اخباراخبار جهان

استفاده از کشتی ارواح، راهکار ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا

به نقل از qz.com: با آغاز دور جدید تحریم های آمریکا بر علیه ایران، مقامات جمهوری اسلامی برای دور زدن تحریم ها راهکارهای مختلف را به کار بسته اند. از جمله استفاده از کشتی ها یا تانکرهای نفتی ملقب به <کشتی ارواح> یا ghost ship که سیستم ردیابی ماهواره ای شان از کار افتاده تا مسیرشان قابل ردیابی نباشد.

بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی TankerTrackers.com، تانکرهای نفتی ایران از اواخر سپتامبر به اینسو از سیستم ردیابی محو شده اند. این یکی از مانورهای ایران، از جمله تعویض پرچم روی تانکرها در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما، می باشد. اما ادامه آن بازی موش و گربه برای تهران دشوارتر شده است، زیر از آن زمان به اینسو سیستم های ردیابی ماهواره ای نیز پیشرفته تر شده اند.

دور جدید تحریم ها که با هدف توقف برنامه هسته ای ایران و مبارزه با نفوذ آن در خاورمیانه به اجرا گذاشته شده، سنگین تر می باشد. دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نه تنها محدودیت ها و تحریم هایی که توسط اوباما لغو شده بودند را مجددا به اجرا گذاشته است، بلکه 300 تحریم جدید را روی موسسات بیمه، حمل و نقل، بانک ها و بخش نفت و گاز و پتروشیمی، شرکت های کشتیرانی و ایران ایر و افراد حقیقی و موسسات حقوقی دیگر، تعیین کرده است. همانطور که می دانید ماه می سال جاری، دولت ترامپ از توافقنامه هسته ای سال 2015 خارج شد. هر چند سایر شرکای توافقنامه یعنی انگلستان، فرانسه، آلمان، چین و روسیه به خروج از آن تمایل ندارند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران اعلام کرد که کشورش تحریم های آمریکا را با ادامه فروش نفت خنثی خواهد کرد. علیرغم سیاست دولت آمریکا، اتحادیه اروپا برای کمک به ایران تلاش می کند. فرانسه و آلمان با ایجاد کانال مالی ویژه با ایران که عمدتا برای تضمین پرداخت پول نفت صادراتی ایران می باشد، قصد محافظت از شرکت های اروپایی در مقابل تحریم های مالی آمریکا و واکنش منفی ترامپ را دارند. اما شواهد حاکی از نگرانی شرکت های اروپایی و عدم تمایل به مبادله با ایران می باشند.

در حالی که آمریکا برای تحت فشار قرار دادن اقتصاد ایران تلاش می کنند، 8 وارد کننده عمده که نام شان فاش نشده، معافیت یا مجوز آمریکا برای حفظ روابط تجاری با جمهوری اسلامی را دریافت کرده اند. به گزارش رویترز، مقامات کره جنوبی معافیت خود را دریافت کرده و چین و هند نیز به دنبال دریافت مجوز خرید نفت از ایران هستند که دارای چهارمین ذخایر نفتی جهان می باشد.

لازم به ذکر است که دولت عربستان اعلام کرده برای جبران کمبود نفت  به دلیل تحریم نفتی ایران و ثابت نگه داشتن بهای نفت، تولید نفت خود را افزایش خواهد داد. اما به نظر می رسد که برخورداری برخی از کشورها از معافیت، ریسک کمبود را کاهش داده و سبب کاهش اخیر قیمت ها شده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن

 
 

نصب اپلیکیشن ایران جوان