صفحه اصلی / اخبار / ادعای خسارت بیست و هفت میلیون دلاری کانادایی سودانی تبار متهم به تروریسم از دولت فدرال

ادعای خسارت بیست و هفت میلیون دلاری کانادایی سودانی تبار متهم به تروریسم از دولت فدرال

Razi-Clinic

اتاوا- ادعای خسارت 27 میلیون دلاری ابوسفیان عبدالرزاق، شهروند کانادایی – سودانی تبار از دولت فدرال که به اتهام عضویت در گروه تروریستی در سودان زندانی و شکنجه شد، به دلیل امتناع دادستان (نماینده دولت) از ادامه مذاکرات برای حل و فصل مساله، به دادگاه می رود. عبدالرزاق مدعی است که دولت فدرال در حمایت از او برای بازگرداندنش به کانادا کوتاهی کرده و باعث شد او 6 سال را در زندان بگذراند. همانطور که گفته شد عبدالرزاق پس از 6 سال حبس در سودان، بالاخره در سال 2009 به کانادا بازگشت. یعنی پس از دستور دادگاه فدرال به استیون هارپر (نخست وزیر وقت) برای بازگرداندن این شهروند کانادایی به کشور.

 

در دادخواست عبدالرزاق از لارنس کانون (وزیر امور خارجه سابق کانادا) نام برده شده زیرا از صدور گذرنامه اضطراری برای عبدالرزاق امتناع کرده بود. زیرا عبدالرزاق از سوی CSIS   (سازمان اطلاعات و امنیت کانادا( و RCMP به عضویت در القاعده متهم شده و تهدیدی برای امنیت کشور تلقی شده بود.

همانطور که می دانید، تابستان گذشته، دولت ترودو 10.5 میلیون دلار غرامت به عمر خضر پرداخت کرد. اندکی پس از علنی شدن آن خبر، یکی از وکلای دولت فدرال به عبدالرزاق مراجعه کرد تا آمادگی او برای مذاکره و حل و فصل شکایت در خارج از دادگاه را بسنجد. با توافق طرفین قرار شد که جلسات حل اختلاف برگزار شود. همزمان دولت فدرال با پرداخت مجموعا 31.25 میلیون دلار غرامت به 3 کانادایی مسلمان دیگر به نام عبدالله المالکی، احمد ابوالمعاطی و موید نورالدین که به اتهام واهی تروریسم در سوریه شکنجه شده بودند، موافقت کرد. گویا قرار بود جلسه نهایی با عبدالرزاق در فاصله 28 فوریه تا 2 مارچ برگزار شود، اما دولت یک روز قبل از موعد مقرر، میز مذاکره را ترک کرد.

دلیل این تغییر موضع احتمالا واکنش منفی اکثر کانادایی ها به پرداخت غرامت به عمر خضر  و انتقادات گسترده حزب محافظه کار از دولت ترودو بود. به نظر می رسد که دولت برای اجتناب از روبرو شدن با موج  جدید انتقادات، تغییر عقیده داده و حاضر شده در دادگاه از خود دفاع کند.

لازم به ذکر است که عبدالرزاق هرگز با اتهام رسمی روبرو نشد. ضمن اینکه این دولت وقت کانادا بود که با امتناع از صدور گذرنامه برای او، مانع بازگشت وی به کانادا شد.

عبدالرزاق در دادخواست خود، CSIS را به سنگ اندازی مقابل دولت که تلاش می کرد از طریق دیپلماتیک مشکل شهروند خود را حل کرده و وی را به کشور بازگرداند، متهم کرده است.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *