املاک و مسکنمقالات

افزایش اخذ وام های مسکن از موسسات مالی خصوصی

گزارش نوین برآمده از کندوکاوهای مشترک شرکت ثبت املاک موسوم به ترانت و جان پاسالیس کارشناس شرکت معاملات املاک ریلئوسوفی ساکن تورنتو نشان می دهد، که قوانین و مقررات نوین سفت و سخت تر اخذ وام های مسکن سبب شده اند، که شمار زیادی از متقاضیان اینگونه وام ها اعم از خریداران بالقوه و همچنین دارندگان املاک مسکونی و یا تجاری برای گرفتن وام به موسسات مالی خصوصی -و نه بانک ها- مراجعه کنند. چراکه براساس این قوانین و مقررات دیگر واجد شرایط به شمار نمی روند. این امر به ویژه در مورد کسانی مصداق دارد، که در پی وام های از دوم به بالا هستند.

به گفته آقای پاسالیس اینگونه افراد به دنبال فروش ملک خود نیستند. بلکه می خواهند با افزایش میزان وام مسکن شان، امور مالی خویش را رتق و فتق کنند. از جمله اینکه سایر قرض هایشان مانند بدهی های کارت های اعتباری را بپردازند، و در نهایت یک قسط کلی ماهانه داشته باشند.

کمااینکه بنا به گزارش مورد اشاره 20 درصد از کل وام های از دوم به بالای اخذ شده در کلانشهر تورنتو در دومین فصل سال 2018 از طریق موسسات مذکور صورت گرفت، که در مقایسه با فصل مشابه در سال 2016 افزایش 6.7 درصدی داشت. در مجموع نیز این موسسات خصوصی 6.8 درصد از وام های گرفته شده برای خرید مسکن در دومین فصل سال جاری را تامین کردند، که نسبت به برهه مشابه دو سال پیش 4.9 درصد افزایش نشان می داد. میزان کل وام های پرداختی دومین فصل مورد اشاره اینگونه موسسات نیز، سر به یک میلیارد و 500 میلیون دلار زد. میزانی که در مقایسه با فصل مشابه سال 2016 بیش از 60 درصد بالاتر رفت. چراکه در آن برهه 920 میلیون دلار بود.   

آقای پاسالیس باور دارد که طبیعی است، در بازار وام های از دوم به بالا سهم اینگونه موسسات به سرعت رو به ازدیاد داشته باشد. چراکه معمولا با متقاضیانی در تعامل هستند، که بیشتر مقروض می باشند. بنابراین این احتمال هم کمتر است، که بتوانند براساس قوانین و مقررات نوین، واجد شرایط دریافت وام از بانک ها شوند.    

از دیگر سو گزارش مورد اشاره بیانگر یک نکته شایان توجه دیگر هم هست. اینکه برغم قوانین و مقررات سختگیرانه تر اخیر در مورد وام مسکن، اینگونه متقاضیان همچنان قادرند اقساط دیون خود به موسسات خصوصی را بپردازند. حتی اگر میزان بهره آنها نسبت به وام های بانکی به اندازه ای چشمگیر بیشتر باشد.

به عبارت دیگر با توجه به جمیع جهاتی که در این گزارش به آنها اشاره شده، می توان دریافت محبوبیت موسسات مورد نظر در بین متقاضیان وام روند صعودی دارد. کمااینکه به مرور بیشتر و بیشتر می شود.

دیگر نکته قابل توجه اینکه بر اساس اظهارات جان پاسالیس کسانی که در هنگام به اوج رسیدن بهای مسکن در بازار سال 2017 دست به خرید ملک (های مازاد بر احتیاج) زده اند، از برخی جهات دیگر نیز زیر فشار قرار دارند تا در پی اخذ اینگونه وام ها بروند. چراکه از جمله نمی توانند اجاره بهای املاک خود را به اندازه ای افزایش دهند، که پاسخگوی هزینه های سرمایه گذاری در این بازار باشد. بنابراین در پی گرفتن وام از دوم به بالا می روند، تا بتوانند هزینه های مربوطه را بپردازند. کمااینکه می افزاید: برخی دو و یا سه ملک دارند.، اما طراز مالی شان منفی است. به همین سبب میزان بدهی های آنها نیز، رو به افزایش دارد. در نتیجه اینگونه وام ها را می گیرند، تا بتوانند از پس مشکلات مالی موجود برآیند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان