مقالاتمقالات اقتصادی

بازگشت بانک ملی کانادا به کانال کارگزاری وام مسکن

رابرت مکلیستر- رسانه روندهای وام مسکن کانادا
بانک ملی کانادا در یک همکاری نوین با مرکز مالی موسوم به گروه ام 3/ M3 Group یک بار دیگر خدمات در پیوند با وام مسکنش را مستقیما از طریق کارگزاران انجام خواهد داد. این بهترین خبری است، که در خلال ماه ها به گوش این کارگزاران رسیده است.
براساس گزارش ها این همکاری تمامی خدمات پیشین از جمله همه امور در یک خط اعتباری/ All-in-One line of credit را، به کانال کارگزاران بازمی گرداند. به گفته اریک چملات از دست اندرکاران گروه ام 3، در حال حاضر روند نوین از ماه آوریل تنها در استان کبک به اجرا درمی آید. سپس در زمانی که همه چیز به خوبی به راه افتاده و همه خرسند باشند، در تمام کانادا اجرا می شود. وی امکان همکاری بانک ملی با سایر کارگزاران در آینده نزدیک را بسیار غیرمحتمل می داند. چراکه در حال حاضر این بانک با شرکت متبوع خودش همکاری اختصاصی خواهد داشت. کمااینکه می گوید: متقاعد شده ام که در سال آینده ما تنها شرکت کارگزار خواهیم بود، که قراردادها را به بانک ملی خواهیم فرستاد.

چرا بانک ملی کانادا صحنه را ترک کرد؟
اگر بخواهیم به این پرسش پاسخ دقیق بدهیم، باید بگوییم که این بانک هرگز به طور کامل از صحنه کارگزاری وام مسکن خارج نشد. بلکه از طریق برخی از زیرمجموعه های خود مانند بانک ملی مالی (NBF) همچنان در حوزه وام مسکن حضورهای متفاوت داشت. بگونه ای که در این حوزه به شکلی مستمر نخستین و یا دومین بانک کشور بوده است.

البته کارگزاران مربوطه استدلال خواهند کرد، که بانک ملی کانال کارگزاری مستقیم را ترک نمود. این استدلال درست است. اما آن اقدام دو دلیل کلیدی داشت. نخست اینکه کار کردن از طریق کارگزاران بیش از اندازه گران شده بود. هزینه کارهای دفتری مربوطه هم، بسیار زیاد بود. اما اینک با همکاری مورد اشاره بسیاری از هزینه ها کاهش می یابند. چراکه از جمله ارتباط دست اندرکاران مربوطه به طور مستقیم و بی واسطه صورت می گیرد.
دلیل دوم این بود، که فروش سایر خدمات به مشتریان موجود تضعیف شده بود. اما این مساله نیز، در وضعیت کنونی تغییر می کند. زیرا اینک می توان با همکاری مورد اشاره خدمات دیگر را هم به مشتریان موجود ارائه داد.

امکان بالقوه دست اندرکار شدن سایر بانک ها
اریک چملات ضمن اینکه پیشنهاد می کند امکان دارد بانک های خارج از کانال ما از این توافق به اقتصاد کارگزاری غیرسنتی دست یابند، می گوید این مساله می تواند چگونگی ارتباط با دیگر بانک ها در آینده باشد. براساس اظهارات وی چنین تجدیدنظری می تواند از طریق رقابت آن-لاین و بازار مسکن کند، افزایش یابد و به اوج برسد. زیرا هر دوی این حالت ها می توانند بانک ها را بر آن دارند که دست کم تا زمانی که سطح کانال های وام مسکن دیجیتال خود را بالا برده باشند، برای حفظ سهم بازار خویش به جستجوی سایر روش های ابتکاری بروند.

جنبش مورد اشاره همچنین نسبت به کارگزارهای کوچکتر، مزیت بزرگی را برای گروه ام 3 به ارمغان می آورد. کمااینکه اریک چملات ضمن اشاره به سرمایه گذاری های فنی قابل توجه و ملاحظات ایمنی مورد نیاز مربوطه، خاطرنشان می کند: به نظرم نمی رسد که هیچ یک از سازمان های کارگزاری وام مسکن کوچکتر بتوانند، در این مورد با ما برابری کنند.

از دیگر سو این قرارداد بانک ملی کانادا یکی از تنها اوقاتی به شمار می رود که از لحاظ ارزش خدمات کارگزاران، ابعاد گروه ام 3 به شکلی تمام و کمال به درد خورده است. بنابراین یادآور زمانی می باشد، که این گروه در پیوند با وام مسکن تنها واسطه دسترسی به بانک سلطنتی تجارت کانادا/ سی آی بی سی (Canadian Imperial Bank of Commerce/CIBC) بود.

البته کارگزاران بزرگ وام مسکن روابط خود جهت فعالیت زیر نام طرف کاری شان را دارند. اما اینگونه روابط اغلب به تولید خدمات ساده تک محصولی، با همان میزان معمولی، و زیر نامی دیگر منجرمی شوند. بنابراین آنچه کارگزاران مورد اشاره بیش از هر چیز دیگر به آن نیاز دارند، شامل خدمات ترازنامه به ویژه خط های اعتباری برای گرفتن حداکثر وام به جای مبلغی معین، و شرایط 1 تا 4 ساله بدون بیمه می باشد. واین چیزی است، که بانک ها آن را ارائه می کنند.
چکیده اینکه حرکت نوین بانک ملی 100 واحد خون تازه به کانال کارگزاری وام مسکن تزریق کرده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان