مقالاتمقالات اجتماعی

بازگشایی استان ها و قدرت نمایی مقامات در برابر ویروس جهش یافته 

 

 

بسیاری از استان های کانادا در حالی مشغول کاهش محدودیت ها هستند که کارشناسان نسبت به شیوع انواع جهش یافته ویرس کرونا و در معرض خطر قرار گرفتن پیشرفت های ماه های اخیر، و احتمال بروز موج سوم هشدار داده اند. برای مثال، منیتوبا در همان روزی که خبر از شناسایی اولین مورد ابتلا به ویروس انگلیسی موسوم به B117 داد، رستوان ها، سالن های ورزشی و سالن های آرایشی را بازگشایی کرد. این در حالیست که ویروس جهش یافته با 50 درصد قدرت انتقال بیشتر، و ظاهرا بیماری زایی بیشتر، موجب اعلام لاک داون در بریتانیا، ایرلند و دانمارک شده است.

به نوشته سی بی سی نیوز، آلبرتا نیز با وجود شناسایی 149 مورد ابتلا به ویروس B117، اقدام به بازگشایی مشاغل غیرضروری کرده است. به گفته دکتر لینورا ساکسینجر، متخصص بیماری های عفونی، به نظر می رسد مقامات می خواهند در برابر ویروس قدرت نمایی کنند که قطعا ایده جالبی نیست. ساکسینجر معتقد است در شرایطی که در بسیاری از استان ها شواهد حاکی از آن است که ویروس جهش یافته ممکن است به زودی به ویروس شایع اصلی تبدیل شود، لازم است تا مدت طولانی تری شرایط تحت کنترل و نظارت حفظ شود.

دکتر عرفان ضلا، استاد دانشکده پزشکی دانشگاه تورنتو، نیز معتقد است در حال حاضر مقامات به دنبال آن هستند که دریابند تا کجا می توان، ضمن کنترل آمار ابتلا، به زندگی نرمال نزدیک شد. دکتر ضلا معتقد است کسی پاسخ این سوال را نمی داند، اما تجربه یک سال گذشته نشان داده است بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنیم. دکتر ضلا بازگشایی رستوران ها را یک اقدام غلط و یکی از عوامل بروز موج وحشتناک سوم توصیف می کند. 

در حال حاضر کبک و انتاریو نیز اقدام به کاهش تدریجی محدودیت ها و بازگشایی مشاغل غیر ضروری کرده اند. اما اکثر متخصصان، از جمله دکتر جرالد ایوانز، رئیس دپارتمان بیماری های واگیر دانشگاه کویین کینگستون، معتقدند حالا زمان مناسبی برای برداشتن محدودیت ها نیست.

 

 

دکتر ایوانز گفت در شرایطی که تجربه سایر کشورها از انواع جهش یافته ویروس حکایت از افزایش آمار ابتلا دارد، و همچنین مقامات بهداشت و سلامت استان ها نسبت به بروز موج سوم پاندمی با شیوع انواع جهش یافته هشدار داده اند، نباید شتاب زده برای بازگشایی اقدام کرد. او افزود: بازگشایی در این شرایط، بروز موج سوم و در نتیجه اعلام دور سوم لاک داون ها را به دنبال خواهد داشت. دکتر ایوانز ادامه داد: هرچند در حال حاضر آمار کلی ابتلا رو به کاهش به نظر می رسد، اما در واقع تعداد مبتلایان به انواع جهش یافته ویروس نسبت به گذشته در حال افزایش است که شیوع ناگهانی آن می تواند همه برنامه های کنترلی را که تا امروز کاربرد داشت، زیر سوال ببرد.

با شیوع نوع جهش یافته ویروس کرونا، فقط طی 5 روز گذشته 244 مورد جدید ابتلا در نیوفاندلند شناسایی شد. این استان در کل دوران پاندمی تنها 395 مورد ابتلا را گزارش کرده بود. 

دکتر ضلا گفت: به نظر می رسد بین مقامات بهداشت و سلامت و مقامات استانی اختلاف جدی وجود دارد و آنچه در عمل پیاده می شود هیچ گونه هماهنگی با هشدارهای متخصصان ندارد. این وضعیت برای مردم نیز پیام دوگانه ای به همراه دارد که آنها را سردرگم می کند.

برای مثال، در تورنتو، در حالی دستور خانه نشینی از 22 فوریه برداشته خواهد شد که  دکتر ایلین دو ویلا، افسر سلامت این شهر، هشدار داده است با شیوع نوع جهش یافته شناسایی شده در بریتانیا، آفریقای جنوبی و برزیل، تورنتو در آستانه یک پاندمی جدید قرار دارد.

دکتر ایلین دو ویلا اخیرا گفت: در شرایط حساس و ناپایداری قرار داریم اما اطمینان داریم که وضعیت نگران کننده است. 

برعکس، دکتر بانی هنری افسر سلامت بریتیش کلمبیا اعلام کرد با وجود نزولی بودن آمار ابتلا و حتی شمار مبتلایان به انواع جهش یافته، برای حفاظت از پیشرفت های به دست آمده، محدودیت ها را در سراسر استان افزایش خواهد داد.

دکتر دیوید فیزمن، اپیدمولوژیست دانشگاه تورنتو، معتقد است ما در مرحله هشدار شیوع انواع جهش یافته ویروس قرار داریم که در صورت عدم کنترل، در کانادا همان وضعیتی را رقم خواهد زد که در ایرلند و بریتانیا به وجود آورد. تحقیقات دکتر فیزمن نشان می دهد کانادا در ماه مارچ موج سوم پاندمی را تجربه خواهد کرد. 

دکتر ساکسینجر نیز معتقد است اگر هر چه زودتر برای مهار شیوع انواع جهش یافته ویروس اقدام نشود، توانایی کنترل شیوع  حتی با اعمال محدودیت های سختگیرانه ای که در گذشته موثر واقع می شدند، از دست خارج خواهد شد. بنابراین تا از راه رسیدن واکسن، برای جلوگیری از از دست رفتن زندگی های بیشتر، به ویژه در میان افراد آسیب پذیر، باید بسیار محتاطانه تر عمل کرد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست