مقالاتمقالات اجتماعی

افت کیفیت و امنیت شغلی در کانادا علیرغم کاهش نرخ بیکاری

طی چند هفته گذشته، گزارشات مکرری درباره بهبود وضعیت اشتغال در کشور منتشر شده است و دولت فدرال آن را به عنوان دست آوردی بزرگ برای خود اعلام نموده است. این ادعا می توانست مثبت تلقی شود اگر چندان وارد جزئیات نشده و مساله به طور دقیق و موشکافانه بررسی نشود. 

نتایج نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که علیرغم کاهش نرخ بیکاری، سطح کیفی مشاغل و همچنین امنیت شغلی در کانادا افت کرده است.  به همین دلیل است که حدود 32 درصد از کانادایی ها نگران امنیت شغلی خود می باشند. در سرمقاله این هفته جمع بندی گزارش های رسانه ای درباره وضعیت اشتغال در کشور ارائه می شود. 

ابتدا بپردازیم به اخبار مثبت: 

  • به گزارش اداره آمار کانادا، میزان اشتغال کانادایی ها در گروه های سنی مختلف به بالاترین حد رسیده است. به طور دقیق تر، طی فوریه سال جاری 83.5 درصد از کانادایی های 25 تا 54 سال مشغول کار بودند. این بیشترین میزان از سال 1976 به این سو می باشد. 
  • نرخ اشتغال زنان با 80.3 درصد، در بالاترین سطح گزارش شده است.
  • نرخ اشتغال مردان نیز بار دیگر به 87 درصد افزایش یافته است. میزانی که آخرین بار قبل از رکود اقتصادی 10 سال قبل مشاهده شد.
  • به گزارش اداره آمار کانادا، در مقایسه با یک سال قبل، 421 هزار و 100 فرصت شغلی جدید در کشور ایجاد شده است. از این تعداد 314 هزار و 500، مشاغل تمام وقت و مابقی نیمه وقت، موقت و قراردادی بود. 

 

و اما اخبار منفی: 

  • نسل جوان کانادا در یافتن شغل تمام وقت با بیشترین مشکل روبرو می باشد. 
  • علیرغم افزایش میزان اشتغال مردان، این نرخ همچنان زیر 90 درصد می باشد که در سال های 1970 ثبت شد. بخصوص در آلبرتا و انتاریو، نرخ اشتغال مردان پایین تر از نرخ قبل از 2008 می باشد. 

برندون برنارد، اقتصاددان ارشد این افت را نتیجه کاهش مشاغل تولیدی در انتاریو و همچنین رکود صنعت نفت آلبرتا می داند. دو بخش صنعتی که به طور سنتی در سلطه مردان قرار داشتند. نرخ بیکاری در آلبرتا 6.7 درصد گزارش شده است. 

بنجامین تال، از اقتصاددانان ارشد CIBC World Market نیز می گوید: امروزه بخش تولید (مشاغل با سطح کیفی و دستمزد بالا) با بخش خدمات (مشاغل با سطح کیفی و دستمزد پایین) جایگزین شده است. به عبارتی به جای بخش تولید، بخش مشاغل با حقوق و دستمزد پایین، از جمله مشاغل اداری، خدمات شخصی، پیش خدمت رستوران، خرده فروشی و غیره رشد پیدا کرده است.

بخش تولید طی یک ماه یعنی جون سال جاری 32 هزار و 800 فرصت شغلی را از دست داد. در عوض 30 هزار و 600 فرصت شغلی در بخش خدماتی (مشاغل سطح پایین) ایجاد شد. با یک حساب سرانگشتی می توان دید که تنها در یک ماه، 2 هزار و 200 فرصت شغلی از بین رفت تا نرخ بیکاری از 5.4 درصد به 5.5 درصد افزایش پیدا کند. 

 

راهکارهای پیشنهادی کارشناسان: 

برخی از صاحبان بیزنس و مسوولین بخش های مختلف صنعتی ادعا می کنند که تقاضا برای نیروی کار در مشاغل تخصصی و ثابت وجود دارد، اما دلیل عدم جذب نیرو در این بخش ها، کمبود نیروی کار ماهر و متخصص است. کارشناسان اقتصادی راهکارهای کوتاه و بلندمدتی را برای حل مشکل پیشنهاد می کنند. مسلما پذیرفتن مهاجران بیشتر می تواند به عنوان راهکار کوتاه مدت تلقی شود. اما راهکار بلندمدت اصلاح سیستم آموزشی کشور و مطابقت دادن آن با نیازهای امروز بازار کار می باشد. 

با اینکه کانادا در میان کشورهای توسعه یافته بالاترین نرخ فارغ التحصیلان دانشگاهی را دارد، اما سیستم آموزشی قادر به تامین نیازهای کنونی بازار کار نیست. چنانچه روند فعلی ادامه داشته باشد، بازار کار کانادا از داشتن نیروی کار ماهر محروم خواهد شد. کانادا بایستی بتواند از جمعیت تحصیلکرده و نیروی کار ماهر خود بیشترین بهره را ببرد. به همین دلیل سیستم آموزش عالی بایستی بر آماده کردن دانشجویان برای موفقیت در بازار کار متمرکز شود. 

برای نیل به این هدف ابتدا باید داده های آماری معتبر درباره بازار کار و همچنین فارغ التحصیلان دانشگاهی استخراج و در دسترس گذاشته شود. در مورد فارغ التحصیلان آموزش عالی بایستی مهارت های کسب شده در طول دوران تحصیل و همچنین آمار اشتغال آنها بر اساس رشته تحصیلی مشخص شود. این هدف با همکاری جامع اداره آمار کانادا، وزارت اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا، وزارتخانه های کار و آموزش عالی استان ها و همچنین کارفرمایان محقق خواهد شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 6
  • 0