علم و دانش

استرالیا سرطان دهانه رحم را تا بیست سال دیگر ریشه کن می کند

طبق نتایج به دست آمده از آخرین تحقیقات پزشکی، استرالیا اولین کشور جهان خواهد بود که سرطان دهانه رحم (Cervical cancer) را ریشه کن می کند. به گفته پژوهشگران Cancer Council NSW، سرطان دهانه رحم که سالانه هزاران قربانی – بخصوص در کشورهای کم درآمد– می گیرد، تا 20 سال دیگر در آن کشور ریشه کن خواهد شد. نتایج تحقیقات آنها در The Lancet Public Health منتشر شده است. اگر روند فعلی ادامه داشته باشد، تا سال 2022، موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم به کمتر از 6 نفر در هر 100 هزار زن و تا سال 2035 به 4 نفر در هر 100 هزار نفر کاهش می یابد. این پیش بینی بر اساس موفقیت آمیز بودن برنامه واکسیناسیون ملی و غربالگری در استرالیا صورت گرفته است.

ویروس پاپیلوم انسانی(HPV)  عامل 90 درصد موارد این بیماری است. دیگر عوامل خطر این بیماری شامل مواردی همچون: سیگار کشیدن، سیستم ایمنی ضعیف بدن، قرض ضد بارداری خوراکی، شروع رابطه جنسی از سنین پایین و داشتن شریک های جنسی متعدد می باشد. خوشبختانه در اکثر موارد امکان پیشگیری از ابتلا با واکسیناسیون وجود دارد.

استرالیا در سال 1991، برنامه غربالگری در سراسر کشور را به اجرا گذاشت. اجرای موفقیت آمیز این برنامه سبب کاهش 50 درصدی موارد ابتلای زنان 25 سال و بالاتر شد. استرالیا در سال 2007، اولین کشور جهان بود که برنامه واکسیناسیون عمومی HPV برای دختران 12 و 13 سال و سپس 14 و 26  سال را به اجرا گذاشت. از سال گذشته کلیه زنان 25 تا 69 ساله، هر 5 سال یک بار تست HPV می دهند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان