صفحه اصلی / اخبار / اطلاعات غلط، عامل هجوم پناهجویان هاییتی تبار از آمریکا به کانادا

اطلاعات غلط، عامل هجوم پناهجویان هاییتی تبار از آمریکا به کانادا

behzad-azizi

مونترال- طی یک هفته اخیر، شاهد هجوم بی سابقه پناهجویان هاییتی تبار از آمریکا به کانادا بودیم. به گفته حامیان حقوق پناهجویان، حدود 58 هزار هاییتایی که پس از زلزله مهیب سال 2010، به لطف قانون حفاظت موقت در آمریکا مستقر شده بودند، از ماه مه سال جاری به دنبال تجدید نظر دولت ترامپ و اعلام اینکه مجوز موقت اقامت از ژانویه سال آینده لغو می شود، از ترس بازگردانده شدن به کشورشان، به دنبال یافتن گزینه های دیگر بودند. انتشار شایعه ای مبنی بر اینکه کانادا به صورت اتوماتیک پناهجویان دارای مجوز موقت (TPS) را می پذیرد، باعث شد سیل پناهجویان هاییتی تبار به کانادا روانه شود.

اثر این شایعه، به سرعت در کبک مشاهده شد. در حالی که تا قبل از این ماهانه 50 پناهجو از طریق مرز زمینی خود را به کانادا می رساندند، تعداد آنها در جولای 3 برابر افزایش پیدا کرد. این افزایش بی سابقه به حدی بود که باعث شد استادیوم المپیک مونترال به پناهگاه موقت 1 هزار و 50 پناهجو تبدیل شود. صدها نفر از مردم کبک، یکشنبه گذشته در مقابل ورزشگاه اجتماع کردند تا حمایت خود از پناهجویان و مهاجران را اعلام کنند.

فرح لاریو، اهل هاییتی و دارنده مجوز TPS که در فلوریدا زندگی می کند، می گوید: وقتی دولت ترامپ خبر لغو مجوز اقامت موقت را اعلام کرد، هاییتی تبارها با دو گزینه روبرو شدند: پرداخت 500 دلار آمریکا برای تمدید مجوز اقامت به مدت 6 ماه یا اختصاص این پول به مخارج سفر به کانادا. فرصت طلبان به سرعت شایع کردند که کانادا آنها را خواهد پذیرفت. پیام ها و آگهی های متعدد در رسانه های اجتماعی، سفر به کانادا را تشویق می کنند. حتی یکی از مجریان شبکه رادیویی هاییتی مدعی شد که آماده است برای انتقال مردم به کانادا، اتوبوس تدارک ببیند.

سوفیا سیناس، زن هاییتی تبار 31 ساله، یکی از صدها نفری بود که هفته گذشته از مرز زمینی غیررسمی بین نیویورک و کبک خود را به کانادا رساند. او معتقد است که جاستین ترودو از ترامپ بهتر است و با روی باز از پناهجویان استقبال می کند.  

ژان نیکلا بیوز، نماینده کانادا در کمیساریای عالی پناهندگان در سازمان ملل، هفته گذشته با 30 پناهجو مصاحبه کرد. حدود دو سوم از آنها شهروند هاییتی بودند. بیوز گفت: این تصور اشتباه وجود دارد که کانادا در مواجهه با پناهجویان سخاوتمندتر از آمریکاست. اما اگر به آمار نگاه کنید، برخورد کانادا با پناهجویان تقریبا مشابه آمریکاست. کانادا در سال 2016، تنها 52 درصد از پناهجویان هاییتی تبار را پذیرفت. در حالی که این درصد در آمریکا 48 درصد بود.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *