اخباراخبار کانادا

اصرار ترودو بر اعتماد مردم به واکسن های موجود به رغم حرف و حدیث ها پیرامون آسترازنکا 

 

همزمان با ورود 1.5 میلیون دوز واکسن آسترازنکا به کانادا و بروز رسانی دستورالعمل این واکسن مبنی بر محدودتر کردن دریافت کنندگان، ترودو همچنان اصرار دارد کانادایی ها به علم اعتماد کنند و اولین واکسنی را که در دسترس آنها قرار گرفت بپذیرند. این در حالی است که اداره سلامت تزریق این واکسن را به افراد زیر 55 سال، به دلیل عارضه نادر اما خطرناک لختگی خون، متوقف کرده است. هم اکنون 1.5 میلیون دوز از این واکسن از طرف آمریکا به کانادا ارسال شده، 1.5 میلیون دوز از تاسیسات آسترازنکا در هند در راه کانادا است، و 18.5 میلیون دوز دیگر نیز قرار است طی ماه های آینده به کانادا تحویل داده شود. 

هرچند از میلیون ها دریافت کننده این واکسن، تنها در تعداد محدودی عارضه لختگی خون مشاهده شده، اما شواهد نشان می دهد افراد زیر 55 سال بیشتر در معرض این خطر قرار دارند.

به نوشته نشنال پست، ترودو در این باره گفت هرچند تردید مردم را نسبت به دریافت این واکسن درک می کند، اما کارشناسان پیوسته در حال تحلیل داده ها و بروزرسانی توصیه های خود هستند بنابراین مردم می توانند به علم و احتیاط آنها اعتماد کنند. ترودو با تاکید بر اینکه کسانی که واجد شرایط دریافت واکسن آسترازنکا هستند نباید در دریافت آن تعلل کنند و بدانند خطر کووید به مراتب بیشتر از ریسک عارضه آسترازنکا است، افزود: اولین واکسنی که در دسترس شما قرار می گیرد بهترین واکسن برای شما است.

در حالی که مطالعات قبلی احتمال بروز لختگی خون در دریافت کنندگان آسترازنکا را یک در میلیون ارزیابی کرده بود مطالعات جدیدتر این احتمال را یک در 100 هزار تخمین زده است. با این وجود، در خود انگلیس به رغم تزریق این واکسن به میلیون ها نفر، هنوز هیچ موردی از لختگی خون گزارش نشده است.

دکتر مناکا پای، متخصص اختلالات خونی در دانشگاه مک مستر، توقف توزیع این واکسن را بهترین راه، تا تکمیل داده ها و پیدا کردن راهی برای درمان عارضه آن، توصیف کرد. او گفت با وجود نادر بودن، این عارضه در 40 درصد موارد منجر به فوت شده است. پای افزود: بررسی داده ها نشان می دهد این لخته ها در نقاط بسیار غیر معمول و خطرناکی تشکیل می شوند. 

 

 

هم اکنون شورای ملی مشاوره مصون سازی در حالی دریافت این واکسن برای افراد زیر 55 سال را ممنوع کرده که پیش تر توصیه کرده بود، به دلیل عدم حضور تعداد کافی افراد سالمند در آزمایش بالینی، این واکسن به افراد بالای 65 سال تزریق نشود.  این شورا بعدا با تکمیل داده ها، نظر خود را اصلاح کرد و تزریق آن به سالمندان را بلامانع دانست. 

به گفته دکتر زین چاگلا، متخصص بیماری های همه گیر در دانشگاه مک مستر، با توجه به اینکه لخته خون بیشتر در زنان جوان ایجاد شده و از طرف دیگر، انواع دیگری از واکسن برای مصون سازی نسبت به کووید وجود دارد، عاقلانه است که ریسک نکنیم. او افزود با اتفاقات پیش آمده، دولت به سادگی نمی تواند اعتماد مردم را به واکسن استرازنکا برگرداند.

ترودو در ادامه اعلام کرد با موافقت شرکت فایزر و ارسال 5 میلیون دوز از این واکسن پیش از موعد تعیین شده، تا پیش از روز کانادا، بدون احتساب آسترازنکا، 40 میلیون دوز واکسن در کانادا دریافت شده است.

آنیتا آناند، وزیر خدمات اجتماعی نیز از تحویل 10 میلیون دوز واکسن جانسون اند جانسون به کانادا در ماه جاری خبر داد

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست