علم و دانش

افزایش چاقی بیش از حد در میان کودکان

بنابه گزارش سازمان جهانی بهداشت، شمار کودکان زیر پنج سال که به چاقی مفرط یا اضافه وزن دچار هستند، در کشورهای کم درآمد یا با درآمد متوسط به شدت رو به افزایش است. در سال 2014 تعداد این کودکان نسبت به سال 1990 بیش از دو برابر افزایش یافت و از هفت و نیم میلیون به 15 و نیم میلیون نفر رسید. 48 درصد این کودکان در آسیا و 25 درصد دیگر در آفریقا بسر می ‌برند.

با استفاده از شاخص توده بدنی (BMI) می ‌توان از اضافه وزن کودک آگاه شد.  براساس فرمول محاسبه توده بدنی می ‌باید وزن فرد (برحسب کیلوگرم) بر اندازه قد او به توان دو (برحسب متر) تقسیم شود. در رابطه با کودکان باید میزان چاقی را با توجه به گروه‌ های سنی آنان در نظر گرفت. برای نمونه براساس نمودار BMI شاخص 18 برای کودکان سه تا هفت ساله و شاخص 28 برای کودکان 11 و 16 ساله اضافه وزن محسوب می‌شود. 

تغذیه ناسالم از همان بدو تولد تاثیر مهمی در افزایش وزن و چاقی کودکان دارد. بنابه پژوهش ‌های علمی اغلب کودکانی که به جای شیرخشک از شیر مادر تغذیه می ‌کنند، به ندرت از چاقی یا اضافه وزن رنج می‌ برند. صرف غذاهای آماده مانند همبرگر، پیتزا، سیب زمینی و همچنین شیرینی و شکلات و نوشابه‌ های شیرین مثل کوکا کولا سبب افزایش وزن در کودکان هستند.

واکنش کودکان در برابر بدرفتاری‌ ها یا انتظارات بیش از حد در محیط مدرسه، جنگ و جدل‌ های خانوادگی و حتی بی‌ توجهی والدین یکسان نیست. برخی حتی به سختی آن را از سر می‌ گذرانند. خوردن غذا و مشغول شدن به آن برای بسیاری از کودکان نوعی گریز و رهایی از فشاری است که به تنهایی بار سنگین آن را با خود می ‌کشند. فشارهای جسمی و روانی و تنش‌های عصبی مداوم منجر به چاقی کودکان می‌شود.

کودکان کم خواب یا بدخواب در قیاس با کودکانی که از خواب کافی برخوردارند، بیشتر به چاقی و اضافه وزن مبتلا می ‌شوند. کسی که شب‌ ها کم می‌ خوابد، روزها خسته است، بیشتر احساس گرسنگی می ‌کند و تحرک کمتری نیز دارد. کودکان در سنین مدرسه به 9 تا 11 ساعت خواب شبانه نیاز دارند.

یکی از راه ‌های موثر و ضروری درمان چاقی در کودکان استفاده از یک رژیم غذایی متعادل در ساعات معین و منظم است. موسسه تحقیقاتی تغذیه کودکان استفاده از نوشیدنی ‌های کم کالری و بدون کالری را، در کنار مواد غذایی گیاهی کافی مانند سبزی و میوه، توصیه می‌ کند. نظر یک دکتر متخصص تغذیه می‌ تواند در تغییر رژیم غذایی مناسب هر فرد کمک موثری باشد.

بالا رفتن سن کودک با کاهش تحرک او همراه است. ساعت‌ ها نشستن در برابر تلویزیون و کامپیوتر وزن کودکان را به میزان بسیار زیادی بالا می ‌برد. راه مبارزه با چاقی فعالیت و ورزش منظم است. از جمله ورزش‌ های استقامتی مانند شنا و دوچرخه سواری در کاهش وزن بسیار موثرند. بنابه توصیه سازمان بهداشت جهانی کودکان 5 تا 17 ساله باید روزانه حداقل 60 دقیقه به انجام تمرینات ورزشی بپردازند.

بنابه تازه‌ ترین ارزیابی پژوهشگران، در پنج سال آینده تعداد کودکان دارای اضافه وزن از کودکان کم ‌وزن در جهان بیشتر خواهد بود. در حال حاضر 192۲ میلیون جوان در سراسر دنیا از سوء تغذیه رنج می ‌برند، این آمار اما کاهش خواهد یافت. علیرغم اینکه کم شدن آمار گرسنگان خبر خوبی است اما داده‌ ها نشان می ‌دهند که وقتی کشورها به رفاه بیشتری دست می ‌یابند، چیزهایی دیگر هستند که ممکن است خوب پیش نرود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان