صفحه اصلی / اخبار / اکثر کانادایی ها مخالف برخورداری نمایندگان مجلس از میهمان نوازی لابی گران

اکثر کانادایی ها مخالف برخورداری نمایندگان مجلس از میهمان نوازی لابی گران

اتاوا- نتایج به دست آمده از نظرسنجی موسسه تحقیقاتی Nanos برای Globe and Mail، نشان می دهد که اکثریت قاطع کانادایی ها مخالف شرکت یا دخالت مستقیم نمایندگان مجلس در مشاغل خارج از حیطه وظایف نمایندگی خود می باشند. آنان همچنین مخالف برخورداری نمایندگان مجلس و سناتورها از میهمان نوازی لابی گران و دریافت هدیه از بیزنس ها، گروه های لابی گر و دولت های خارجی هستند.

سوابق سفر نمایندگان مجلس سنا و مجلس عوام نشان می دهد که در سال 2007، نمایندگان مجلس و سناتورها بیش از 1 هزار سفر رایگان را از گروه ها، بیزنس ها و لابی گران، هدیه گرفتند. در فهرست این گروه ها یا به اصطلاح اسپانسرها  به نام چندین شرکت معدن، شرکت هواپیمایی و دولت های کشورهای تایوان، قطر و عربستان سعودی اشاره شده است. دو اسپانسر عمده دیگر عبارتند از: Centre for Israel and Jewish Affairs و همچنین Chinese People’s Institute of Foreign Affairs.

با اینکه پذیرفتن هدیه غیرقانونی نیست، اما 89 درصد کانادایی های شرکت کننده در نظرسنجی 27 تا 29 دسامبر، با آن مخالف هستند.

بد نیست بدانید که تایوان و اسرائیل، بعد از چین، عمده ترین مقاصد سفر سیاستمداران کانادایی هستند. نمایندگان مجلس در سال 2007، سی و شش بار به چین سفر کردند. این سفرها با حمایت و اسپانسرشیپی دولت چین و بیزنس های چینی و در اصطلاح برای تقویت پیوند تجاری بین دو کشور صورت گرفت.

این در حالیست که چین به جاسوسی، سرقت اطلاعات تجاری و فن آوری کانادایی و سرکوب مخالفان خود متهم می باشد.

جان مک کالوم، سفیر فعلی کانادا در چین، هنگامی که نمایندگی حزب لیبرال در مجلس فدرال را به عهده داشت، یکی از بزرگترین استفاده کنندگان گشاده دستی مقامات چینی در فاصله سال های 2008 تا 2015 بود.

گنگ تان (نماینده حزب لیبرال از انتاریو) و همچنین سناتور ویکتور او (نماینده محافظه کار مجلس سنا)، نیز از دیگر مسافران همیشگی به چین و میهمانان گروه های حامی پکن، محسوب می شوند.

نتیجه به دست آمده از نظرسنجی Nanos همچنین نشان می دهد که 79 درصد از کانادایی ها مخالف شرکت یا دخالت مستقیم نمایندگان مجلس در مشاغل خارج از حیطه وظایف نمایندگی خود می باشند.

اخیرا گزارشی در نشریه Globe and Mail منتشر شد که نشان می داد آقای ویکتور او و سناتور محافظه کار دیوید ولز، به اتفاق شرکایی که در زمینه جذب سرمایه های چینی به نیوفاندلند فعالیت می کنند، یک شرکت مشاوره ای به نام Signal Hill Management  تاسیس کرده اند. شرکای این دو سناتور، فرانک ژیائوفنگ هوانگ می باشد که برای بانک توسعه چین (China Development Bank) کار می کند و همچنین جک جون تان، می باشد. متاسفانه اطلاعات زیادی در مورد جون تان در دسترس نیست.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *