املاک و مسکنمقالات

احتمال اندک افزایش فروش مسکن به سبب وام بی بهره

طرح نوین دولت مرکزی در بودجه سال 2019 این امکان را برای برخی از خریداران فراهم می آورد، که به شرط مشارکت در تملک مسکن موردنظر وام بدون بهره دریافت کنند.

هدف دولت از این طرح کمک به خریداران بار نخست است. برای تحقق آن نیز نهاد دولتی موسوم به شرکت مسکن و وام مسکن کانادا در یک برهه سه ساله یک میلیارد و 250 میلیون دلار سرمایه گذاری می کند، تا به اینگونه خریداران وام بی بهره پرداخت شود.
اما کارشناسان مربوطه می گویند احتمال اندکی دارد، که این طرح به سبب محدودیت های موجود در آن باعث افزایش چشمگیر فروش مسکن در کانادا شود.

کمااینکه بنجامین تال معاون و اقتصاددان بازارهای جهانی بانک سلطنتی تجارت کانادا/ سی آی بی سی ضمن اشاره به چنین احتمالی می افزاید سبب تاثیر نداشتن این اقدام این می باشد، که سرمایه گذاری سالانه تقریبا 416 میلیون دلاری بخش بسیار اندکی از بازار سالانه 60 میلیارد دلاری است. بنابراین برای خریداران استفاده کننده از طرح تاثیر دارد. اما از دیدگاه کل بازار عاملی نیست، که چندان موثر باشد.

از دیگر سو وام مورد اشاره تنها به خانوارهای با درآمد سالانه زیر 120 هزار دلار تعلق می گیرد. میزان آن نیز حداکثر به اندازه درآمد چهارساله متقاضیان وام می باشد. به این ترتیب حداکثر وام 480 هزار دلار است. در مورد تورنتو و ونکوور نیزکه بهای مسکن در آنها بالای میزان متوسط کشور می باشد، محدودیت هایی وجود دارد. به همین سبب رابرت هیوگو اقتصاددان ارشد بانک سلطنتی کانادا/ رویال بانک می گوید: امکان دارد، در این دو شهر این میزان وام برای خرید یک واحد کوچک واقع در مجتمع های مسکونی، و نه یک خانه، کفایت کند.
اما هدر ترمین اداره کننده سازمان غیرانتفاعی گزینه ها برای مسکن، دیدگاه متفاوتی دارد. چراکه خاطرنشان می کند طرح مورد اشاره برای افراد کم درآمد است، که گروهی کوچک اند. گروهی که به سبب آزمایش نوین توانایی پرداخت اقساط ماهانه وام،عملا از خرید مسکن کنار گذاشته شده اند.
از دیگر سو از آنجا که در صورت فروش ملک مربوطه سود حاصله از افزایش قیمت نیز باید به تناسب میزان پول گذاشته شده بین وام گیرنده و وام دهنده تقسیم شود، برخی از دست اندرکاران مانند راب مک لیستر کارشناس وام می گویند، بسیاری از کانادایی ها به چنین چیزی علاقه ندارند. به همین سبب تقاضا برای استفاده از طرح مورد اشاره محدود خواهد بود. همچنین با توجه به محدودیت میزان وام به اندازه درآمد چهارساله متقاضیان، این افراد می توانند در صورت استفاده نکردن از آن وام بیشتری بگیرند و ملک مناسب تری بخرند. زیرا این عدد برای سایرین 4.65 برابر است. به گفته وی بنابراین اگر در این طرح میزان 5 درصد در نظر گرفته می شد، با استقبال بهتری روبرو می گردید.
برخی از دست اندرکاران مربوطه مانند فیل سوپر رئیس اجرایی شرکت بزرگ معاملات املاک رویال لیپیج نیز بر این باورند، که طرح مربوطه از نظر مالی برای دولت خوب و مناسب است. کمااینکه می افزاید: با توجه به میزان شکل گیری خانوارها و مهاجرت در کنار رشد اقتصادی، در 10 تا 15 سال آینده وضعیت (سودآوری) مسکن خیلی خوب به نظر می رسد.
از دیگر سو گرچه این طرح سبب می شود رقیبی دولتی برای وام دهندگان خصوصی به میدان بیاید، اما صنعت وام تاکنون نگرانی چندانی ابراز نکرده است. کمااینکه اندرو مور رئیس هیئت مدیره شرکت عمده و معتبر وام دهنده ایکوتیبل خاطرنشان می کند: فرض ما این است، که خودمان همچنان به وام دادن ادامه خواهیم داد. اما میزان وام دادن مان اندکی کاهش خواهد یافت. زیرا طرح مورد اشاره تنها شامل شمار کمی از متقاضیان می شود. بنابراین برای ما ایجاد نگرانی نمی کند.

پرسش هفته:
چگونه می توانیم مطمئن شویم که به چه اندازه برای خرید ملک می توانیم وام بگیریم.
یکی از مهمترین کارهایی که هر فرد قبل از انتخاب و دیدن خانه باید انجام دهد حصول اطمینان از مقدار پیش پرداخت و همینطور سقف وامی است که می تواند دریافت کند.
بطورمعمول اولین درخواستی را که من از مشتریان خواهم کرد، گرفتن کردیت ریپورت است. لذا با دیدن کردیت ریپورت و ارائه آن به کسانی که در زمینه وام تخصص و تجربه دارند می توان پی برد که شرایط اقتصادی و میزان تعهدات مشتری چه مقدار می باشد و با احتساب و اضافه کردن مقدار وامی که برای خرید ملک به آن اضافه می گردد، مجموع تعهدات مشخص و براساس آن درآمد مورد نیاز محاسبه خواهد شد.
اگر بخواهیم بدانیم حدودا چه مقدار درآمد نیاز داریم می توانم این مثال را جهت آگاهی شما عزیزان بزنم:
برای هر $100,000 دلاری که وام می گیرید حدودا نیاز به $20,000 دلار درآمد سالانه خواهید داشت مثلا اگر بخواهید خانه یا آپارتمانی را تا حدود $500,000 دلار خرید کنید و 20% آن را پرداخت نمایید نیاز به $80,000 دلار درآمد سالانه دارید.
در صورت داشتن هرگونه سوال با من علیرضا صدیقی تماس حاصل فرمایید:
416-939-4646

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Don`t copy text!
بستن

ایران جوان را در اینستاگرام دنبال کنید.

 

  • 5
  • 0
  • 7
  • 0
  • 21
  • 0
  • 9
  • 0