مقالاتمقالات سیاسی

ایوانکا ترامپ، و سکوت او در برابر سیاست‌های مخرب پدرش

ایوانکا ترامپ از همان لحظه‌ای که در سال 2016 و در گردهمایی ملی جمهوریخواهان در کلیولند، به پشت تریبون رفت تا پدرش را معرفی کند، جایگاه او در برنامه‌های پدرش و سیاست‌های آمریکا، معین گردید. او در آن روز، یک لباس صورتی‌رنگ بر تن داشت؛ و به صف هواداران آتشین ترامپ که با فریاد، درخواست زندانی شدن رقیب انتخاباتی او را داشتند پیوست. اما ایوانکا در آن روز، قول‌هایی به آن هواداران داد: نخست اینکه دونالد ترامپ، حتما به کاخ سفید راه خواهد یافت و دیگر آن که، او با زنان، با احترام و دلسوزی که سزاوارش هستند، برخورد خواهد کرد.

این سخنرانی، با استقبال گسترده‌ای روبرو شد. ارزش سهام تجاری ایوانکا افزایش یافت و از آن پس، او به عنوان کسی شناخته شد، که می‌توانست هیاهو و فریاد‌های پدرش را، به پیامی تبدیل کند که پشتیبانی زنان جوان، اعتدال‌گرایان و کاندیداهای مستقل را به همراه آورد. این روش البته موثر بود: پدر او، با پشتیبانی قابل توجهی از سوی زنان سفیدپوست رای‌دهنده، بر هیلاری کلینتون پیروز شد.

حالا دو سال از آن زمان گذشته و آمریکا در آستانه یکی از بحث‌برانگیزترین انتخابات میان‌دوره‌ای اش در تاریخ معاصر، به سر می‌برد. زنان، چه به عنوان کاندیدا و چه رای‌دهنده، در صحنه‌ مرکزی این انتخابات حضور دارند. به همین دلیل، انتظار می‌رفت که ایوانکا،  که می‌‌گفت مسایل زنان برای او همیشه در اولویت خواهند بود، در خط مقدم این جریان حضور یابد. اما او تا حد زیادی، از صحنه‌ این کارزار، غایب بوده و به نظر می‌رسد خود را مشغول کار روزانه‌ خود کرده است. گرچه سخنگوی ایوانکا از اظهار نظر در این مورد خودداری کرده، اما گزارش‌های رسیده حاکی از تصمیم او برای حضور در رقابت نهایی، در 6 نوامبر است؛ رقابتی که نشان خواهد داد مردم آمریکا، پس از دو سال، درباره‌ رئیس‌جمهور و حزب او، چه نظری دارند.

 

 

 

البته ایوانکا کاملا از صحنه‌ سیاست و جامعه دور نبوده است. در طول تابستان، او از فعالیت‌هایش درباره‌ تساوی درآمد زنان و مردان و همینطور افزایش حضور زنان در رشته‌های STEM (علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات) مرخصی کوتاهی گرفت و به همراه کوین مک‌کارتی در گردهمایی جمع‌آوری کمک‌های مالی برای حزب جمهوریخواه، در شهر فرزنو کالیفرنیا شرکت کرد.

 

 

با این‌حال، آنها که شاهد کارزار پرتنش انتخابات هستند، خواستار حضور بیشتر او در این صحنه شده‌اند. امی تارکانیان رئیس پیشین دفتر حزب جمهوریخواه نوادا، که شوهرش نامزد حضور در کنگره است، در این باره به مجله‌ Glamour می‌گوید: <فکر می‌کنم خیلی خوب است اگر او بتواند کاندیداها را به رای دهندگان معرفی کند. او صدای زنانی است که تا کنون صدایی نداشته‌اند>.

 

اما، چه حضور دختر رئیس جمهور، در روند انتخابات و جذب رای‌دهندگان زن به آن، موثر باشد یا نباشد، مساله عدم پاسخگویی او به آنها که به سکوتش در مقابل برخی سیاست‌های ترامپ و دولت او معترض هستند، همچنان مطرح است. ایوانکا افزون بر اینکه دختر رئیس جمهور آمریکاست، از معاونین رئیس‌جمهور نیز هست و همسرش جرد کوشنر نیز، مشاور ویژه‌ کاخ سفید است. به همین خاطر، بسیاری از این شکوه دارند که چرا او، در مقابل سیاست‌هایی که بر علیه پیام او در حمایت از زنان و کودکان است نیز، اعتراض خود را نشان نمی‌دهد. از میان این سیاست‌ها، مساله‌ جدا کردن فرزندان مهاجرین غیرقانونی مکزیکی از والدین شان است. تنها واکنش ایوانکا به این سیاست، این بوده که آن را کاری <پست> خواند و البته تاکید کرد که مسایل مهاجرت، بسیار پیچیده هستند.

اما حادثه‌ تیراندازی و قتل 11 یهودی در کنیسه‌ Tree of Life در شهر پیتزبورگ، باعث شد ایوانکا، که پس از ازدواج به یهودیت گرویده، عاقبت واکنش تندی از خود نشان دهد. او در توییتر خود نوشت: <مردم آمریکا قدرتمند‌تر از آن هستند که حرکات یک فرد متعصب فاسد یهودی‌ستیز، بتواند بر آنها تاثیری بگذارد. همه آمریکایی‌های نیک‌سرشت، دوشادوش یهودیان می ایستند و مخالفت خود با تروریسم را نشان می دهند. همه‌ ما در غم و خشم این خانواده‌ها شریک هستیم. باید بر علیه نفرت و شر متحد شویم>.

در پاسخ به این توییت، البته بسیاری به او انتقاد کرده‌اند و گفته‌اند که او حرکتش را برای مقابله با نفرت پراکنی، باید با تغییر رفتار پدرش شروع کند.   

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *