صفحه اصلی / فرهنگ و هنر / اسرار شوکه کننده زندگی هویت ریچاردز، مدل معروف سال های نود

اسرار شوکه کننده زندگی هویت ریچاردز، مدل معروف سال های نود

هویت ریچاردز یکی از موفق ترین و مشهورترین مدل های مرد سال های 1990 به شمار می آمد، اما زندگی مخفی او به عنوان یکی از اعضای یک فرقه مذهبی، باعث منزوی شدن، ورشکستگی و نابودی اش شد.

ریچاردز با قامت 6 فوتی، چهره مردانه و جذاب، به یکی از پرخواهان ترین مدل های جهان تبدیل شده و برای شرکت در شوهای مد طراحان طراز اولی چون والنتینو، ورساچی، رالف لورن و کارتیه به اقصی نقاط جهان سفر می کرد. او همچنین مدل محبوب عکاسان مشهور بود. در سال 1992، مجله مد ایتالیایی Mondo Uomo پنجاه و هشت صفحه از مجله را به ریچاردز و عکس هایش اختصاص داد. مجله Vogue هم از او به عنوان یکی از 25 مدل مرد و زن برتر جهان نام برد، تا در جمع ستاره هایی مانند سیندی کرافورد، لیندا اوانجلیستا، کریستی تارلینگتون و نائومی کمپبل قرار بگیرد. او به واقع اولین سوپرمدل مرد جهان بود.

اما ریچاردز علیرغم برخورداری از زندگی حرفه ای موفق، سال ها راز بزرگی را از همگان مخفی کرده بود. او عضو یک فرقه مذهبی عجیب و غریب به نام Eternal Values بود که او را از لحاظ روحی و روانی تحت کنترل خود گرفته بود.

هویت، در تعطیلات تابستانی دانشگاه پرینستون، توسط آژانس مدلینگ کشف شد و برای حضور در آگهی تبلیغاتی انتخاب شد. او در آن زمان با نام کامل جان ریچاردز هویت شناخته می شد. اما مدتی بعد نام اش را عوض کرد. ورود او به عرصه مدلینگ با تحصیلات دانشگاهی همزمان بود و مشکلاتی را برایش ایجاد کرد. اما زندگی به عنوان مدل برای جوان آمریکایی که جمعه شب هایش را با تماشای فوتبال آمریکایی سپری می کرد، هیجان انگیز بود. او که چهارمین فرزند از 6 فرزند خانواده بود، در سال 1962 در نیویورک به دنیا آمد. پدرش مهندس و مادرش نیز فارغ التحصیل دانشگاه بود. او در دانشگاه پرینستون به تحصیل در رشته اقتصاد مشغول شد و به عضویت تیم فوتبال دانشگاه در آمد.

 

اما قبل از ورود به دانشگاه، ریچاردز نوجوان با مردی سی و چند ساله به نام فردریک وون میررز آشنا شد که تاثیر زیادی در شکل گیری شخصیت و اعتقادات ریچاردز داشت. فردی (فردریک)، ریچاردز و چند جوان همسن و سال او را دور هم گرد آورده و برایشان طالع بینی می کرد. همچنین به آنها یاد داد که متون مذهبی هندو و کتاب های دیگری که توصیه می کرد را بخوانند.

ریچاردز در سال های تحصیل در پرینستون و اوایل کار مدلینگ به دیدن فردریک می رفت. فردریک به ریچاردز و مردان جوان عضو گروه آموخته بود که بدن انسان، معبد خداوند است و نباید با الکل و مواد مخدر آن را آلوده کرد. آنها در آپارتمان فردریک به دور یکدیگر جمع می شدند تا درباره فلسفه شرق با همدیگر صحبت کنند.

ریچاردز در اواخر دوران تحصیل دانشگاهی با Ford Models قرارداد بست و با پولی که دریافت کرد، شهریه دو سمستر دانشگاه را پرداخت. او بهار سال 1985 فارغ التحصیل شد و به آپارتمانی در ساختمانی که فردریک در آن زندگی می کرد، نقل مکان کرد. اما رابطه آنها از رابطه دو همسایه نزدیک تر بود. ریچاردز رسما به عنوان عضو فرقه Eternal Values شناخته می شد. ریچارد در طی چند سال بعد، تقریبا همه درآمد و حقوقش را به فرقه اهدا می کرد تا به فردریک در تامین اجاره بهای آپارتمان هایش کمک کند. او در روزهایی که به کار مدلینگ اشتغال نداشت، وقت اش را کنار فردریک و با انجام دادن خرده فرمایشات او سپری می کرد.

فردریک که یک طالع بین بود، ادعا می کرد که یک موجود فضایی است که از کره دوردست Arcturus به زمین آمده تا به مردم در مورد روز قیامت هشدار داده و پیروانش را برای رویارویی با پیامدهای بعد از آن آموزش بدهد. فردریک همچنین سنگ هایی را به قیمت های گزاف به شاگردانش می فروخت و ادعا می کرد که تعداد سنگ ها نشاندهنده میزان وفاداری و اعتقاد فرد به فرقه می باشد. ریچاردز نیز 150 هزار دلار بابت خرید سنگ ها پرداخت کرد، اما وقتی می خواست آنها را بفروشد دریافت که بیش از 8 هزار دلار ارزش ندارند.  

همانطور که گفته شد، پیروی از فردریک و فرقه اش، باعث منزوی شدن ریچاردز شده بود. اما او خود را اسیر تعهدی می دید که نمی توانست زیر پا بگذارد. وی می گوید: فردی می گفت ما نه تنها مسوول زندگی خودمان هستیم، بلکه مسوولیت نجات میلیون ها انسان دیگر را نیز به عهده داریم. این بار سنگینی بود که بر دوش خود احساس می کردم. باری که بعد از مرگ فردریک در سال 1990 به دلیل ابتلا به AIDS همچنان بر دوش هویتز سنگینی می کرد.

پس از مرگ فردریک، جنگ قدرت بین اعضای ارشد گروه در گرفت. رهبران بعدی فرقه به مراتب از فردریک متعصب تر بودند. با افزایش موفقیت ریچاردز در عرصه مدلینگ، نفرت و حسادت اعضای گروه نسبت به او بیشتر شد. ریچاردز بالاخره در شب 3 جولای 1999، فرار را بر قرار ترجیح داد. در حالی که در طول تمام سال های عضویت در فرقه تقریبا همه درآمدش یعنی 4.5 میلیون دلار را به آن بخشیده بود. او طی چند سال گذشته، نزد مشاور روانکاو مراجعه کرده و در زمینه فیلمسازی فعالیت می کند.

town-country-bmw3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *