اخباراخبار کانادا

اداره سلامت خواستار فراخوان ماسک های حاوی گرافین از بازار شد

 

 

اداره سلامت کانادا با صدور بیانیه ای از  فروشندگان و توزیع کنندگان ماسک خواست ماسک های حاوی گرافین یا بایوگرافین را، به دلیل خطری که برای سیستم تنفسی ایجاد می کنند، از بازار فراخوانی کنند.

گرافین از یک لایه اتم های کربن تشکیل شده و جزو مواد نانو محسوب می شود. گفته می شود این ماده خاصیت ضد ویروسی و ضد باکتریایی دارد.

اداره سلامت اعلام کرد به دنبال آگاهی از فروش و استفاده این نوع ماسک در محیط های درمانی، مدارس و مهدهای کودک، آزمایش های علمی مقدماتی را بر روی آن آغاز کرده است.

این اداره به مردم هشدار داد از ماسک های حاوی گرافین استفاده نکنند و در صورتی که تا کنون از چنین ماسک هایی استفاده کرده و اخیرا دچار تنگی نفس یا هرگونه ناراحتی هنگام تنفس شده اند حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارند.

 

 

در حال حاضر ماسک مدل SNN200642 تحت آزمایش و بررسی اداره سلامت قرار دارد که پیش تر نیز شهروندی با اشاره به خطرات احتمالی آن برای سیستم تنفسی، به توزیع این ماسک اعتراض کرده بود.

اداره سلامت گفت بررسی های اولیه نشان داده است تنفس ذرات گرافین در موش ها و سایر حیوانات می تواند منجر به مسمومیت ریوی شود اما آثار آن در انسان هنوز مشخص نیست و حتی می تواند با توجه به طراحی ماسک، متفاوت باشد. این اداره در بیانیه خود ادامه داد سن فرد، نوع گرافین استفاده شده در ماسک و مدت زمان قرار گرفتن در معرض آن از دیگر متغیر ها در تاثیر این ماده بر سلامتی هستند.

اداره سلامت گفت بهتر است با رعایت جانب احتیاط، تا تکمیل بررسی این نوع ماسک، همه تولید کنندگان، وارد کنندگان و توزیع کنندگان ماسک حاوی گرافین این محصول را از فروشگاه ها فراخوانی کنند. 

اداره سلامت در ایمیلی به CTVNews اظهار داشت تا زمانی که تولیدکنندگان این نوع ماسک شواهد کافی مبنی بر بی ضرر بودن ماسک های پوشیده شده با گرافین ارائه نکنند، احتمال مخاطره آمیز بودن آن به عنوان یک کالای پزشکی، از نظر این اداره غیر قابل قبول است.

اداره سلامت ضمن دعوت از مردم برای گزارش هرگونه تاثیر منفی ماسک های گرافین دار بر سلامتشان به این اداره، گفت دستورالعمل های بعدی پس از مشخص شدن نتیجه بررسی ها اعلام خواهد شد.

تا کنون هیچ مورد خطر جدی ناشی از استفاده از این نوع ماسک گزارش نشده است.

 

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
Don`t copy text!
بستن

AdBlock را متوقف کنید

سیاست