مقالاتمقالات اقتصادی

اجرای طرح آزمایشی مهاجرت برای تولیدکنندگان مواد غذایی کشاورزی

برگرفته شده از خبرنامه وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی دولت مرکزی

دولت مرکزی اعلام کرده در پی اجرای یک طرح آزمایشی سه ساله است، تا از رشد بخش مواد غذایی- کشاورزی پشتیبانی به عمل بیاورد. در این پیوند در بخشی از بودجه تقدیمی سال جاری به مجلس ملی آمده: دولت مرکزی برای کمک به بخش موادغذایی- کشاورزی جهت دستیابی به اهداف بلندپروازانه صدور محصولات خود و جذب و حفظ نیروی کار لازم مربوطه، یک طرح آزمایشی سه ساله را اجرا می کند. زیرا بر آن است که کارکنان تمام وقت و غیرفصلی حوزه کشاورزی را به کشور بیاورد، که شامل راهی برای اقامت دائم هم خواهد بود.

بنا بر این است که طرح مورد اشاره نامزدهایی را مدنظر قرار دهد، که از پیشترها با مجوز کارهای صادر شده بر مبنای برنامه کارکنان موقت خارجی در کانادا اشتغال داشته اند.

شورای گوشت کانادا از این طرح دولت پشتیبانی می کند. دست اندرکاران این شورا همچنین افزوده اند که برای به کارگیری افرادی جهت بسته بندی کردن گوشت، فرآوری آن و عرضه لوازم مربوطه، یعنی رفع کمبود کارکنان در حوزه مشاغلی که از سوی کانادایی ها برطرف نشده، تقاضای جذب 2 هزار و 750 مهاجر مربوطه را ارائه نموده اند.

از دیگر سو براساس گزارش منتشره از سوی بخش راهبرد اقتصادی صنعت موادغذایی- کشاورزی کانادا زنگ های هشدار برای مدنظر قرار دادن کمبود نیروی کار موجود در حوزه کشاورزی و به اجرا درآوردن دو برنامه موسوم به اقامت دائم و کارکنان خارجی موقت جهت جذب کارکنان مربوطه در سطوح گوناگون مهارت، به صدا درآمده است.

 

 

چنین هشداری بزرگنمایی نیست. کمااینکه چندین سالی می شود، که دسترسی به نیروی کار برای کشاورزی کشور عاملی محدودکننده گشته است. مثلا براساس گزارش سال 2014 شورای منابع انسانی کشاورزی کانادا برآورد شده، که تا سال 2025 این بخش کمبود 114 هزار نفره نیروی کاری خواهد داشت.

شایان توجه اینکه سیستم کشاورزی و موادغذایی- کشاورزی همه ساله مبلغ 111 میلیارد دلار به اقتصاد کشور کمک می کند، که معادل روازنه 304 میلیون دلار می شود.

از دیگر سو اینگونه طرح ها تنها برای بخش مورد اشاره نبوده اند. زیرا دولت مرکزی تمایل دارد، با استفاده از طرح های آزمایشی مهاجرتی برخی دیگر از نیازهای صنعتی و جغرافیایی را برطرف کند. کمااینکه از جمله دو طرح آزمایشی نوین زیر نام های ارائه دهنده خدمات مراقبت از کودکان در خانه، و مددکاران مشغول به کار در خانه را برای مددکاران اعلام کرده، که در همین سال جاری به اجرا درمی آیند. طرح هایی که سبب ایجاد گذرگاهی آشکار برای اقامت دایمی مددکاران می شوند. همچنین به آنها این اجازه را می دهند، که با انعطاف پذیری بیشتری مشاغل خود را عوض کنند.

طرح آزمایشی موسوم به مهاجرت مناطق روستایی و شمالی نیز که سال جاری به اجرا درآمد، برای جوامع کوچک برون از بخش موسوم به کانادای آتلانتیک (استان های نیوفاندلند و لابرادور، جزیره شاهزاده ادوارد، نیوبرانزویک و نوااسکوشیا، که در کنار اقیانوس اطلس قرار دارند) و کبک این امکان را فراهم می کند، که بتوانند به عنوان بخشی از برنامه کارکنان ماهر کارفرما- مدار تقاضا ارائه بدهند.

وزارت مهاجرت، پناهندگی و شهروندی دولت مرکزی هم در سال 2017 طرح آزمایشی مهاجرت اتلانتیک را به اجرا درآورد، که در وارد کردن کارکنان ماهر به استان های مورد اشاره موفق عمل نموده است.

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 

نصب اپلیکیشن ایران جوان