Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
صفحه اصلی / مقالات / افزایش نگرانی ترامپ از تحقیقات مولر قصه دارد به جاهای باریکش می‌رسد

افزایش نگرانی ترامپ از تحقیقات مولر قصه دارد به جاهای باریکش می‌رسد

 

<دونالد ترامپ> بالاخره راهی سفر به <سنگاپور> شد که در آن، طی یک دیدار تاریخی، با <کیم جونگ اون> رهبر <کره‌ شمالی> ملاقات کرد. اما سفر او و نبودش در کاخ سفید، باعث شده اطرافیان او حتی شده برای چند روز، خیال شان راحت باشد که آتش جنگ او با <رابرت مولر>، بازرس ویژه پلیس فدرال آمریکا، سرد شده است. <رابرت مولر> مسئول تحقیقات بر روی پرونده‌ همدستی احتمالی <ترامپ> و کمپین انتخاباتی‌اش با روسیه، برای تغییر نتیجه‌ انتخابات به نفع او است. اما مورد دیگری که <مولر> در حال پیگیری آن است، احتمال ارتکاب جرم Obstruction of Justice یا <ممانعت از اجرای قانون> توسط <ترامپ> است که شامل اخراج رئیس پیشین اداره پلیس فدرال یا FBI نیز می‌گردد. جنگ کلامی <ترامپ> و <مولر> زمانی قوت گرفت که این بازرس ویژه، در جریان تحقیقاتش به سراغ <مایکل کوهن> یکی از وکلای او رفت.

اما آخرین توییت <ترامپ> درباره‌ تحقیقات پرونده‌‌ روسیه، در روز هفتم جون پست شد، گرچه اکنون مقامات کاخ سفید مضطرب هستند، چرا که به نظر می رسد دوران آتش بس رو به پایان است. علت اینجاست که <ترامپ> در راه بازگشت از این سفر به اصطلاح تاریخی و دیدار ناکامل با <کیم –جونگ اون> است که خود ایده‌ آن را مطرح کرد و خودش نیز برای آن تبلیغات کرد. از سوی دیگر، آنها که به رئیس جمهور نزدیکند، معتقدند که تحقیقات <مولر> دارد کم کم به جایی می‌رسد که نتوان نتایج آن را از مردم پنهان نگاه داشت.

بر اساس گزارشات رسیده، <مولر> قرار است در یکی از روزهای ماه آینده، یافته‌های تحقیقاتش در مورد احتمال <ممانعت از اجرای قانون> در مورد <دونالد ترامپ> را، در اختیار <راد رُزِنستاین>  قاضی دادگاه عالی ایالات متحده قرار دهد. یکی از جمهوریخواهان نزدیک به <ترامپ> گفته او از این بابت بسیار نگران و مشوش است. تنها تفاوت در شرایط این است که اکنون <ترامپ> دیگر خود را مقید به هیچ قاعده‌ای نمی‌بیند، به این معنی که اخراج <مولر> و یا <رُزنستاین>، حالا به یکی از احتمالات قوی تبدیل شده است. کارشناسان سیاسی معتقدند که اکنون <ترامپ>، به خاطر فشارهایی که این تحقیقات به او وارد کرده، دارد خود حقیقی‌اش را نشان می‌دهد.

در شرایط حاضر، متحدین <ترامپ> متوجه شده‌اند که ابر اتهاماتی که بالای سر <مایکل کوهن> وکیل و کارچاق‌کن رئیس‌جمهور وجود دارد، به اندازه پرونده‌ <ممانعت از اجرای قانون> خطرناک است. یک منبع نزدیک به <مایکل کوهن> می‌گوید که او به دوستانش گفته که منتظر است یکی از همین روزها برای دستگیری‌اش بیایند. گرچه <کوهن> خود این گزارش‌ها را رد کرده و می‌گوید چیزی برای پنهان کردن ندارد، اما اتهامات او، تمام مشاورین <ترامپ> را مضطرب کرده است.

یکی از مقامات پیشین کاخ سفید در این باره به مجله Vanity Fair گفته: <ترامپ طبیعتا باید خیلی نگران پرونده‌ کوهن باشد. اگر کسی باشد که بتواند تمام رازهای او را بر داریه بریزد، آن شخص <مایکل کوهن> است>.

در همین حال، <ترامپ> دارد تصمیمات مهمش را از روی غریزه و احساس و در لحظه می گیرد و خود او، از حس آزادی که این مساله به او می‌دهد، لذت فراوانی می‌برد. او از یک طرف با <جاستین ترودو> نخست وزیر کانادا و باقی هم‌پیمانان آمریکا در کنفرانس گروه 7 درگیر می‌شود، و از سوی دیگر، در گفتگو با <کیم-جونگ اون>، رهبر دیکتاتور کره‌ شمالی را <بسیار بااستعداد> می‌خواند.

آنچه در حال حاضر، باعث می‌شود <ترامپ> احساس رضایت خاطر بیشتری داشته باشد، این است که سرانجام پس از چندین بار حذف و اضافه‌ کارکنان، فعلا و تا اخراج بعدی، کارکنان کاخ‌ سفید، همه به خواست و اراده‌ او رفتار می کنند. و این در حالی‌ست که <جان کلی> مدیر کارکنان کاخ‌ سفید، همچنان در انزوا و بی‌حرمتی روزگار می‌گذراند. روزنامه‌ <نیویورک تایمز> روز یکشنبه گزارش داد که <کلی> اخیرا به نمایندگان مجلس سنا گفته که کاخ سفید <بدترین جای دنیا برای کار کردن است>.

 


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *