مقالاتمقالات اجتماعی
موضوعات داغ

اکثریت مردم: ایجاد تغییر در اعطای شهروندی ناشی از تولد در کانادا

حنا ناصر- ونکوور نیوز

تازه ترین نظرسنجی موسسه انگس رید نشان می دهد، که اکثریت کانادایی ها با نظریه اعطای شهروندی ناشی از تولد در خاک کشور مشکلی ندارند. اما این دیدگاه به ویژه برای اهالی ونکوور و کلا استان بریتیش کلمبیا، بستگی به شرایط موجود هم دارد. کمااینکه به گفته شاچی کرل از دست اندرکاران این موسسه این موضعگیری تنها در مورد نوزادانی صدق می کند، که یکی از والدین آنها و یا هر دویشان شهروند و یا مقیم دائم کانادا باشند. بگونه ای که اکثریت باور قطعی دارند، نوزاد چنین والدینی باید بگونه ای خودکار/ اتوماتیک شهروند کشور ما به شمار بروند. اما شمار کمتری بر این باورند که اینگونه شهروندی به نوزادان والدینی اعطاء شود، که با روادید ورود/ ویزای کاری یا دانشجویی به کانادا آمده اند.

گردشگری منجر به تولد

وقتی پای اعطای شهروندی ناشی از گردشگری زنان باردار که منجر به تولد نوزادشان در خاک کانادا می شود به میان می آید، دیدگاه مورد اشاره تغییر می کند. کمااینکه براساس اظهارات شاچی کرل زمانی که یکی از والدین و یا هر دویشان با روادید ورود گردشگری در کانادا به سر ببرند، تمایل به تغییر قانون مربوطه هم مشاهده می شود. به عبارت دیگر بیش از نیمی از کانادایی ها خواستار چنین تغییراتی می باشند. زیرا از جمله باور دارند، که والدین دارای روادید ورود گردشگری تنها به منظور داشتن فرزند متولد کانادا به کشور ما سفر می کنند.  

به گفته شاچی کرل دولت کانادا در قبال اعطای شهروندی ناشی از تولد نسبت به دولت سایر کشورهایی که با خودش قابل مقایسه هستند، یکی از دست و دل بازترین خط مشی ها را دارد. بیشتر کانادایی ها نیز، همچنان اعطای شهروندی به نوزادان متولد در کشور خود را مثبت تر تلقی می کنند. هرچند که این تلقی مستلزم شرایط مورد اشاره باشد. اما در عین حال بر این باورند که به منظور از بین بردن مفرهایی که سبب ایجاد شرایطی مانند اعطای شهروندی ناشی از تولد می شوند، جا برای تغییر خط مشی ها و قوانین وجود دارد.

 

 

یافته های شگفت آور

در کلانشهر ونکوور و به ویژه منطقه ریچموند آن، اعطای شهروندی مورد اشاره مساله ای مهم تلقی می شود. منطقه ای که براساس گزارش ها گروه گروه از زنان چینی در هتل های موسوم به تولد به سر می برند، تا نوزاد خود را در آنجا به دنیا بیاورند. کمااینکه برمبنای آخرین آمار موجود 20 درصد مادرها بعد از این که نوزادان شان در بیمارستان عمومی/غیرتخصصی ریچموند به دنیا می آیند، مقیم کانادا نیستند.  

از دیگر سو موضعگیری اهالی بریتیش کلمبیا در قبال اعطای اینگونه شهروندی یک دست نیست. کمااینکه در مقایسه با گروه مسن تر، جوان ترهای شرکت کننده در نظرسنجی مورد اشاره ساکن این استان بیشتر بر این باورند، که تمامی نوزادان متولد در خاک کشور بگونه ای خودکار شهروند کانادا محسوب شوند. حال آن که سن و سال دارترهایی که در این نظرسنجی مشارکت داشته اند، می گویند چنین اقدامی به وضعیت مربوطه بستگی دارد.

دیدگاه سیاسی افراد نیز، در این مورد موثر است. کمااینکه کسانی که در نظر دارند در انتخابات سراسری پیش رو به حزب محافظه کار رأی بدهند، در مقایسه با رأی دهندگان به احزاب لیبرال و یا دمکرات نو، در قبال اعطای شهروندی ناشی از تولد موضع سختگیرانه تری دارند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *