مقالاتمقالات اقتصادی

از کلمبیا به لبنان و سپس تورنتو: کشف حلقه‌ پولشویی حزب‌الله در کانادا

شبکه‌های پولشویی حرفه‌ای در کانادا، همچنان در حال رشد هستند. این شبکه‌ها با امکاناتی که دارند، پول‌های هنگفت به دست آمده از فروش کوکائین و فنتانیل را، دست به دست کرده و از آنها برای بالا بردن قیمت‌ها در بازار املاک ونکوور و تورنتو استفاده می‌کنند.
در ژانویه‌ 2008، تیمی از ماموران واحد مبارزه با مواد مخدر آمریکا (DEA) به اتاوا سفر کردند تا با مقامات پلیس فدرال کانادا (RCMP) دیداری داشته باشند. آنها خبرهای بهت‌آوری با خود آوردند: اینکه یک گروه از تروریست‌های موادمخدری حرفه‌ای خاورمیانه‌ای که در کلمبیا فعالیت می‌کنند، از کانادا به عنوان مرکز پولشویی خود بهره می‌جویند.
یکی از مقامات عالیرتبه آمریکایی در مورد این دیدار غیرعلنی می گوید که DEA فهرستی از تماس‌های کثیف (تماس‌های تلفنی که شواهدی از جابجایی کوکائین و پول در کانادا ارائه می‌دادند) با خود آورده بودند، که میان رهبران باندهای مواد مخدر کلمبیا و شبکه‌ای از ماموران آنها در هالیفکس، ونکوور، کلگری و لندن انتاریو، انجام گرفته بود. این مدارک، همچنین شامل اسناد قضایی پلیس کلمبیا می‌شد.
اما RCMP نمی خواست ماجرا را پیگیری کند و با ماموران آمریکایی، بر سر شیوه‌ گردآوری اطلاعات و شنود تلفن‌ها اختلاف داشت. در سال 2014، ماموران DEA و RCMP به توافق رسیده و همکاری را آغاز کردند. تحقیقات این دو گروه، نشان داد که یکی از کارتل‌های مواد مخدر برجای‌مانده از دوران فعالیت پابلو اسکوبار – جنایتکار مشهور کلمبیایی– به نام Medellin، با تغییر نام به La Oficina با تروریست‌ها در تماس است.
ماموران DEA می‌گفتند La Oficina و چندین کارتل دیگر، از خدمات یکی از بازوهای تجاری گروه حزب‌الله – گروه اسلامگرا و تروریستی لبنان– نیز استفاده می‌کردند. کار این بخش تجاری این بود که سهمش را از قاچاق میلیون دلاری مواد مخدر و پولشویی، برداشته و مستقیما روی ماموریت‌های نظامی حزب‌الله سرمایه‌گذاری کند. گزارش DEA همچنین می‌گوید که تبهکاران و تاجران چینی و هنگ‌کنگی نیز، بخش بزرگی از این حلقه‌ پولشویی را تشکیل می‌دهند.
اما علاقه‌ حزب‌الله به این سیستم، تنها به تهیه پول برای خرید اسلحه و بمب محدود نمی‌شد. بر اساس گزارش DEA، حزب‌الله همچنین دریافت برقراری ارتباطات با قاچاقچیان بین‌المللی مواد مخدر، منافع نظامی نیز برایش به دنبال دارد. مقامات این سازمان تروریستی دریافتند که این کار، با رواج اعتیاد در میان مردم و همچنین هزینه‌های اجتماعی و اقتصادی مبارزه با اعتیاد و قاچاقچیان، به دشمنان شان (جهان غرب) صدمه زده و آنها را تضعیف می‌کند.
در سوی دیگر دنیا و در استرالیا، پلیس مدارک مشابهی از پولشویی یافت و برخورد شدید خود با این پدیده را در قالب واحد ضربتی ضدپولشویی خود به نام Eligo آغاز کرد. همکاری و عملیات مخفیانه‌ DEA و پلیس استرالیا، در طول تنها یک سال موفق به کشف 580 میلیون دلار مواد مخدر و املاک خریداری‌شده با این پول‌ها گردید.
در همین حال، گزارشی که در مارچ 2019 از سوی بنیاد تحقیقات خاورمیانه (MEI) منتشر شده، نشان می‌دهد که DEA نخست در سال 2008 درباره‌ ارتباط حلقه‌های پولشویی با حزب‌الله به RCMP هشدار داده است. این گزارش نشان می‌دهد که به باور DEA، افزایش فشار تحریم ها بر ایران، در گسترش عملیات پولشویی حزب‌الله در آمریکای لاتین موثر خواهد بود.
در سال 2013 ماموران DEA فهرست افرادی را که در زمینه حلقه های پولشویی بین‌المللی با همکاری پلیس استرالیا تهیه کرده بود، به گروه ضربت بین‌المللی (شامل بریتانیا، استرالیا، کانادا، آمریکا و نیوزیلند) که Five Eye نام گرفته بود، ارائه کرد. ماموران DEA پس از غربال کردن نام‌ها، به دو نام بسیار مهم رسیدند: الطاف خانانی، یک پاکستانی که به عنوان کلید طلایی بانکداری زیرزمینی شناخته می‌شد و حسن محسن منصور، یک شهروند دو تابعیتی لبنانی-کانادایی، که از مقامات بلندپایه‌ شاخه‌ تجاری حزب‌الله بود.
برخی مقامات نظامی آمریکایی بر این باورند که خانانی و منصور، به صورت قراردادی با هم کار می‌کردند و بخش‌های مختلف عملیات را هدایت می‌کردند. اسناد DEA در سال 2016 نشان می دهد که یکی از کارهای منصور برای حزب‌الله این بود که مواد مخدر را به استرالیا آورده و پول نقد را از کشور خارج کند. اما او به کمک نیاز داشت و اینجا بود که خانانی وارد عمل می‌شد.
مقامات اطلاعاتی گروه Five Eye پس از مدت‌ها کار و با استفاده از چند مامور نفوذی، موفق شدند منصور و خانانی را دستگیر کنند. در سال 2016 منصور در خانه‌اش در پاریس، تحت بازداشت خانگی قرار گرفت و پرونده‌ او به اتهام پولشویی، رسما توسط دادستان کل فلوریدا گشوده شد.
در سال 2017، خانانی نیز توسط دادستان کل ایالت فلوریدا و به اتهامات پیرامون پولشویی و انتقال مواد مخدر، به شش سال حبس محکوم شد.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان