فقیر مسیحی آن شد، بلکه به نوعی تهدیدی برای خاتمه یک دهه صلح شکننده در این کشور بود. همچنین وحشتی را در دولت ها و ادارات امنیتی بسیاری از کشورها از جمله کانادا ایجاد کرد. کشورهایی که با مساله بازگشت برخی از شهروندان خود از سوریه و عراق دست به گریبان بوده اند.

ما نمی دانیم آیا گزارش های مبنی بر اینکه دو یا شمار بیشتری از تروریست های سریلانکا برای نبرد با داعش به سوریه رفته و سال گذشته پس از درهم شکستن این گروه به کشورشان بازگشته اند، صحت دارد یا ندارد. اما روشن است که این حملات به آرزوهای برخی از جنگجویان پیشین داعش مبنی بر انتقام از شهروندان کشور خودشان پیوند دارد.

در حال حاضر چندصد اروپایی، آمریکایی و کانادایی که گفته می شود از اینگونه جنگجویان بوده اند، در بازداشت نیروهای دمکراتیک سوریه زیر ریاست کردها به سر می برند. البته امکان دارد، شمار کانادایی های مربوطه حتی 10 نفر باشد. اما به هر حال اینکه اینگونه افراد باید به کشورهای خود بازگردند، به جر و بحث شدیدی در سطح جهانی تبدیل شده است. کمااینکه در برخی از کشورها مساله سلب تابعیت آنها به میان آمده است. یعنی مساله ای که در دوران دولت محافظه کار استیون هارپر در کشور ما هم برای کانادایی های این گروه مطرح شد. راه دیگر این است، که شهروندان بعضی از سایر کشورها در همان محل انجام جرم خود محاکمه و محکوم شوند. اما هر دوی این گزینه ها به این معنی می باشند، که ما مسئولیت شهروندان متهم/ خاطی خود را به گردن کشورهای دیگر بیندازیم. کمااینکه مثلا کانادایی های مورد اشاره در نهایت مشکل خود ما هستند. چراکه خارجی نیستند، تقریبا تمام شان در خاک همین کشور و خانواده های کانادایی به دنیا آمده اند، و تندرو شدن شان هم در همین جا و در زوایای تاریک جامعه کانادایی شکل گرفت. بنابراین رها کردن آنها در کشوری دیگر و یا تحمیل شان به نیروهای مورد اشاره غیراخلاقی و خطرناک است.

البته دلایل قانع کننده ای وجود دارد، که چرا هیچ کس مایل نیست شاهد بازگشت آنها به کشورهای خودشان و از جمله کانادا باشد. زیرا گرچه بازگشت شماری از آنها آنگونه که انتظار می رفت سبب ایجاد موجی از حملات نشد، اما در اندک مواردی که چنین حملاتی رخ داد، هم مهاجمان و هم طراحان حمله ها مرگبارتر عمل کردند. یعنی مسوولیت برخی از مرگبارترین حملات تروریستی به عهده آنهاست.

مشکل دیگری که در پی نگاهی عمیق تر به معضل موجود خود را نشان می دهد، وجود افراد دو ملیتی مانند جک لتس است، که همزمان شهروند کانادا و بریتانیا می باشد، در حال حاضر در سوریه در بازداشت به سر می برد، و هیچ یک از کشورهای متبوعش نمی خواهند شاهد بازگشتش باشند. رهبران سیاسی هر دو کشور نیز، پیشنهاد سلب تابعیت وی را مطرح کرده اند. به همین سبب پرونده او و هزینه های قابل توجه قضایی و امنیتی مربوطه به گردن کشور دیگری افتاده است. به عبارت دیگر وی در سوریه در انتظار به سر می برد. یعنی اگر واقعا دست به جرایم جنگی زده و مجرم است – که صرف عضویت در داعش می تواند سبب مجرمیت باشد- هیچ یک از دو کشور مورد اشاره تمایلی ندارند، که با صرف منابع قضایی خود این مجرمیت را ثابت کنند، و او را به دست عدالت بسپارند. همچنین اگر همانگونه که خودش ادعا می کند بیگناه باشد، باز هم هیچ یک از این کشورها مایل به اثبات این بیگناهی نیستند.

از دیگر سو کردها بگونه ای شفاف نشان داده اند، که نمی خواهند صدها تن از افرادی مانند او روی دست شان بمانند. کمااینکه الهام احمد از رهبران نیروهای مورد اشاره به نشریه تایمز مالی/ فایننشال تایمز گفته: ما از طریق دستگیری و نگهداری اینگونه افراد در زندان ها سهم خود را انجام داده ایم. اما محاکمه آنها به عهده کیست؟….

آری اگر اینگونه متهمان به کشورهای خود بازگردانده نشوند، امکان دار هیچگاه محاکمه هم نشوند. البته که دادگاهی کردن آنان گران، مشکل و خطرناک است. اما رفتن زیر بار چنین هزینه ای ضرورت دارد. همچنین اگر آنها به حال خود رها شوند، خطر مربوطه بیشتر و بزرگتر خواهد بود. به همین سبب مثلا اگر واقعا خواهان سپردن داعشی های کانادایی به دست عدالت و یا دست کم زیر نظر قرار گرفته شدن شان برای کاهش خطر هستیم، احتمال انجام چنین خواسته ای در داخل کشور خودمان بسیار بیشتر می باشد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0