Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / افزایش چشمگیر میزان قتل در تورنتو

افزایش چشمگیر میزان قتل در تورنتو

گزارش های پپاپی از آدم کشی در شهر ما

چندی است که روزی نمی گذرد، که خبر کشته و یا زخمی شدن ساکنان کلانشهر تورنتو را نشنویم. کمااینکه در تیراندازی سوم ژوئیه یک مرد هدف گلوله قرار گرفت، و در اول ژوئیه چهار تن در تیراندازی زخم برداشتند.

در سی ام ژوئن ژاوانته اسمارت/ اسموک داگ و ارنست مدیکو/ کوبا پرایم به ترتیب 21 و 28 ساله و از دست اندرکاران موسیقی رپ تورنتو کشته، و یک زن 30 ساله نیز به شدت زخمی شد.

به گفته پلیس تورنتو و به نقل از شاهدان عینی در بیست و نهم ژوئن راننده ای با زنی 21 ساله که در پیاده روی تقاطع خیابان های شاتر و جرج ایستاده بود، درگیری لفظی پیدا کرد. سپس از اتومبیل پیاده شد، سلاحی از صندوق عقب آن بیرون کشید، و به قفسه سینه عابر پیاده تیراندازی کرد، که منجر به زخمی شدن شدید و انتقال وی به بیمارستان گردید. مردی 69 ساله سوار بر دوچرخه نیز، هدف گلوله قرار گرفت. خانم ضارب سپس پشت فرمان نشست، و از محل رخداد گریخت. در پی تحقیقات بیشتر پلیس، این زن که نامش کاساندرا بکت-بنجامین اعلام گردید، روز اول ژوئیه پیدا، و دستگیر شد. او اینک با ده اتهام روبروست. در همان روز یک زن و یک مرد در وودبریج بر اثر تیراندازی جان سپردند.

در تعطیلات آخر هفته بیست و چهارم تا بیست و پنجم ژوئن یک زن و دو مرد در دو رخداد جداگانه در دو نقطه مختلف شهر، تنها با 20 دقیقه فاصله، و باز هم به ضرب گلوله کشته شدند. در ساعات اولیه بامداد روز بعد، مردی دیگر براثر تیراندازی جان سپرد. به عبارت دیگر تنها در کمتر از 24 ساعت، 4 تن در کلانشهر تورنتو به ضرب گلوله به قتل رسیدند.

افزایش چشمگیر میزان قتل در تورنتو

به گفته مایک مک کورمک رئیس اتحادیه پلیس تورنتو روند جاری از سال 2014 آغاز شده است. کمااینکه از اول ژانویه تا اول ژوئیه امسال در حوزه استحفاظی سه مرکز پلیس بخش مرکزی تورنتو (کلانتری های 14، 51 و 52) شمار تیراندازی ها و قربانیان در مقایسه با برهه مشابه سال گذشته، به ترتیب بیش از 100 و 133 درصد افزایش داشت. چراکه شمار تیراندازی ها، افراد هدف قرار گرفته، و تیراندازی های منجر به قتل و زخمی شدن، به ترتیب سر به 47، 63، 5 و 23 زدند. حال آن که در برهه مشابه سال گذشته 21، 27، 3 و 10 بودند. در عین حال میزان سال جاری در کل تورنتو 208، 274، 24 و 79، و پارسال 177، 258، 16 و 70 بودند.   

دلایل روند موجود از دیدگاه کارشناسان

مارک ساندرز رئیس پلیس تورنتو در چندین گفت وگو خاطرنشان کرده که بخشی از روند جاری به مشکل گروه های خلافکار پیوند دارد، که از جمله در چهاردهم ژوئن دو خواهر 5 و 9 ساله براثر تیراندازی آنها به شدت زخم برداشتند.

بازرس برایان بات رئیس واحد قتل پلیس تورنتو نیز با ذکر اینکه اغلب سلاح های استفاده شده در تیراندازی ها به شکل غیرقانونی به دست خلافکاران می افتند، نتیجه گرفت که کشتار به ضرب گلوله اغلب به چنین گروه هایی مربوط می شود.

به گفته مایک مک کورمک بخشی از این افزایش به سبب نبود منابع لازم است، که به نوبه خود باعث شده که اتحادیه متبوع وی در این مورد ابراز نگرانی کند، و پلیس تورنتو در پی به روز درآوردن خود باشد. همچنین فشار روانی فزاینده سبب گشته برخی از ماموران پلیس تورنتو این نیرو را ترک کنند، و به سایر خدمات این کلانشهر بپیوندند.

سرپاسبان استفن مولر از نیروهای قدیمی پلیس تورنتو در ایمیلی که برای شمار زیادی از دست اندرکاران از جمله مقامات بلندپایه نیروی متبوع خود ارسال کرده، خواهان افزایش شمار ماموران اعزامی به خیابان ها شده است. البته چنین کمبودی، در سطح ملی نیز وجود دارد. کمااینکه نسبت ماموران پلیس به جمعیت کانادا 188 در ازای هر 100 هزار است، که از همه کشورهای صنعتی گروه 7 کمتر می باشد.

بسیاری از نیروهای پلیس نیز، تغییرات در سطح استان را در این مورد دخیل می دانند. کمااینکه بر این باورند که کنار گذاشتن مواردی مانند کاردینگ (از جمله به معنی حلاجی، اما اصطلاحا به این مفهوم که ماموران پلیس می توانند مردم را بدون اینکه جرمی مرتکب شده باشند، متوقف نمایند، و از آنها درخواست اطلاعات کنند. همانگونه که پیشتر در همین ستون آمد، اجرای کاردینگ با اعتراضات فراوان افرادی روبرو شد، که آن را مستمسکی برای تجاوز به حقوق رنگین پوستان و… می دانستند)، و راهبرد دخالت ضدخشونت پلیس تورنتو می دانند.  

راهکارها

جان توری شهردار تورنتو در مورد گروه های خلافکار خطاب به خبرنگاران گفته: ما محله به محله، و… این گروه ها را یکی پس از دیگری ریشه کن می نماییم.

وی در یک مورد دیگر افزوده که با مارک ساندرز دیدار و گفت وگو کرده، و احراز اطمینان نموده که همه منابع ممکن جهت به دام انداختن مسئولان خشونت های اخیر در اختیار پلیس قرار دارد. به گفته او در راستای پروژه موسوم به یورش به موقع پلیس که گروه های خلافکار شناخته شده را هدف قرار می دهد، شمار قابل توجهی اسلحه از خیابان ها جمع آوری شده است….

شهر همچنان امن

آقای توری در آن مصاحبه تاکید کرد، که شهر ما امن است. اما برغم این امنیت، درباره این کشتارها نگران و خشمگین می باشد. این اظهارات به هیچ روی بزرگنمایی نیستند. کمااینکه تورنتو همه ساله در رده های نخست و گاه اول فهرست امن ترین شهرهای جهان قرار می گیرد.

روی دیگر سکه

برای رعایت انصاف باید گفت که در کنار تلاش مسئولان مربوطه، بخشی از این امنیت به منش مردم تورنتو پیوند دارد. کمااینکه در بیست و هشتم ژوئن که مردی به سبب نابینایی در ایستگاه برادوی روی ریل های متروی تورنتو افتاد، سه مرد با به خطر حتمی انداختن جان خود از سکوهای امن پایین پریدند، به سختی او را بلند کردند،  و جانش را نجات دادند.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *